Ramiz Mehdiyev işi: neçə nəfər həbsdədir? –
Oktyabrın 14-də Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) təqdimatı, Səbail Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev barəsində 4 aylıq ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçilib.
Cinayət Məcəlləsinin 278.1, 274 və 193-1.3.2-ci maddələri ilə təqsirləndirilən Ramiz Mehdiyev barəsində seçilmiş qətimkan tədbirinin müddəti 2026-cı il fevralın 13-də başa çatacaq.
Oktyabrın 31-də Baş Prokurorluğun təqdimatı, Səbail Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə “Hürriyyət” qəzetinin, Hurriyyet.az saytının və “Hurriyyet TV”nin baş redaktoru Vüqar Məmmədov (Tofiqoğlu) barəsində 3 ay 13 gün müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib. Vüqar Məmmədov bundan iki gün əvvəl DTX-nin keçirdiyi əməliyyatla tutulub, ona görə həbs qətimkan tədbirinin müddəti oktyabrın 29-dan hesablanır və 2026-cı il fevralın 13-də başa çatacaq.
Vüqar Məmmədov Cinayət Məcəlləsinin 182.2.4-cü maddəsi ilə təqsirləndirilir.
Dekabrın 1-də DTX-nin təqdimatı, Səbail Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə AXCP sədri Əli Kərimli və onun müşaviri Məmməd İbrahim barəsində 2 ay 15 günlük həbs qətimkan tədbiri seçilib. Hər iki şəxs noyabrın 29-da DTX-nin keçirdiyi əməliyyatla tutulub. Həbs qətimkan tədbirinin müddəti həmin tarixdən hesablandığına görə 2026-cı il fevralın 13-də başa çatacaq.
Əli Kərimli və Məmməd İbrahim Cinayət Məcəlləsinin 278.1-ci maddəsi ilə təqsirləndirilirlər.
Medianews.az bildirir ki, istər Ramiz Mehdiyevin özünə qarşı başlanan cinayət işi və seçilən ev dustaqlığı tədbiri, istərsə də digər işlər, həbslər haqqında rəsmi açıqlama verilməyib. Lakin mediada yayılan xəbərlərdə Vüqar Məmmədov, Əli Kərimli və Məmməd İbrahimin həbsinin Ramiz Mehdiyev işi ilə əlaqəli olduğu vurğulanıb.
Hələlik rəsmən bəyan olunmasa da, Vüqar Məmmədov, Əli Kərimli və Məmməd İbrahim barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirləri ilə Ramiz Mehdiyev barəsində seçilmiş ev dustaqlığı tədbirinin eyni gündə başa çatması həbslərin eyni cinayət işinin istintaqı çərçivəsində aparıldığını təsdiqləyən arqument kimi götürülə bilər. Hər üç şəxsin DTX-nin əməliyyatı ilə tutulmasını, bu qurumun istintaq təcridxanasında saxlanmasını da arqumentlərə əlavə etmək mümkündür.
Digər arqumentlər də var. Yaxınlarının yaydığı məlumata görə, Vüqar Məmmədov barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilərkən Baş Prokurorluğun məhkəməyə göndərdiyi təqdimatda məsələnin Ramiz Mehdiyev işi ilə əlaqəli olduğu göstərilibmiş.
Əli Kərimli və Məmməd İbrahimə yaxın şəxslərin (onlardan bəzisi DXT-də şahid qismində dindirilib) verdiyi açıqlamalarda da həbslərin Ramiz Mehdiyev işi ilə bağlı olduğu deyilib.
Mediada Milli Elmlər Akademiyası katibliyinin keçmiş rəisi, Prezident Administrasiyasının sabiq əməkdaşı Eldar Əmirovun da Ramiz Mehdiyev işinə görə tutulduğu qeyd edilib. Eldar Əmirovun tutulması xəbəri mətbuatda noyabrın 3-də dərc olunub. Xəbərdə onun Cinayət Məcəlləsinin hansı maddəsi ilə təqsirləndirildiyi, hansı istintaq orqanının təqdimatı ilə tutulduğu göstərilməyib, yalnız Səbail Rayon Məhkəməsinin 4 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçdiyi vurğulanıb. Eldar Əmirovun konkret nə vaxt tutulduğu, məhkəmə qərarının xəbər yayılan gün, yoxsa daha əvvəl çıxarıldığı bəlli deyil. Bu səbəbdən onun barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin 2026-cı ilin hansı günü başa çatdığını müəyyənləşdirmək olmur. Eldar Əmirovun hazırda hansı təcridxanada saxlandığı haqda da bilgi yoxdur.
Beləliklə, mediaya çıxan xəbərlərə əsaslansaq, ümumilikdə 4 nəfərin (Vüqar Məmmədov, Əli Kərimli, Məmməd İbrahim, Eldar Əmirov) Ramiz Mehdiyev işinə görə həbs olunduğunu söyləmək, açıq mənbələrdən üç həbsin məhz bu işlə əlaqəsini təsdiqləyən arqumentlər gətirmək mümkündür.
182-ci maddə hədə-qorxu ilə tələb etmə haqqındadır. Bu maddənin 2.4-cü bəndinə, yəni 182.2.4-cü maddəyə əsasən, xeyli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədilə hədə-qorxu ilə tələb etmə, yəni zərərçəkmiş şəxsin və ya onun yaxın qohumlarının şəxsiyyəti üzərində zor göstərmə, onların haqqında rüsvayedici məlumatlar yayma və ya onların əmlakını tələf etmə hədəsi ilə özgənin əmlakını və ya əmlaka olan hüququnu və ya əmlak xarakteri daşıyan digər hərəkətlər etməsini tələb etmə 5 ildən 10 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.

14 октября по представлению Службы государственной безопасности (СГБ) и решению Сабаильского районного суда в отношении бывшего руководителя Администрации Президента Рамиза Мехтиева избрана мера пресечения в виде домашнего ареста сроком на 4 месяца.
Рамиз Мехтиева обвиняют по статьям 278.1, 274 и 193-1.3.2 Уголовного кодекса. Срок избранной меры пресечения истекает 13 февраля 2026 года.
31 октября по представлению Генеральной прокуратуры и решению Сабаильского районного суда в отношении главного редактора газеты «Хурриет», сайта Hurriyyet.az и телеканала «Hurriyyet TV» Вугара Мамедова (Тофиоглу) избрана мера пресечения в виде ареста сроком на 3 месяца 13 дней. Вугар Мамедов был задержан двумя днями ранее в ходе операции СГБ, поэтому срок ареста отсчитывается с 29 октября и истекает 13 февраля 2026 года.
Вугар Мамедов обвиняется по статье 182.2.4 Уголовного кодекса.
1 декабря по представлению СГБ и решению Сабаильского районного суда в отношении председателя АМПП Али Керимли и его советника Маммеда Ибрагима избрана мера пресечения в виде ареста сроком на 2 месяца 15 дней. Оба были задержаны 29 ноября в ходе операции СГБ. Поскольку срок ареста отсчитывается с этой даты, он истекает 13 февраля 2026 года.
Али Керимли и Маммед Ибрагим обвиняются по статье 278.1 Уголовного кодекса.
Medianews.az сообщает, что официальных заявлений ни по уголовному делу в отношении самого Рамиза Мехтиева и избранной меры домашнего ареста, ни по другим делам и задержаниям не было. Однако в распространяемых в СМИ новостях подчеркивается, что аресты Вугара Мамедова, Али Керимли и Маммеда Ибрагима связаны с делом Рамиза Мехтиева.
Хотя официально это пока не заявлено, совпадение сроков окончаний меры пресечения в виде ареста по отношению к Вугару Мамедову, Али Керимли и Маммеду Ибрагиму и меры домашнего ареста Рамиза Мехтиева может служить аргументом, подтверждающим, что задержания проводятся в рамках расследования одного уголовного дела. Кроме того, можно добавить в аргументы тот факт, что все трое были задержаны в ходе операции СГБ и содержатся в следственном изоляторе этого ведомства.
Есть и другие аргументы. По информации, распространённой близкими, в представленном в суд Генеральной прокуратурой документе по делу Вугара Мамедова указывалось, что дело связано с делом Рамиза Мехтиева.
В заявлениях близких к Али Керимли и Маммеду Ибрагиму (некоторые из них опрошены в качестве свидетелей СГБ) также говорится о связи арестов с делом Рамиза Мехтиева.
В СМИ отмечалось, что бывший руководитель секретариата Академии национальных наук, бывший сотрудник Администрации Президента Элдар Амиров также был задержан по делу Рамиза Мехтиева. Новость о его задержании была опубликована в печати 3 ноября. В сообщении не указывалось, по какой статье УК он обвиняется и по представлению какого следственного органа был задержан, подчёркивалось лишь, что Сабаильский районный суд избрал ему меру пресечения в виде ареста сроком на 4 месяца. Конкретная дата задержания Элдара Амирова и дата принятия судом решения — в день публикации новости или раньше — неизвестны. По этой причине невозможно определить, когда именно истекает срок его ареста в 2026 году. Также нет информации о том, в каком следственном изоляторе он сейчас содержится.
Таким образом, основываясь на опубликованных в СМИ новостях, можно сказать, что всего 4 человека (Вугар Мамедов, Али Керимли, Маммед Ибрагим, Элдар Амиров) были арестованы по делу Рамиза Мехтиева, при этом для трёх арестов из открытых источников можно привести аргументы, подтверждающие их связь именно с этим делом.
Статья 278.1 Уголовного кодекса касается действий, направленных на насильственный захват власти, удержание власти насильственным путём, а также насильственное изменение конституционного строя государства, что противоречит Конституции Азербайджана. Эти деяния наказываются лишением свободы на срок от 12 до 20 лет или пожизненным заключением.
Статья 274 касается государственной измены. Государственная измена — это умышленное деяние гражданина Азербайджанской Республики, причиняющее ущерб суверенитету, территориальной целостности, государственной безопасности или обороноспособности страны: переход на сторону врага, шпионаж, передача государственной тайны иностранному государству, осуществление враждебной деятельности против Азербайджанской Республики, помощь иностранному государству, организации или их представителям — наказываются лишением свободы на срок от 12 до 20 лет или пожизненным заключением.
Статья 193-1 касается легализации имущества, приобретённого преступным путём. По подпункту 3.2 статьи 193-1 (то есть 193-1.3.2) лицо, совершившее такое деяние в крупном размере (при этом под крупным размером понимается сумма свыше 50 тысяч манатов), наказывается лишением свободы на срок от 7 до 12 лет с возможным ограничением права занимать определённые должности или заниматься определённой деятельностью.
Статья 182 касается вымогательства под угрозой. По пункту 2.4 статьи 182, то есть 182.2.4, вымогательство, совершённое с целью получения крупной суммы имущества, то есть требование совершения действий с чужим имуществом или связанным с ним правом собственности под угрозой насилия над потерпевшим или его близкими, распространения порочащей информации о них или угрозы уничтожить их имущество, наказывается лишением свободы на срок от 5 до 10 лет.