"Rasimə nə çörək, nə su verdilər, hətta yatmağa da qoymadılar"
Baku TV-nin "Retro Baku" verilişinin yeni buraxılışı görkəmli aktyor, Xalq artisti Rasim Balayevə həsr olunub.
Aktrisa, Xalq artisti Xalidə Quliyeva sənətkarın "Nəsimi" filmində yaşadığı çətin çəkiliş prosesindən danışıb:
"Özbəkistanın Xivə şəhərinə getmişdik. Nəsiminin edam səhnəsi orada çəkilməli idi. Həmin gün Rasim o vəziyyətə hazır deyildi. Dərisi soyulan zaman hiss olunan ağrını yaşamalı idi, amma alınmadı. Dedilər ki, sabah çəkərik. Səhərisi gün Rasimə nə çörək, nə su, nə də çay verdilər. Hətta yatmağa da qoymadılar. Yanında bir nəfər saxlamışdılar ki, səhərə qədər oyaq qalsın. O, filmdə həm Nəsimini, həm də oğlunu canlandırırdı. Bu, çox maraqlı tapıntı idi".
Rasim Balayevin oğlu Ülvi Balayev isə aktyorun xəstəliyindən danışıb:
"Ağciyər xərçəngi idi. Bunu gec öyrənmişdik. Dərhal müdaxilə olundu, əməliyyat edildi. Amma sonradan necə davam etməli olduğumuzu bilmədiyimiz üçün bir dəfə kimyaterapiya qəbul etdi və bu digər orqanlarına fəsad verdi".
Aktrisa, Xalq artisti Həmidə Ömərova sənətkarın xəstəliyinin uzun müddət gizli qaldığını bildirib:
"Görün necə böyük insan idi ki, iki il ağır xəstə yatdı. Biz isə elə bilirdik ki, sadəcə, ayağında problem var".
Operator dostu Fəramiz Məmmədov isə aktyorun son günlərindən bəhs edib:
"Həkimlər mənə deyirdilər ki, ciddi problemi yoxdur. Amma rəhmətlik özü dedi ki, immuniteti sıfıra enib. Bədəndə müqavimət qalmamışdı. Müalicələrin ağırlığına dözə bilmədi"./baku.tv

The new episode of Baku TV's "Retro Baku" program is dedicated to the prominent actor, People's Artist Rasim Balayev.
Actress, People's Artist Khalida Guliyeva spoke about the difficult shooting process Rasim Balayev experienced in the film "Nasimi":
"We went to the city of Khiva in Uzbekistan. The execution scene of Nasimi was to be shot there. That day, Rasim was not ready for that condition. He had to experience the pain felt when the skin is peeled off, but it did not work out. They said we would shoot the next day. The next day, Rasim was not given bread, water, or tea. They even did not allow him to sleep. Someone was kept with him to keep him awake until morning. In the film, he played both Nasimi and his son. That was a very interesting discovery."
Rasim Balayev's son, Ulvi Balayev, spoke about the actor's illness:
"It was lung cancer. We found out about it late. Immediate intervention was made, surgery was performed. But later, since we did not know how to proceed, he received chemotherapy once, and this caused complications to his other organs."
Actress, People's Artist Hamida Omarova stated that the artist's illness remained hidden for a long time:
"Look at what a great person he was, he was seriously ill and bedridden for two years. And we thought he only had a leg problem."
His cameraman friend Paramiz Mammadov also spoke about the actor's last days:
"Doctors told me that he did not have a serious problem. But the late actor himself said that his immunity had dropped to zero. There was no resistance left in the body. He could not endure the severity of the treatments."/baku.tv