Putinin generallarla məxfi tədbiri üzə çıxdı –
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ukraynaya qarşı döyüşlərdə iştirak etmiş Şimali Koreya generallarını mükafatlandırdığı üzə çıxıb.
Medianews.az bildirir ki, söhbət ötən ilin dekabrında Kursk vilayətində Ukrayna Silahlı Qüvvələrinə qarşı döyüşən, Şimali Koreya hərbçilərindən ibarət qrupun komandanlarından gedir.
Məlum olur ki, generalların mükafatlandırılması üçün Moskvada rəsmi mərasim də keçirilibmiş. Amma indiyədək bu barədə hər hansı informasiya yayılmayıb.
Generalların mükafatlandırıldığı isə bu ilin aprelində Şimali Koreya lideri Kim Çen Inın Pxenyanda açdığı xatirə muzeyində nümayiş etdirilən fotoşəkillərdən bəlli olub. Muzeyin açılışında Rusiya rəsmiləri də iştirak ediblər.
Açılış zamanı Kim Çen In Rusiya Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodinlə Rusiyanın müdafiə naziri Andrey Belousova Putinin Şimali Koreya hərbçilərinə mükafatları təqdim etdiyi an çəkilmiş fotoları göstərib.
Şimali Koreya Mərkəzi Televiziyasının (KCTV) aprelin 27-də açılış mərasimindən yaydığı reportajı təhlil edən ekspertlərin fikrincə, mükafatlandırma mərasimi 2025-ci il dekabrın 3-də Moskvada baş tutub.
Fotoların üzərində belə yazılıb: “Kursk vilayətinin azad olunması əməliyyatında iştirak etmiş Koreya Xalq Ordusunun xarici operativ bölməsinin komandirlərinə və əsgərlərinə Rusiya Federasiyasının dövlət mükafatlarının təqdim edilməsi mərasimi. 3 dekabr 2025-ci il”.
Şəkillərin altında təqdim olunmuş mükafatların özü də sərgilənir. Mükafatları azı beş koreyalı generalın aldığı bildirilir. Fotolardan konkret kimlərin təltif olunduğu aydın deyil. Ancaq ekspertlər onların arasında Putinin 2025-ci il mayın 9-da Moskvada Qələbə paradında görüşdüyü beş generalın ola biləcəyini deyirlər.
Müdafiə naziri Andrey Belousov apreldə Pxenyana səfəri zamanı Ukrayna qüvvələri ilə döyüşlərdə xüsusi fərqlənən 10 koreyalı hərbçini də mükafatlandırıb.
Muzeyin yaxınlığında Şimali Koreyanın həlak olmuş təxminən 2300 hərbçisinin adlarının həkk olunduğu xatirə lövhələri yerləşdirilib.
Ötən il Ukrayna Kursk vilayətinin bir hissəsini nəzarətə götürəndə Kim Çen In Putinə yardım üçün təxminən 11 min əsgər göndərmişdi. Ərazi geri alındıqdan sonra Moskvada həmin döyüşlərdə iştirak etmiş Şimali Koreya hərbçilərinə həsr olunmuş rəsm sərgisi də təşkil olunmuşdu.

Стало известно, что президент России Владимир Путин наградил северокорейских генералов, участвовавших в боях против Украины.
Medianews.az сообщает, что речь идет о командирах группы северокорейских военных, сражавшихся в декабре прошлого года в Курской области против Вооруженных Сил Украины.
Выяснилось, что в Москве была проведена официальная церемония награждения генералов. Однако до сих пор никакой информации об этом не распространялось.
О награждении генералов стало известно по фотографиям, представленным в мемориальном музее, открытом лидером Северной Кореи Ким Чен Ыном в Пхеньяне в апреле этого года. На открытии музея также присутствовали российские официальные лица.
Во время открытия Ким Чен Ын показал фотографии, на которых председатель Государственной Думы России Вячеслав Володин и министр обороны России Андрей Белоусов вручают награды северокорейским военным от имени Путина.
Анализируя репортаж Центрального телевидения Северной Кореи (KCTV) от 27 апреля о церемонии открытия, эксперты считают, что награждение прошло 3 декабря 2025 года в Москве.
На фотографиях написано: «Церемония вручения государственных наград Российской Федерации командирам и солдатам внешнего оперативного отделения Корейской Народной Армии, участвовавшим в операции по освобождению Курской области. 3 декабря 2025 года.»
Под фотографиями также показаны награды, которые были вручены. Сообщается, что награды получили как минимум пять корейских генералов. Из фотографий не ясно, кто конкретно был награжден. Однако эксперты предполагают, что среди них могут быть пять генералов, с которыми Путин встречался 9 мая 2025 года на Параде Победы в Москве.
Министр обороны Андрей Белоусов во время апрельского визита в Пхеньян также наградил 10 корейских военнослужащих, особо отличившихся в боях с украинскими войсками.
Возле музея размещены мемориальные доски с выгравированными именами примерно 2300 погибших северокорейских военнослужащих.
Когда в прошлом году Украина взяла под контроль часть Курской области, Ким Чен Ын отправил примерно 11 тысяч солдат в помощь Путину. После возвращения территории в Москве была организована выставка картин, посвященная северокорейским военным, участвовавшим в тех боях.