Qonşu ölkədən təhsil adı ilə işləməyə gələnlərə
Rusiya Dövlət Dumasında "Yeni Xalq" fraksiyasının deputatları hökumətə yeni qanun layihəsi təqdim ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, layihəyə əsasən, ölkəyə təhsil məqsədilə gəldiyini bildirən, lakin faktiki olaraq oxumayan xarici vətəndaşlara qarşı inzibati məsuliyyət tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur.
Təklif edilən dəyişikliklərə görə, belə hallar İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 18.8-ci maddəsinə əlavə ediləcək. Qanun layihəsi, ölkəyə daxil olarkən "təhsil" məqsədi göstərən, lakin ali və ya digər təhsil müəssisələrinə qəbul olunmayan, dərslərə qatılmayan və ya ümumiyyətlə oxumaq niyyəti olmayan şəxsləri əhatə edir.
Deputatlar bildirirlər ki, bəzi hallarda əcnəbilər tələbə vizasından yalnız ölkədə qalmaq üçün istifadə edirlər. Hətta bəzi təhsil müəssisələrinin də formal şəkildə tələbə qeydiyyatı apardığı, lakin real tədrisin həyata keçirilmədiyi vurğulanır.
Yeni qaydalara əsasən, bu cür pozuntuya yol verən şəxslər 5 min rubldan 10 min rubladək cərimə oluna və daha sonra ölkədən inzibati qaydada çıxarıla bilərlər.
Qanun layihəsinin müəllifləri hesab edirlər ki, hazırda bu tip hallar ayrıca hüquq pozuntusu kimi təsbit olunmayıb. Yeni dəyişikliklər isə təhsil məqsədindən sui-istifadə hallarının qarşısını almağa və hüquqi yanaşmanı daha da sistemləşdirməyə kömək edəcək.//BAKU.WS

В Государственной Думе России депутаты фракции "Новый Народ" внесли в правительство новый законопроект.
Medianews.az сообщает, что согласно проекту предполагается введение административной ответственности в отношении иностранных граждан, заявляющих о прибытии в страну с целью обучения, но фактически не учащихся.
Предложенные изменения предусматривают дополнение ст. 18.8 Кодекса об административных правонарушениях. Законопроект охватывает лиц, которые при въезде в страну заявляют цель "образование", но не поступают в высшие или другие учебные заведения, не посещают занятия либо вообще не намерены учиться.
Депутаты отмечают, что в некоторых случаях иностранцы используют студенческую визу лишь для пребывания в стране. Отмечается даже, что некоторые учебные заведения формально регистрируют студентов, однако реального обучения не проводят.
Согласно новым правилам, лица, допускающие такого рода нарушения, могут быть оштрафованы на сумму от 5 до 10 тысяч рублей, а затем административно выдворены из страны.
Авторы законопроекта считают, что в настоящее время подобные случаи не зафиксированы как отдельное правонарушение. Новые изменения помогут предотвратить злоупотребление целью образования и систематизировать правовой подход.//BAKU.WS