Putinin generallarla məxfi tədbiri üzə çıxdı –
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ukraynaya qarşı döyüşlərdə iştirak etmiş Şimali Koreya generallarını mükafatlandırdığı üzə çıxıb.
Medianews.az bildirir ki, söhbət ötən ilin dekabrında Kursk vilayətində Ukrayna Silahlı Qüvvələrinə qarşı döyüşən, Şimali Koreya hərbçilərindən ibarət qrupun komandanlarından gedir.
Məlum olur ki, generalların mükafatlandırılması üçün Moskvada rəsmi mərasim də keçirilibmiş. Amma indiyədək bu barədə hər hansı informasiya yayılmayıb.
Generalların mükafatlandırıldığı isə bu ilin aprelində Şimali Koreya lideri Kim Çen Inın Pxenyanda açdığı xatirə muzeyində nümayiş etdirilən fotoşəkillərdən bəlli olub. Muzeyin açılışında Rusiya rəsmiləri də iştirak ediblər.
Açılış zamanı Kim Çen In Rusiya Dövlət Dumasının sədri Vyaçeslav Volodinlə Rusiyanın müdafiə naziri Andrey Belousova Putinin Şimali Koreya hərbçilərinə mükafatları təqdim etdiyi an çəkilmiş fotoları göstərib.
Şimali Koreya Mərkəzi Televiziyasının (KCTV) aprelin 27-də açılış mərasimindən yaydığı reportajı təhlil edən ekspertlərin fikrincə, mükafatlandırma mərasimi 2025-ci il dekabrın 3-də Moskvada baş tutub.
Fotoların üzərində belə yazılıb: “Kursk vilayətinin azad olunması əməliyyatında iştirak etmiş Koreya Xalq Ordusunun xarici operativ bölməsinin komandirlərinə və əsgərlərinə Rusiya Federasiyasının dövlət mükafatlarının təqdim edilməsi mərasimi. 3 dekabr 2025-ci il”.
Şəkillərin altında təqdim olunmuş mükafatların özü də sərgilənir. Mükafatları azı beş koreyalı generalın aldığı bildirilir. Fotolardan konkret kimlərin təltif olunduğu aydın deyil. Ancaq ekspertlər onların arasında Putinin 2025-ci il mayın 9-da Moskvada Qələbə paradında görüşdüyü beş generalın ola biləcəyini deyirlər.
Müdafiə naziri Andrey Belousov apreldə Pxenyana səfəri zamanı Ukrayna qüvvələri ilə döyüşlərdə xüsusi fərqlənən 10 koreyalı hərbçini də mükafatlandırıb.
Muzeyin yaxınlığında Şimali Koreyanın həlak olmuş təxminən 2300 hərbçisinin adlarının həkk olunduğu xatirə lövhələri yerləşdirilib.
Ötən il Ukrayna Kursk vilayətinin bir hissəsini nəzarətə götürəndə Kim Çen In Putinə yardım üçün təxminən 11 min əsgər göndərmişdi. Ərazi geri alındıqdan sonra Moskvada həmin döyüşlərdə iştirak etmiş Şimali Koreya hərbçilərinə həsr olunmuş rəsm sərgisi də təşkil olunmuşdu.

It has been revealed that Russian President Vladimir Putin awarded North Korean generals who participated in the fighting against Ukraine.
Medianews.az reports that the matter concerns one of the commanders of a group of North Korean soldiers fighting against the Armed Forces of Ukraine last December in the Kursk region.
It turns out that an official ceremony was also held in Moscow to award the generals. However, no information about this has been disseminated until now.
The fact that the generals were awarded became known from photographs exhibited in a memorial museum opened in Pyongyang by North Korean leader Kim Jong Un in April of this year. Russian officials also attended the opening of the museum.
During the opening, Kim Jong Un showed photos taken at the moment when Russian State Duma Speaker Vyacheslav Volodin and Russian Defense Minister Andrey Belousov presented Putin's awards to North Korean soldiers.
According to experts analyzing the report broadcast by North Korea Central Television (KCTV) on April 27 covering the opening ceremony, the awarding ceremony took place on December 3, 2025, in Moscow.
The photos are captioned: “Ceremony of presenting state awards of the Russian Federation to commanders and soldiers of the foreign operational division of the Korean People's Army who participated in the operation for the liberation of the Kursk region. December 3, 2025.”
The awards presented are also exhibited under the pictures. It is stated that at least five Korean generals received the awards. It is not clear from the photos exactly who was decorated. However, experts say that among them could be the five generals Putin met with during the Victory Parade in Moscow on May 9, 2025.
Defense Minister Andrey Belousov also awarded 10 Korean soldiers who distinguished themselves in fighting against Ukrainian forces during his visit to Pyongyang in April.
Near the museum, memorial plaques engraved with the names of approximately 2,300 fallen North Korean soldiers have been placed.
Last year, when Ukraine took control of part of the Kursk region, Kim Jong Un sent about 11,000 soldiers to assist Putin. After the area was retaken, a painting exhibition dedicated to North Korean soldiers who participated in those battles was also organized in Moscow.