Qurban kəsimi rəsmən qadağan edildi -
Qurban bayramına sayılı günlər qalmış bəzi ölkələrdə dini qaydalara uyğun qurban kəsiminə tətbiq edilən məhdudiyyətlər yenidən gündəmə gəlib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, heyvan rifahı qanunları, ictimai asayiş və iqtisadi səbəblərlə müxtəlif tətbiqlərin həyata keçirildiyi bəzi ölkələrdə qurban kəsimi ya tam qadağan edilib, ya da ciddi şərtlərə bağlanıb.
İslam inancına görə qurban ibadətində heyvanın kəsim zamanı diri olması və ölümün birbaşa kəsim nəticəsində baş verməsi əsas şərt hesab olunur. Ənənəvi üsul əsas qəbul edilsə də, heyvana daha az əzab verilməsi məqsədilə elektriklə keyləşdirmə və ya narkoz kimi üsulların istifadəsi bəzi dini görüşlərə görə caiz sayılır. Bu halda heyvanın ölmədən əvvəl kəsilməsi vacib sayılır.
Dini qaydalara uyğun qurban kəsiminin qadağan və ya məhdud olduğu ölkələri təqdim edirik:
Sloveniya
Ölkədə dini qaydalara uyğun kəsim tamamilə qadağandır. Bu çərçivədə bütün ritual kəsim üsullarına icazə verilmir.
2014-cü ildən etibarən dini üsulla kəsim qadağan olunub. Heyvanın kəsimdən əvvəl keyləşdirilməsi məcburi sayılır.
Dini kəsim üsulları qadağa altındadır. Heyvanın kəsimdən əvvəl keyləşdirilməsi qanuni tələbdir və bu vəziyyət İslami qaydalara uyğunluq baxımından mübahisələrə səbəb olur.
Bütün dini kəsim üsullarında heyvanın əvvəlcədən keyləşdirilməsi şərti tətbiq olunur. Bu səbəbdən ənənəvi üsullar tam şəkildə həyata keçirilə bilmir.
Hindistanın bəzi ştatları
Bəzi bölgələrdə dini kəsim tətbiqləri məhdudlaşdırılıb və ya qadağan edilib. Əsas şərtlərdən biri kəsimdən əvvəl heyvanın keyləşdirilməsidir.
1893-cü ildən bəri dini üsulla kəsim qadağandır. Buna baxmayaraq, idxal olunan halal ətin istehlakına icazə verilir.
Siyahıda ən çox diqqət çəkən ölkələrdən biri Mərakeşdir. İqtisadi çətinliklər və uzunmüddətli quraqlıq səbəbilə 2025-ci ildə qurban ibadəti ilə bağlı xüsusi heyvan bazarlarının bağlandığı, ticarət fəaliyyətlərinin böyük ölçüdə dayandırıldığı və qurban kəsiminin simvolik səviyyəyə endirildiyi bildirilir. Müsəlman ölkəsi olması səbəbilə bu qərar ictimaiyyətdə xüsusi diqqət çəkib.

A few days before the Eid al-Adha, restrictions imposed on the slaughtering of sacrifices according to religious rules have come back to the agenda in some countries.
Medianews.az citing Musavat.com reports that in some countries, where various practices are implemented due to animal welfare laws, public order, and economic reasons, the slaughter of sacrifices has either been completely banned or tied to strict conditions.
According to Islamic belief, the main condition in the sacrifice worship is that the animal is alive at the time of slaughter and that death occurs directly as a result of the slaughter. Although the traditional method is accepted as the basis, the use of methods such as electrical stunning or anesthesia to cause less suffering to the animal is considered permissible according to some religious views. In this case, it is mandatory to slaughter the animal before it dies.
We present the countries where slaughtering sacrifices in accordance with religious rules is prohibited or restricted:
Slovenia
Religious slaughtering is completely prohibited in the country. In this context, all ritual slaughtering methods are not allowed.
Since 2014, religious slaughtering has been banned. Stunning the animal before slaughter is mandatory.
Religious slaughtering methods are prohibited. Stunning the animal before slaughtering is a legal requirement, and this situation causes debates regarding compliance with Islamic rules.
In all religious slaughtering methods, the condition of stunning the animal beforehand is applied. Therefore, traditional methods cannot be fully carried out.
Some states in India
In some regions, religious slaughtering practices have been restricted or banned. One of the main conditions is stunning the animal before slaughter.
Religious slaughtering methods have been banned since 1893. Nevertheless, the consumption of imported halal meat is allowed.
One of the most attention-grabbing countries on the list is Morocco. Due to economic difficulties and long-term drought, it is reported that in 2025 special animal markets related to sacrifice worship were closed, commercial activities were largely stopped, and the slaughter of sacrifices was reduced to a symbolic level. This decision has drawn particular public attention because it is a Muslim country.