Qastronteroloq ürək üçün faydalı payız meyvəsini açıqladı
Məhsul unikal faydalı elementlər ehtiva edir. Foodinfo.az xəbər verir ki, bu barədə “Gazeta.Ru”ya danışan qastronteroloq, “Medicina” ASC-nin həkimi Yevgeniy Belousov bildirib ki, söhbət xurmidən gedir.
Ekspertin sözlərinə görə, xurma kalium və maqneziumla zəngindir — bu minerallar ürək və əzələ fəaliyyətinin normal işləməsi üçün vacibdir. 100 qram xurmanın tərkibində təxminən 180 mq kalium var ki, bu da orqanizmdə su-duz balansını tənzimləyir.
“Bundan əlavə, xurmanın tərkibində çoxlu antioksidantlar — taninlər, katexinlər, antosianlar var, xüsusilə astringent (acılı) xurma növlərində. Bu maddələr iltihab əleyhinə, mikroblara qarşı və potensial olaraq xərçəng əleyhinə təsir göstərir. Onlar ürək-damar sisteminin sağlamlığının dəstəklənməsində əhəmiyyətlidir”, — deyə Belousov izah edib.
Xurma həmçinin A, C, B qrupu vitaminləri və bol miqdarda lif mənbəyidir. Lif xolesterin səviyyəsinin tənzimlənməsinə kömək edir.
Həkim vurğulayır ki, maksimum fayda əldə etmək üçün xurmanı ağıllı şəkildə qəbul etmək vacibdir. Yetkin insanlar üçün tövsiyə olunan porsiya gündə 1–2 meyvədir, daha yaxşısı isə balanslı qida ilə birlikdə, məsələn, pendir və ya qoz-fındıqla istehlak etməkdir.

Gastroenterologist explained the autumn fruit beneficial for the heart
The product contains unique beneficial elements. Foodinfo.az reports that gastroenterologist and "Medicina" JSC doctor Yevgeniy Belousov, speaking to "Gazeta.Ru," stated that the discussion is about persimmon.
According to the expert, persimmon is rich in potassium and magnesium — minerals that are important for normal heart and muscle function. 100 grams of persimmon contains about 180 mg of potassium, which regulates the water-salt balance in the body.
"Additionally, persimmon contains many antioxidants — tannins, catechins, anthocyanins, especially in astringent persimmon varieties. These substances have anti-inflammatory, antimicrobial, and potentially anticancer effects. They are significant in supporting cardiovascular system health," Belousov explained.
Persimmon is also a source of vitamins A, C, B group vitamins, and a large amount of fiber. Fiber helps regulate cholesterol levels.
The doctor emphasizes that to gain maximum benefit, it is important to consume persimmon wisely. The recommended portion for adults is 1-2 fruits per day, preferably consumed together with balanced food, such as cheese or nuts.