Prezident: İdmançılarımızın özlərini layiqincə aparmaları
“Qeyd etməli olduğum daha bir vacib məqam ondan ibarətdir ki, tanınmış idmançılar daim cəmiyyətin diqqət mərkəzindədirlər. İdmançılarımızın həm cəmiyyətdə, həm də məişətdə özlərini layiqincə aparmaları məni eyni dərəcədə çox sevindirir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu aprelin 30-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Albaniyanın paytaxtı Tiranada keçirilmiş Avropa çempionatında komanda hesabında Avropa çempionu olan yunan-Roma güləşi və sərbəst güləş, həmçinin qadın güləşi üzrə medal qazanmış idmançıları və onların məşqçilərini qəbul edərkən deyib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, məşhur idmançıların, çempionların adi həyatda məhz bu səviyyəni saxlaya bilmədiklərinə dair tarixdə çoxlu nümunələr var və bir müddət sonra onlara idmançı kimi münasibət həmin səhvlər və ya yanlış hərəkətlər ucbatından pis istiqamətdə dəyişir. “Bizdə isə artıq dediyim kimi, ən azı mənim təqribən 30 ildir Milli Olimpiya Komitəsinə rəhbərlik etdiyim dövrdə xatırladığıma görə, belə hallar olmayıb. Bu, çox vacibdir. Medallardan heç də az əhəmiyyətli olmayan odur ki, çempionlar və mükafatçılar, həmçinin cəmiyyətdə və çalışdıqları kollektivlərdə yüksək mənəvi keyfiyyətlər nümayiş etdirsinlər. Bu belə də olmalıdır. Əlbəttə ki, burada çempionlarımızın — Olimpiya çempionlarının, Avropa çempionlarının və dünya çempionlarının nümunəsi var. Dediyim kimi, vaxtilə federasiyaya rəhbərlik edənlərə və məşqçilərə azarkeşlik etmişəm, bu gün isə onlar öz tələbələrinə azarkeşlik edirlər. Bu, bizim regionumuzda ənənələrin davamlılığıdır. Tarixdə ənənələr həmişə mühüm rol oynayıb və bu, Azərbaycan cəmiyyətində və bütövlükdə Qafqaz regionunda davam edir. Bu, bizi daha da yaxınlaşdırır”, - Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.//Bakıvaxtı.az

«Еще один важный момент, который я должен отметить, заключается в том, что известные спортсмены постоянно находятся в центре внимания общества. Меня одинаково радует то, что наши спортсмены достойно ведут себя и в обществе, и в быту».
Medianews.az сообщает, что об этом 30 апреля заявил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, принимая в Тиране, столице Албании, спортсменов и их тренеров, ставших чемпионами Европы в командном зачёте по греко-римской и вольной борьбе, а также завоевавших медали по женской борьбе на чемпионате Европы.
По словам главы государства, в истории существует множество примеров, когда знаменитые спортсмены, чемпионы не могли сохранять такой уровень в обычной жизни, и спустя некоторое время к ним как к спортсменам отношение менялось в худшую сторону из-за ошибок или неправильных поступков. «У нас, как я уже сказал, по крайней мере за время примерно 30 лет моего руководства Национальным Олимпийским Комитетом, насколько я помню, таких случаев не было. Это очень важно. Не менее значимо, чем медали, то, чтобы чемпионы и призёры также проявляли высокие моральные качества в обществе и в коллективах, где они работают. Так и должно быть. Конечно, здесь есть примеры наших чемпионов — олимпийских чемпионов, чемпионов Европы и мира. Как я уже говорил, когда-то я болел за тех, кто возглавлял федерации и тренеров, сегодня они болеют за своих учеников. Это преемственность традиций в нашем регионе. В истории традиции всегда играли важную роль, и это продолжается в азербайджанском обществе и во всем Кавказском регионе. Это ещё больше нас сближает», — подчеркнул Президент Ильхам Алиев.//Bakıvaxtı.az