"Qızlar, sosial şəbəkələrdə mesajlara cavab verməyin" -
"Sevgidə qarşılıqlı qərarlar olmalıdır. Sözsüz ki, son qərarı mən deməliyəm. Təbii ki, bu, zarafatdır. Ortaq məxrəcə gəlmək lazımdır. Fərqli düşüncələr olanda axırı dava, ayrılıq, aliment olur. Dözmək hissi olmamalıdır. Ona görə də zamanından əvvəl evlənmək, kimisə məcbur etmək olmaz. "Evlən, ərə getmək yaşındır" deyirlər. Qızlar 25 yaşını keçəndə deyirlər ki, "evdə qaldın". Nə edək? 35 yaşım var, evdə qalmışam?"
Bu sözləri "Avroviziya" təmsilçilərimizdən olan Samirə Əfəndi "Efirdən kənar" verilişində deyib.
O, gəncləri ailə qurmağa hazır hiss etdikdən sonra bu addımı atmağı məsləhət görüb:
"Həm xanımlar, həm də bəylər özlərini anlayandan sonra həyat qurmalıdırlar. Gəzsinlər, yeyib-içsinlər, sonra qərar versinlər. Xanımlar üçün bu daha çətindir, amma onlar öz ayaqları üzərində durmalıdırlar. Bizdə xanımlara psixoloji təzyiq çox olur. Buna hazır olmaq lazımdır. Qonşu, ya da kimsə nə deyəcək deyə həyat qurmaq olmaz. Bizdə söz-söhbət də buna görə yaranır. Cavab verirəm ki, mən camaata görə yaşaya bilmərəm, qoy onlar mənə görə yaşasınlar".
Samirə xanımlara sosial şəbəkələrdə onlara yazan şəxslərə cavab verməmələrini söyləyib:
""Ağ atlı oğlan"a inanmaq olmaz. Realist biriyəm. İlon Mask istəsə, gəlib tapar, amma belə şeylərə inanmıram. Bütün xanımların ilk silahı təhsildir. Sosial şəbəkələrdə heç kimin mesajına cavab vermək lazım deyil. Bu, bir tələdir. Sosial şəbəkələr yaradıcı insanlar üçün bir çıxış yoludur, amma adi insanlar üçün tələdir. Qızlar, belə şeylərə inanmayın. Ətrafımda bunu çox görürəm".   (Axşam.az)

«В любви должны быть взаимные решения. Безусловно, последнее решение должна принимать я. Конечно, это шутка. Нужно прийти к общему согласию. Когда мысли расходятся, в итоге происходят ссоры, разрывы, алименты. Чувства терпеть быть не должно. Поэтому нельзя выходить замуж раньше времени, нельзя никого заставлять». «Говорят: выходи замуж, пора». Когда девушки переступают 25 лет, говорят: «Ты осталась дома». Что делать? Мне 35 лет, я осталась дома?»
Эти слова сказала наша представительница на «Евровидении» Самира Эфенди в программе «Efirdən kənar».
Она посоветовала молодым людям делать этот шаг, когда почувствуют, что готовы создавать семью:
«Как дамы, так и господа должны строить жизнь после того, как начнут себя понимать. Пусть путешествуют, едят и пьют, а потом принимают решение. Женщинам это сложнее, но они должны стоять на своих ногах. У нас на женщин оказывается большое психологическое давление. К этому нужно быть готовыми. Нельзя строить жизнь, думая, что скажут соседи или кто-то ещё. Из-за этого и возникают сплетни. Отвечаю, что я не могу жить ради общества, пусть общество живёт ради меня».
Самира посоветовала женщинам не отвечать в социальных сетях тем, кто им пишет:
«Нельзя верить в «парня на белом коне». Я реалист. Если Илон Маск захочет, он придёт и найдёт, но я не верю в такие вещи. Первое оружие всех женщин — это образование. В социальных сетях не нужно отвечать никому на сообщения. Это ловушка. Социальные сети — это путь для творческих людей, но для обычных — ловушка. Девчонки, не верьте в такие вещи. Я это очень часто вижу вокруг себя». (Axşam.az)