Qurban kəsimi rəsmən qadağan edildi -
Qurban bayramına sayılı günlər qalmış bəzi ölkələrdə dini qaydalara uyğun qurban kəsiminə tətbiq edilən məhdudiyyətlər yenidən gündəmə gəlib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, heyvan rifahı qanunları, ictimai asayiş və iqtisadi səbəblərlə müxtəlif tətbiqlərin həyata keçirildiyi bəzi ölkələrdə qurban kəsimi ya tam qadağan edilib, ya da ciddi şərtlərə bağlanıb.
İslam inancına görə qurban ibadətində heyvanın kəsim zamanı diri olması və ölümün birbaşa kəsim nəticəsində baş verməsi əsas şərt hesab olunur. Ənənəvi üsul əsas qəbul edilsə də, heyvana daha az əzab verilməsi məqsədilə elektriklə keyləşdirmə və ya narkoz kimi üsulların istifadəsi bəzi dini görüşlərə görə caiz sayılır. Bu halda heyvanın ölmədən əvvəl kəsilməsi vacib sayılır.
Dini qaydalara uyğun qurban kəsiminin qadağan və ya məhdud olduğu ölkələri təqdim edirik:
Sloveniya
Ölkədə dini qaydalara uyğun kəsim tamamilə qadağandır. Bu çərçivədə bütün ritual kəsim üsullarına icazə verilmir.
2014-cü ildən etibarən dini üsulla kəsim qadağan olunub. Heyvanın kəsimdən əvvəl keyləşdirilməsi məcburi sayılır.
Dini kəsim üsulları qadağa altındadır. Heyvanın kəsimdən əvvəl keyləşdirilməsi qanuni tələbdir və bu vəziyyət İslami qaydalara uyğunluq baxımından mübahisələrə səbəb olur.
Bütün dini kəsim üsullarında heyvanın əvvəlcədən keyləşdirilməsi şərti tətbiq olunur. Bu səbəbdən ənənəvi üsullar tam şəkildə həyata keçirilə bilmir.
Hindistanın bəzi ştatları
Bəzi bölgələrdə dini kəsim tətbiqləri məhdudlaşdırılıb və ya qadağan edilib. Əsas şərtlərdən biri kəsimdən əvvəl heyvanın keyləşdirilməsidir.
1893-cü ildən bəri dini üsulla kəsim qadağandır. Buna baxmayaraq, idxal olunan halal ətin istehlakına icazə verilir.
Siyahıda ən çox diqqət çəkən ölkələrdən biri Mərakeşdir. İqtisadi çətinliklər və uzunmüddətli quraqlıq səbəbilə 2025-ci ildə qurban ibadəti ilə bağlı xüsusi heyvan bazarlarının bağlandığı, ticarət fəaliyyətlərinin böyük ölçüdə dayandırıldığı və qurban kəsiminin simvolik səviyyəyə endirildiyi bildirilir. Müsəlman ölkəsi olması səbəbilə bu qərar ictimaiyyətdə xüsusi diqqət çəkib.

За несколько дней до Курбан-байрама в некоторых странах снова обсуждаются ограничения, применяемые к жертвоприношениям, проводимым в соответствии с религиозными нормами.
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщает, что в некоторых странах, где из-за законов о благополучии животных, общественного порядка и экономических причин применяются различные меры, жертвоприношение либо полностью запрещено, либо строго ограничено.
Согласно исламской вере, при жертвоприношении важно, чтобы животное было живым во время убоя и смерть наступала непосредственно от реза. Хотя традиционный метод считается основным, для уменьшения страданий животного разрешается использование методов обезболивания, таких как электрошок или наркоз, согласно некоторым религиозным взглядам. При этом резать животное нужно до наступления смерти.
Приводим страны, где жертвоприношения по религиозным нормам запрещены или ограничены:
Словения
В стране полностью запрещены убийства животных по религиозным нормам. В рамках этого не разрешены все методы ритуального убоя.
С 2014 года религиозный метод убоя запрещён. Обезболивание животного перед убоем является обязательным.
Религиозные методы убоя запрещены. Обезболивание животного перед убоем является правовым требованием, что вызывает споры в отношении соответствия исламским нормам.
Во всех религиозных методах убоя применяется условие предварительного обезболивания животного. Поэтому традиционные методы не могут быть реализованы полностью.
Некоторые штаты Индии
В некоторых регионах религиозные методы убоя ограничены или запрещены. Одно из основных условий – обезболивание животного перед убоем.
С 1893 года религиозные методы убоя запрещены. Тем не менее, разрешено потребление импортируемого халяльного мяса.
Одна из стран списка, привлекающих наибольшее внимание — Марокко. Из-за экономических трудностей и продолжительной засухи в 2025 году были закрыты специальные животные рынки, связанные с жертвоприношениями, торговля была значительно сокращена, а жертвоприношение сведено к символическому уровню. Поскольку это мусульманская страна, это решение вызвало особое внимание в обществе.