Prezident fərman imzaladı
Prezident İlham Əliyev "Yerin təki haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə" 17 mart 2026-cı il tarixli qanunun tətbiqi və bununla əlaqədar bəzi məsələlərin tənzimlənməsi haqqında fərman imzalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, fərmana əsasən, "Qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı ilə məşğul olan yer təki istifadəçilərinin fəaliyyətinin sağlamlaşdırılması tədbirlərinə dair qaydalar" təsdiq edilib.
Nazirlər Kabineti üç ay müddətində aşağıdakı normativ hüquqi aktları təsdiq edib dövlət başçısına məlumat verməlidir:
- "Yerin təki haqqında" qanunun 13-cü maddəsinin ikinci hissəsinin üçüncü cümləsinə uyğun olaraq, yerin təkinin (qiymətli və əlvan (o cümlədən nəcib) metallar, qiymətli daş yataqları və təzahürləri istisna olmaqla) istifadəyə birbaşa danışıqlar yolu ilə verilməsi qaydası;
- həmin Qanunun 13-cü maddəsinin doqquzuncu hissəsinə uyğun olaraq, yer təki istifadəçilərinə dağ-mədən işləri ilə əlaqədar istehsal tullantılarından istifadə hüququnun verilməsi qaydası;
- həmin Qanunun 13-1.5-ci maddəsinə uyğun olaraq, yerin təki ilə bağlı işlərin aparıldığı ərazilər üzrə rekultivasiya qaydası;

Президент Ильхам Алиев подписал указ о применении закона от 17 марта 2026 года "О внесении изменений в закон о недрах" и о регулировании некоторых вопросов, связанных с этим.
Medianews.az сообщает, что согласно указу утверждены "Правила по оздоровлению деятельности пользователей недр, занимающихся эксплуатацией месторождений полезных ископаемых несырьевого характера".
Кабинет Министров в течение трех месяцев должен утвердить следующие нормативно-правовые акты и представить информацию главе государства:
- В соответствии с третьим предложением второй части статьи 13 закона "О недрах" порядок предоставления недр (за исключением ценных и цветных (в том числе благородных) металлов, месторождений и проявлений драгоценных камней) в пользование путем прямых переговоров;
- В соответствии с девятой частью той же статьи 13, порядок предоставления пользователям недр права на использование производственных отходов, связанных с горно-добывающей деятельностью;
- В соответствии с пунктом 13-1.5 того же закона порядок рекультивации территорий, на которых ведутся работы, связанные с недрами;