Qara dənizdə taxıl daşıyan mülki yük gəmisi Rusiya tərəfindən raket hücumuna məruz qalıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Ukrayna Hərbi Dəniz Qüvvələrinin məlumatına görə, Qvineya-Bisau bayrağı altında üzən və Türkiyə şirkətinə məxsus "Golden Leo" yük gəmisi Ukraynanın dəniz dəhlizi ilə taxıl daşıyarkən üç ədəd X-59/X-69 qanadlı raketlə vurulub.
Məlumata əsasən, raketlər gəminin üst hissəsinə düşüb, nəticədə göyərtədə yanğın başlayıb. İlkin məlumatlarda beş nəfərin həlak olduğu, səkkiz heyət üzvünün xilas edilərək təxliyə olunduğu, daha beş nəfərin isə itkin düşdüyü bildirilib. Axtarış-xilasetmə əməliyyatları davam etdirilir, gəminin texniki vəziyyəti qiymətləndirilir.
Ukrayna Hərbi Dəniz Qüvvələri hücumun silahsız mülki gəmiyə qarşı həyata keçirildiyini bildirərək bunu beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması və dinc gəmiçiliyə qarşı terror aktı kimi qiymətləndirib.
Ukraynanın xarici işlər naziri vəzifəsini icra edən Andrii Sıbiha isə bildirib ki, hücum Kiyevə gecə saatlarında endirilən raket və pilotsuz uçuş aparatı zərbələrindən bir neçə saat sonra baş verib. Onun sözlərinə görə, gəminin heyətində Suriya və Hindistan vətəndaşları da olub, ölənlər arasında bir ukraynalı dəniz pilotu və dörd ekipaj üzvü var.

In the Black Sea, belonging to Turkey
Medianews.az reports that according to the Ukrainian Navy, the "Golden Leo" cargo ship, flying the flag of Guinea-Bissau and owned by a Turkish company, was hit by three X-59/X-69 cruise missiles while carrying grain through the Ukrainian maritime corridor.
According to the information, the missiles struck the upper part of the ship, resulting in a fire on board. Initial reports indicate that five people have died, eight crew members were rescued and evacuated, and five others are missing. Search and rescue operations continue, and the technical condition of the ship is being assessed.
The Ukrainian Navy stated that the attack was carried out against an unarmed civilian ship, describing it as a gross violation of international humanitarian law and an act of terrorism against peaceful shipping.
Andrii Sibiha, acting Minister of Foreign Affairs of Ukraine, said that the attack occurred several hours after missile and drone strikes were launched against Kyiv during the night. According to him, the ship's crew included citizens of Syria and India, and among the deceased are a Ukrainian naval pilot and four crew members.