Qan qrupunuz düşündüyünüzdən fərqli ola bilər:
Bu məlumatların yeni DNT-çiplərinin yaradılmasında istifadə olunması planlaşdırılır. İsveçdə yerləşən Lund University mütəxəssisləri transfuziologiya sahəsində mühüm irəliləyiş əldə edərək standart qan qrupu testlərinin niyə bəzən səhv nəticə verə bildiyini izah ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, qan qrupları eritrositlərin (qırmızı qan hüceyrələrinin) səthində yerləşən antigenlərə görə müəyyən olunur. Bu antigenlər immun sistemə “öz” və “yad” hüceyrələri ayırd etməyə kömək edir.
Araşdırmada qeyd olunur ki, əvvəllər alimlər eyni qan qrupuna malik insanlarda bu molekulların sayının niyə minlərlə dəfə fərqləndiyini izah edə bilmirdilər.
Genetik “açarlar”
Məlumata görə, alimlər transkripsiya faktorları adlanan xüsusi zülalları aşkar ediblər. Onlar molekulyar “açarlar” kimi fəaliyyət göstərərək genlərin aktivliyini tənzimləyir. Məhz bu faktorlar nadir Helgeson blood group qan qrupuna cavabdehdir. Bu qrup CR1 zülalının aşağı səviyyəsi ilə xarakterizə olunur və yalnız insanların təxminən 1 faizində rast gəlinir.
Evolyusion qorunma mexanizmi
Aspirant Gloria Wu tərəfindən hazırlanmış hesablama sistemi vasitəsilə alimlər 33 qan qrupu geni arasında demək olar ki, 200 əlaqə nöqtəsini müəyyən ediblər. Məlum olub ki, Helqeson variantının səbəbi DNT-nin transkripsiya faktorunun bağlanmalı olduğu hissəsində baş verən dəyişiklikdir.
Maraqlıdır ki, qanda bəzi molekulların aşağı səviyyədə olması sadəcə problem deyil, həm də sağ qalma mexanizmidir. Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, bu genetik variant daha çox Cənub-Şərqi Asiya əhalisində rast gəlinir, çünki o, parazitlərin orqanizmə daxil olmasına mane olur.//Lent.az

Планируется использование этой информации для создания новых ДНК-чипов. Специалисты Университета Лунда в Швеции, сделавшие важный прорыв в области трансфузиологии, объяснили, почему стандартные тесты на группы крови иногда дают ошибочные результаты.
Medianews.az сообщает, что группы крови определяются по антигенам, расположенным на поверхности эритроцитов (красных кровяных телец). Эти антигены помогают иммунной системе различать «свои» и «чужие» клетки.
В исследовании отмечается, что ранее ученые не могли объяснить, почему у людей с одинаковой группой крови количество этих молекул может отличаться в тысячи раз.
Генетические «ключи»
Согласно информации, ученые обнаружили специальные белки, называемые факторами транскрипции. Они действуют как молекулярные «ключи», регулируя активность генов. Именно эти факторы ответственны за редкую группу крови Helgeson. Эта группа характеризуется низким уровнем белка CR1 и встречается примерно у 1% населения.
Эволюционный механизм защиты
С помощью вычислительной системы, созданной аспиранткой Глорией Ву, ученые определили почти 200 точек взаимодействия между 33 генами групп крови. Было установлено, что причина варианта Helgeson — это изменение в участке ДНК, к которому должна прикрепляться транскрипционная фактор.
Интересно, что низкий уровень некоторых молекул в крови — это не просто проблема, но и механизм выживания. Исследователи считают, что этот генетический вариант чаще встречается у населения Юго-Восточной Азии, поскольку он препятствует проникновению паразитов в организм.//Lent.az