Prezident: İdmançılarımızın özlərini layiqincə aparmaları
“Qeyd etməli olduğum daha bir vacib məqam ondan ibarətdir ki, tanınmış idmançılar daim cəmiyyətin diqqət mərkəzindədirlər. İdmançılarımızın həm cəmiyyətdə, həm də məişətdə özlərini layiqincə aparmaları məni eyni dərəcədə çox sevindirir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu aprelin 30-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Albaniyanın paytaxtı Tiranada keçirilmiş Avropa çempionatında komanda hesabında Avropa çempionu olan yunan-Roma güləşi və sərbəst güləş, həmçinin qadın güləşi üzrə medal qazanmış idmançıları və onların məşqçilərini qəbul edərkən deyib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, məşhur idmançıların, çempionların adi həyatda məhz bu səviyyəni saxlaya bilmədiklərinə dair tarixdə çoxlu nümunələr var və bir müddət sonra onlara idmançı kimi münasibət həmin səhvlər və ya yanlış hərəkətlər ucbatından pis istiqamətdə dəyişir. “Bizdə isə artıq dediyim kimi, ən azı mənim təqribən 30 ildir Milli Olimpiya Komitəsinə rəhbərlik etdiyim dövrdə xatırladığıma görə, belə hallar olmayıb. Bu, çox vacibdir. Medallardan heç də az əhəmiyyətli olmayan odur ki, çempionlar və mükafatçılar, həmçinin cəmiyyətdə və çalışdıqları kollektivlərdə yüksək mənəvi keyfiyyətlər nümayiş etdirsinlər. Bu belə də olmalıdır. Əlbəttə ki, burada çempionlarımızın — Olimpiya çempionlarının, Avropa çempionlarının və dünya çempionlarının nümunəsi var. Dediyim kimi, vaxtilə federasiyaya rəhbərlik edənlərə və məşqçilərə azarkeşlik etmişəm, bu gün isə onlar öz tələbələrinə azarkeşlik edirlər. Bu, bizim regionumuzda ənənələrin davamlılığıdır. Tarixdə ənənələr həmişə mühüm rol oynayıb və bu, Azərbaycan cəmiyyətində və bütövlükdə Qafqaz regionunda davam edir. Bu, bizi daha da yaxınlaşdırır”, - Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.//Bakıvaxtı.az

"Another important point I must note is that well-known athletes are always in the spotlight of society. It equally pleases me that our athletes behave appropriately both in society and in everyday life."
Medianews.az reports that on April 30, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev said this while receiving athletes and their coaches who won medals in Greco-Roman wrestling, freestyle wrestling, and women's wrestling and became European champions in the team standings at the European Championship held in Tirana, the capital of Albania.
According to the Head of State, there are many historical examples of famous athletes, champions, who were not able to maintain this level in ordinary life, and after a while, their attitude as athletes changes negatively due to those mistakes or wrong actions. "But for us, as I said, at least in the approximately 30 years that I have headed the National Olympic Committee, to my recollection, such cases have not occurred. This is very important. No less significant than the medals is that champions and prize-winners should also display high moral qualities in society and in the teams they work with. This should be so. Of course, here there are examples of our champions—Olympic champions, European champions, and world champions. As I said, I used to cheer for those who led federations and coaches, and today they are cheering for their students. This is the continuity of traditions in our region. Historically, traditions have always played an important role, and this continues in Azerbaijani society and in the entire Caucasus region. This brings us closer together," President Ilham Aliyev emphasized.//Bakıvaxtı.az