Qəddafinin oğlunun azadlığa çıxmazdan əvvəl ödədiyi girovun məbləği bəlli oldu
Mərhum Liviya lideri Müəmmar Qəddafinin (1942-2011) oğlu Hannibal vəkilləri Livan məhkəməsi tərəfindən təyin edilmiş 896 min dollar məbləğində girovu ödədikdən sonra azadlığa çıxıb.
Oxu.Az xəbər verir ki, Hannibal Qəddafi Ümumi Təhlükəsizlik İdarəsinin binasını tərk edib və gücləndirilmiş mühafizə altında Beyrutdakı evinə yollanıb, orada ailəsi ilə birlikdə təxminən 10 gün keçirəcək. Qalan bütün prosedurlar başa çatdıqdan sonra o, şəxsi təyyarə ilə ehtimal ki, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə uçacaq.
Əvvəllər məhkəmə orqanları 2015-ci ildən həbsdə olan Qəddafinin oğlunun azad edilməsi üçün 11 milyon dollar məbləğində girov tələb edirdi.
Qeyd edək ki, Qəddafinin oğlu 2015-ci ildən Livanda həbsdədir. O, qonşu Suriyadan - siyasi sürgündə yaşadığı yerdən "Amal" hərəkatının döyüşçüləri tərəfindən qaçırılmış, sonra isə Livan hüquq-mühafizə orqanlarına təhvil verilmişdi. 2017-ci ildə təqsirləndirilən şəxs 1978-ci ildə Liviyada itkin düşmüş şiə imamı Musa Sədr haqqında məlumatı gizlətməkdə ittiham edilmişdi.

Стала известна сумма залога, выплаченного сыном Каддафи перед освобождением.
Сын покойного лидера Ливии Муаммара Каддафи (1942-2011) Ханнибал после уплаты залога в размере 896 тысяч долларов, назначенного ливанским судом, был освобожден.
По сообщению Oxu.Az, Ханнибал Каддафи покинул здание Управления общей безопасности и под усиленной охраной направился в свой дом в Бейруте, где проведет примерно 10 дней вместе со своей семьей. После завершения всех остальных процедур он, скорее всего, вылетит на личном самолете в Объединенные Арабские Эмираты.
Ранее судебные органы требовали залог в размере 11 миллионов долларов за освобождение сына Каддафи, находящегося в заключении с 2015 года.
Отметим, что сын Каддафи находится под стражей в Ливане с 2015 года. Он был похищен боевиками движения "Амаль" из соседней Сирии, где жил в политической эмиграции, а затем передан ливанским правоохранительным органам. В 2017 году обвиняемый был обвинен в сокрытии информации о шиитском имаме Мусе Садре, пропавшем без вести в Ливии в 1978 году.