Qurban bayramı ilə bağlı qaydalar
Bildirilib ki, qurbanlıq heyvanların kəsimi zamanı bir sıra baytarlıq-sanitariya və sanitariya-gigiyena tələblərinə ciddi əməl olunmalıdır.
Qurumun açıqlamasına görə, Azərbaycan Respublikasında bu sahə “Heyvan kəsimi fəaliyyətinin tənzimlənməsi haqqında” sərəncama uyğun olaraq nəzarətdə saxlanılır və qanunsuz heyvan kəsiminin qarşısının alınması istiqamətində mütəmadi tədbirlər görülür:
“Qurban bayramı günlərində heyvanların kəsimi və satışı yalnız aidiyyəti dövlət qurumlarının müəyyən etdiyi xüsusi məntəqələrdə həyata keçirilməlidir. Küçələrdə, yol kənarlarında, məhəllələrdə və digər ictimai yerlərdə heyvan kəsimi və satışı, həmçinin baytarlıq şəhadətnaməsi olmadan heyvanların daşınması yolverilməzdir.
Heyvan kəsimi məntəqələrində aşağıdakı tələblərə əməl edilməlidir:
• Baytarlıq-sanitariya və sanitariya-gigiyena qaydaları təmin olunmalı;
• Məntəqədə fasiləsiz su təchizatı olmalı;
• İşçi heyət mütəmadi tibbi müayinədən keçməli;
• İşçilər xüsusi təmiz geyimlərlə (xalat, əlcək, saç toru, rezin çəkmə və s.) işləməli;
• Çirklənmiş fərdi mühafizə geyimi vaxtında dəyişdirilməli;
• Əraziyə it, pişik və zərərvericilərin daxil olmasının qarşısı alınmalı;
• Tullantılar sanitariya-gigiyena qaydalarına uyğun şəkildə toplanaraq vaxtında kənarlaşdırılmalı;
• İstifadə olunan alət və avadanlıqlar mütəmadi təmizlənib dezinfeksiya edilməlidir”.
AQTA-dan bildirilib ki, bununla yanaşı, heyvanların kəsimi zamanı onların rifahının qorunması və humanist yanaşmanın təmin olunması da vacib tələblərdəndir:
“Qəssab heyvanların rifahını qorumaqla kəsimi həyata keçirməli, proses zamanı sanitar-gigiyenik tələblərə riayət etməlidir. Heyvanlar nəqliyyat vasitəsindən zədələnmədən boşaldılmalı, kəsimədək uyğun şəraitdə saxlanmalı və kifayət qədər içməli su ilə təmin edilməlidir. Kəsim prosesi heyvanda qorxu və stress yaratmamalı, digər heyvanların gözü qarşısında aparılmamalıdır. Kəsim mümkün qədər cəld və heyvana əziyyət vermədən icra olunmalıdır”.
Qurum açıqlayıb ki, qurbanlıq heyvanların cəmdəklərinin satışı ilə bağlı da xüsusi tələblər mövcuddur:
“Satış məntəqələri soyuducu avadanlıqlarla təmin olunmalı və soyuq qida zəncirinə əməl edilməlidir. Sifariş edilən heyvanların kəsimi yalnız qeydiyyatdan keçmiş kəsim məntəqələrində həyata keçirilməlidir.
Həmin satış şəbəkələrində diri heyvan satışı və kəsiminə icazə verilmir. Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən qanunsuz heyvan kəsimi hallarının qarşısının alınması məqsədilə mütəmadi monitorinqlər aparılır. Vətəndaşlardan qanunsuz fəaliyyət göstərən kəsim məntəqələri barədə aidiyyəti qurumlara və Agentliyin “1003 – Çağrı Mərkəzi”nə məlumat vermələri xahiş olunur”.

Rules and requirements for animal slaughtering during the Eid al-Adha holiday have been explained.
It was stated that during the slaughtering of sacrificial animals, strict adherence to a number of veterinary-sanitary and sanitary-hygienic requirements must be ensured.
According to the agency’s statement, this area is supervised in the Republic of Azerbaijan in accordance with the decree "On regulating animal slaughtering activities" and regular measures are taken to prevent illegal animal slaughtering:
"During the days of Eid al-Adha, the slaughtering and sale of animals must be carried out only at special points determined by the relevant state authorities. Slaughtering and sale of animals, as well as transportation of animals without a veterinary certificate, in streets, roadside areas, neighborhoods, and other public places are prohibited.
The following requirements must be observed at slaughtering points:
• Veterinary-sanitary and sanitary-hygienic rules must be ensured;
• The point must have a continuous supply of water;
• Staff must undergo regular medical examinations;
• Workers must work in special clean clothing (coat, gloves, hairnet, rubber boots, etc.);
• Contaminated personal protective clothing must be changed promptly;
• Entry of dogs, cats, and pests into the area must be prevented;
• Waste must be collected and removed on time in accordance with sanitary-hygienic rules;
• Used tools and equipment must be regularly cleaned and disinfected."
The Food Safety Agency also stated that, in addition, protecting the welfare of animals during slaughter and ensuring a humane approach are important requirements:
"The butcher must carry out the slaughter while protecting the animal's welfare, and adhere to sanitary-hygienic requirements during the process. Animals must be unloaded from transportation vehicles without injury, kept under appropriate conditions before slaughter, and provided with sufficient drinking water. The slaughter process must not cause fear or stress in the animal and should not be conducted in front of other animals. The slaughter should be carried out as quickly as possible without causing suffering to the animal."
The agency explained that there are also specific requirements regarding the sale of wrapped sacrificial animals:
"Sales points must be equipped with refrigeration equipment and adhere to the cold food chain. The slaughter of ordered animals must be carried out only at registered slaughtering points.
Sale and slaughter of live animals are not allowed in these sales networks. The Food Safety Agency regularly conducts monitoring to prevent cases of illegal animal slaughter. Citizens are kindly requested to report illegal slaughter points to the relevant authorities and the Agency's "1003 – Call Center."