"Rasimə nə çörək, nə su verdilər, hətta yatmağa da qoymadılar"
Baku TV-nin "Retro Baku" verilişinin yeni buraxılışı görkəmli aktyor, Xalq artisti Rasim Balayevə həsr olunub.
Aktrisa, Xalq artisti Xalidə Quliyeva sənətkarın "Nəsimi" filmində yaşadığı çətin çəkiliş prosesindən danışıb:
"Özbəkistanın Xivə şəhərinə getmişdik. Nəsiminin edam səhnəsi orada çəkilməli idi. Həmin gün Rasim o vəziyyətə hazır deyildi. Dərisi soyulan zaman hiss olunan ağrını yaşamalı idi, amma alınmadı. Dedilər ki, sabah çəkərik. Səhərisi gün Rasimə nə çörək, nə su, nə də çay verdilər. Hətta yatmağa da qoymadılar. Yanında bir nəfər saxlamışdılar ki, səhərə qədər oyaq qalsın. O, filmdə həm Nəsimini, həm də oğlunu canlandırırdı. Bu, çox maraqlı tapıntı idi".
Rasim Balayevin oğlu Ülvi Balayev isə aktyorun xəstəliyindən danışıb:
"Ağciyər xərçəngi idi. Bunu gec öyrənmişdik. Dərhal müdaxilə olundu, əməliyyat edildi. Amma sonradan necə davam etməli olduğumuzu bilmədiyimiz üçün bir dəfə kimyaterapiya qəbul etdi və bu digər orqanlarına fəsad verdi".
Aktrisa, Xalq artisti Həmidə Ömərova sənətkarın xəstəliyinin uzun müddət gizli qaldığını bildirib:
"Görün necə böyük insan idi ki, iki il ağır xəstə yatdı. Biz isə elə bilirdik ki, sadəcə, ayağında problem var".
Operator dostu Fəramiz Məmmədov isə aktyorun son günlərindən bəhs edib:
"Həkimlər mənə deyirdilər ki, ciddi problemi yoxdur. Amma rəhmətlik özü dedi ki, immuniteti sıfıra enib. Bədəndə müqavimət qalmamışdı. Müalicələrin ağırlığına dözə bilmədi"./baku.tv

Новый выпуск программы "Ретро Баку" на Baku TV посвящён выдающемуся актёру, народному артисту Расиму Балаеву.
Актриса, народная артистка Халида Гулиева рассказала о трудном процессе съёмок режиссёра в фильме "Насими":
"Мы поехали в город Хива в Узбекистане. Сцена казни Насими должна была сниматься там. В тот день Расим не был готов к такому состоянию. Он должен был испытать боль, похожую на боль от содранной кожи, но это не получилось. Сказали, что снимем завтра. На следующий день Расиму не давали ни питья, ни чая. Даже спать не разрешали. Рядом с ним был человек, который должен был следить, чтобы он не заснул до утра. В фильме он играл и Насими, и его сына. Это было очень интересное решение."
Сын Расима Балаева, Улви Балаев, рассказал о болезни актёра:
"Это была рак лёгких. Мы узнали об этом поздно. Немедленно была проведена операция. Но потом, так как мы не знали, как действовать дальше, он прошёл один курс химиотерапии, и это повредило другие органы".
Актриса, народная артистка Хамида Омарова отметила, что болезнь артиста долгое время оставалась в тайне:
"Посмотрите, какой он был великий человек, что тяжёлой болезнью он лежал два года. А мы думали, что у него просто проблема с ногой".
Оператор и друг Фарамиз Мамедов рассказал о последних днях актёра:
"Врачи говорили мне, что серьёзных проблем нет. Но покойный сам сказал, что иммунитет упал до нуля. В теле не осталось сопротивляемости. Он не смог вынести тяжесть лечения". /baku.tv