Prezident fərman imzaladı
Prezident İlham Əliyev "Yerin təki haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə" 17 mart 2026-cı il tarixli qanunun tətbiqi və bununla əlaqədar bəzi məsələlərin tənzimlənməsi haqqında fərman imzalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, fərmana əsasən, "Qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı ilə məşğul olan yer təki istifadəçilərinin fəaliyyətinin sağlamlaşdırılması tədbirlərinə dair qaydalar" təsdiq edilib.
Nazirlər Kabineti üç ay müddətində aşağıdakı normativ hüquqi aktları təsdiq edib dövlət başçısına məlumat verməlidir:
- "Yerin təki haqqında" qanunun 13-cü maddəsinin ikinci hissəsinin üçüncü cümləsinə uyğun olaraq, yerin təkinin (qiymətli və əlvan (o cümlədən nəcib) metallar, qiymətli daş yataqları və təzahürləri istisna olmaqla) istifadəyə birbaşa danışıqlar yolu ilə verilməsi qaydası;
- həmin Qanunun 13-cü maddəsinin doqquzuncu hissəsinə uyğun olaraq, yer təki istifadəçilərinə dağ-mədən işləri ilə əlaqədar istehsal tullantılarından istifadə hüququnun verilməsi qaydası;
- həmin Qanunun 13-1.5-ci maddəsinə uyğun olaraq, yerin təki ilə bağlı işlərin aparıldığı ərazilər üzrə rekultivasiya qaydası;

President Ilham Aliyev signed a decree on the implementation of the law dated March 17, 2026, "On Amendments to the Law on Subsoil" and on regulating some related issues.
Medianews.az reports that, based on the decree, the "Rules on measures to improve the activities of subsoil users engaged in the exploitation of non-metallic mineral deposits" have been approved.
The Cabinet of Ministers must approve the following normative legal acts within three months and inform the head of state:
- The procedure for direct negotiation-based granting of subsoil use (excluding deposits of precious and colored (including noble) metals, precious stones and their manifestations) in accordance with the third sentence of the second part of Article 13 of the "Law on Subsoil";
- The procedure for granting the right to use production wastes related to mining operations to subsoil users in accordance with the ninth part of Article 13 of the same Law;
- The reclamation procedure for areas where subsoil-related works are carried out in accordance with Article 13-1.5 of the same Law;