Qara dənizdə taxıl daşıyan mülki yük gəmisi Rusiya tərəfindən raket hücumuna məruz qalıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Ukrayna Hərbi Dəniz Qüvvələrinin məlumatına görə, Qvineya-Bisau bayrağı altında üzən və Türkiyə şirkətinə məxsus "Golden Leo" yük gəmisi Ukraynanın dəniz dəhlizi ilə taxıl daşıyarkən üç ədəd X-59/X-69 qanadlı raketlə vurulub.
Məlumata əsasən, raketlər gəminin üst hissəsinə düşüb, nəticədə göyərtədə yanğın başlayıb. İlkin məlumatlarda beş nəfərin həlak olduğu, səkkiz heyət üzvünün xilas edilərək təxliyə olunduğu, daha beş nəfərin isə itkin düşdüyü bildirilib. Axtarış-xilasetmə əməliyyatları davam etdirilir, gəminin texniki vəziyyəti qiymətləndirilir.
Ukrayna Hərbi Dəniz Qüvvələri hücumun silahsız mülki gəmiyə qarşı həyata keçirildiyini bildirərək bunu beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması və dinc gəmiçiliyə qarşı terror aktı kimi qiymətləndirib.
Ukraynanın xarici işlər naziri vəzifəsini icra edən Andrii Sıbiha isə bildirib ki, hücum Kiyevə gecə saatlarında endirilən raket və pilotsuz uçuş aparatı zərbələrindən bir neçə saat sonra baş verib. Onun sözlərinə görə, gəminin heyətində Suriya və Hindistan vətəndaşları da olub, ölənlər arasında bir ukraynalı dəniz pilotu və dörd ekipaj üzvü var.

В Черном море, принадлежащие Турции
Гражданское грузовое судно, перевозившее зерно в Черном море, подверглось ракетному удару со стороны России.
Medianews.az сообщает, что по данным Военно-морских сил Украины, грузовое судно "Golden Leo", плавающее под флагом Гвинеи-Бисау и принадлежащее турецкой компании, было поражено тремя крылатыми ракетами X-59/X-69, когда перевозило зерно через морской коридор Украины.
По информации, ракеты попали в верхнюю часть судна, в результате чего на палубе начался пожар. По предварительным данным, погибли пять человек, восемь членов экипажа спасены и эвакуированы, ещё пятеро числятся пропавшими без вести. Операции по поиску и спасению продолжаются, оценивается техническое состояние судна.
Военно-морские силы Украины заявили, что атака была произведена против безоружного гражданского судна, назвав это грубым нарушением международного гуманитарного права и террористическим актом против мирного судоходства.
И.о. министра иностранных дел Украины Андрей Сыбиха сообщил, что атака произошла спустя несколько часов после ночных ракетных и ударов беспилотников по Киеву. По его словам, в составе экипажа были также граждане Сирии и Индии, среди погибших — один украинский морской пилот и четыре члена экипажа.