“Pirr qələbəsi”ndən “Şir qələbəsi”nə
Səmimi deyirəm, bu günlərdə istədim ki, İransevər dostlara mesaj yazam, onları Tehranın Vaşinqton və Təl-Əviv üzərində qazandığı zəfərə görə təbrik edəm, amma əl saxladım, vaz keçdim. Düşündüm ki, birdən xətirlərinə dəyər, elə bilərlər, rişxənd edirəm.
Həssas və mübahisəli məsələdir. Çünki o tərəfdə də Tramp və komandası deyir ki, qələbə qazanmışıq, İranı təslim etmişik. Bir savaş – iki qalib. Belə şeylər adətən futbolda olur. İki dev komanda döşləşir, oyun heç-heçə bitir, tərəflərin ikisi də uduzmadığına görə özünü qalib sayır.
Sadəcə, hazırda Tehranda qələbə paradı keçirilir, amma Vaşinqton öz qələbəsini təvazökarlıqla qeyd edir, göyə fışfışa atmır. Pentaqona qonmuş dünənin jurnalisti (“Jurnalistə böyük vəzifə verildi” başlığı bircə ona yaraşır) Pit Heqset arabir deyir ki, müharibə hələ bitməyib, eləcə, atəşkəsdir.
Atəşkəsin qələbə kimi qeyd edilməsi haqq-hesabı tanış səhnədir. 1994-cü ilin may ayının 12-də Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin spikerləri Bişkek şəhərində atəşkəs sazişi imzalayanda biz məyus olmuşduq, amma ermənilər atəşfəşanlıq etmiş, şampan partlatmışdılar, qələbə paradı keçirmiş, “igid zinvor”lar haqqında qəhrəmanlıq dastanları bağlamağa başlamışdılar.
Biz düz 26 il boyunca onları inandıra bilmədik ki, vallah, müharibə bitməyib, davamı olacaq. Onlar deyirdilər, ara, yox e, dalaşdıq, sizi döydük, məsələ bitdi.
O söhbətin axırının necə olduğunu hamınız bilirsiniz. Təzədən dalaşdıq, kimin ağzı cırıldı, ondan da xəbəriniz var. İndi bəziləri İrəvanda “yenidən dalaşacağıq” deyə meydan sulayırlar və ataların məşhur ifadəsinin (“Yıxılan təhləvan güləşməkdən doymaz”) hikmətini təsdiq edirlər, amma gərək ağıllı olsunlar. Müharibə pis şeydir. Qoy həmişə sülh olsun. Şəxsən mən özüm 2023-ün sentyabrından bəri qatı “novar”çıyam.
Fəqət ABŞ-İran savaşında incə məqamlar var, gərək onları qeyd edək.
Təvazökarlıqdan ABŞ-nin Alyaska ştatı qədər uzaq olsa da, deyim ki, Trampın rindü-şeyda olduğunu hələ 10 il öncə yazmış biri kimi o kişiyə etibar olmadığını bir daha təkrar edirəm. İran qazandığı qələbənin qədrini bilməlidir, “qızılbaşı” (sırf saçının rənginə görə) hirsləndirməməlidir. Onsuz da o, tez hövllənir, bir də gördün, B-2-ləri təzədən göndərdi üzü bəri.
Ona görə də İran gərək bu qələbə söhbətini, türkün sözü, çox abartmasın.
ABŞ-yə və İrana eyni dərəcədə rəğbət bəsləməyən, neytral bir simsar adam var, neçə gündür İransevərlərin qələbə nidalarına diqqət edərək deyir: “İranın qazandığı qələbə, bilirsən, nəyə oxşayır? Elə bil, iki qonşudur, biri yekəpərdir, biri də bəstəboy, sözləri çəpləşir. Yekəpər hədələyir ki, məni ora gətirtmə, çəpəri keçərəm, şalvarını çıxararam. Bəstəboy da dilini dinc qoymur, deyir, keçməyən kişi deyil. Yekəpər çəpərdən aşır, bunu salır şillə-təpiyin altına, arvad-uşağının gözü qabağında toz-torpaqda eşir, leşini atandan sonra qayıdıb gedir. Bəstəboy qalxır ayağa, üst-başını çırpır və deyir, get, oğraş, şalvarımı çıxarda bilmədin. Bax, indi bəzilərinin dediyi ona oxşayır. Deyirlər ki, Tramp öz məqsədinə çata bilmədi”.
Nə bilim, hərənin qələbə anlayışı bir cürdür. Əkə-bükə politoloqlar belə qələbələrə “Pirr qələbəsi” deyirlər. Biz də “Şir qələbəsi” deyək, ötüşdürək.
Amma münaqişəyə soyuq ağılla və qlobal aspektdən yanaşan yoldaşlar deyirlər ki, bu müharibədə udan yoxdur, hamı uduzub – İran da, ABŞ də, İsrail də, körfəz ölkələri də, Avropa dövlətləri də, eləcə də Rusiyadan başqa, hamı.
Gerçəkdən də aktiv müharibə aparanların, toplam götürsək bir neçə trilyon xərci çıxıb, Hörmüz boğazının bağlanması, neftin qiymətinin qalxmasıyla bütün ölkələrə ziyan dətib. Düzdür bizim neftimiz bahalaşıb, 3-5 milyard qabağa düşmüşük, əvəzində N qədər müəssisəmizin, biznes strukturlarımızın işi dayanıb. Çünki onların malı Hörmüzdn keçib Dubaya gəlir, oradan da ölkəmizə gətirilirdi. İndi mümkün deyil.
Onlar da çox arzulayırlar: “Gün o gün olsun ki, qurtarsın dava, dağılsın buludlar, açılsın hava”.
Hələ mən bu bombardmanlar nəticəsində ekologiyaya, təbiətə nə qədər ziyan dəydiyini demirəm. Xalqımız musson yağmurlarına oxşayan aramsız yağışların səbəbini bombalarda görür, deyirlər, bomba yağışı iqlimi dəyişdirib. Bu, nə qədər dəqiq mülahizədir, bunu artıq yapon və İsveç alimləri deyə bilər. Onlar deyəndə heç kim şəkk eləmir.
Bu baxımdan simsarları qələbə münasibəti ilə təbrik edə bilmirəm. Çünki birini qələbə münasibəti ilə təbrik edəndə gərək alqış da söyləyəsən, məsələn, deyəsən ki, “qələbələrinin davamı gəlsin”, “belə uğurların bol olsun”, “daha böyük qələbələr arzulayıram”-filan. Qorxuram ki, indiki vaxtda bu qarğış kimi səslənər.
Trampın dediklərinə əsasən Amerikapərəst dostları da qələbə münasibəti ilə təbrik etmək olar, amma onlar bir az məyusdurlar, deyirlər ki, Pentaqon əlini bulamışkən, gərək sərbazların və mollaların mülki libasa keçmələrini təmin edəydi. Hərçənd onlar əmindirlər ki, “hələ əsas pəstəha qabaqdadır, İran ya uranı verəcək, ya da özü bilir, nə olacaq”.
Bax, qorxulusu budur. Atəşkəs gecəsi milyonlarla insan qorxusundan yata bilmirdi ki, indicə Tehrana yekə bomba atılacaq. Getsin, gəlməsin o günlər.

Искренне говорю, в эти дни хотел написать послание друзьям, которые поддерживают Иран, поздравить их с победой Тегерана над Вашингтоном и Тель-Авивом, но воздержался, передумал. Подумал, вдруг они обидятся, подумают, что я насмехаюсь.
Это чувствительный и спорный вопрос. Потому что с той стороны Трамп и его команда тоже говорят, что они победили, что они заставили Иран капитулировать. Одна война — два победителя. Такое обычно бывает в футболе. Сталкиваются две сильные команды, матч заканчивается вничью, и обе стороны считают себя победителями, потому что никто не проиграл.
Просто сейчас в Тегеране проводится парад победы, а Вашингтон скромно отмечает свою победу, не распыляя её на все стороны. Вчерашний журналист, засевший в Пентагоне («Большую должность журналисту дали» — такая надпись ему подходит одна), Пит Хегсет время от времени говорит, что война еще не закончена, это просто перемирие.
Отмечать перемирие как победу — знакомая сцена. 12 мая 1994 года, когда спикеры парламентов Азербайджана и Армении в городе Бишкек подписали соглашение о перемирии, мы были разочарованы, но армяне устроили салют, лопнули шампанское, провели парад победы и начали сочинять героические баллады о «доблестных воинах».
Мы целых 26 лет не могли убедить их, что война не закончена, будет продолжение. Они говорили: «Да ладно, мы подрались, мы вас победили, дело закрыто».
Вы все знаете, чем закончился тот разговор. Мы снова подрались, и вы знаете, кто кого избил. Сейчас некоторые в Ереване кричат «снова будем драться», выливают слёзы и подтверждают мудрость знаменитого выражения предков («Павший воин не насытится смехом»), но им нужно быть разумнее. Война — это плохо. Пусть всегда будет мир. Лично я с сентября 2023 года — я убеждённый пацифист.
Однако в войне США и Ирана есть тонкие моменты, которые нужно отметить.
Хотя США и отдалены от Аляски скромностью, я, написавший о том, что Трамп — дерзкий и страстный человек ещё десять лет назад, повторяю — доверять ему нельзя. Иран должен ценить свою победу и не злить «золотоволосого» (именно по цвету волос), он и так быстро выходит из себя, а там глядишь, снова отправит B-2 бомбить в лицо снова.
Иран должен не слишком преувеличивать разговоры о победе, если смотреть в турецком ключе.
Есть человек-посредник, который не испытывает ни симпатии к США, ни к Ирану и нейтрален, и уже несколько дней, наблюдая за победными криками иранцев, говорит: «Победа Ирана, знаешь, на что похожа? Будто два соседа: один крупный, другой невысокий, они ссорятся словами. Крупный грозит: не заводи меня, пройду через забор, сдеру штаны. Невысокий тоже не молчит, говорит: попробуй пройти, не мужик ты. Крупный перепрыгивает через забор и бьёт низким подзатыльники на глазах у его жены и детей, топчет в пыли, а потом уходит. Невысокий вскакивает, отряхивается и говорит: иди, ворюга, ты не смог снять мои штаны. Это то, на что сейчас похожи некоторые слова. Говорят, что Трамп не достиг своей цели».
Ну, каждый понимает победу по-своему. Опытные политологи таких побед называют «пирровыми победами». Мы тоже скажем — «львиная победа», забудем.
Но товарищи, которые смотрят на конфликт холодной головой и в глобальном аспекте, говорят, что в этой войне нет победителей, все проиграли — Иран, США, Израиль, страны Персидского залива, европейские государства, и кроме России — все.
На самом деле те, кто ведёт активную войну, потратили в сумме несколько триллионов, закрытие пролива Ормуз, рост цен на нефть, навредили всем странам. Верно, что наша нефть подорожала, мы получили дополнительный доход в 3-5 миллиардов, но взамен многие наши предприятия и бизнес-структуры остановили работу. Потому что их товары проходили через Ормуз до Дубая, а оттуда в нашу страну. Сейчас это невозможно.
Они тоже очень желают: «Пусть наступит тот день, когда закончится ссора, разойдутся тучи, прояснится небо».
Я ещё не говорю о том, сколько вреда бомбардировки нанесли экологии и природе. Наши люди считают, что проливные дожди, похожие на муссонные, вызваны бомбами, говорят, что бомбёжки изменили климат. Насколько это точное суждение, уже могут сказать японские и шведские учёные. Когда они говорят, никто не сомневается.
В этом смысле я не могу поздравлять посредников с победой. Потому что если поздравляешь одного с победой, должен ещё сказать «пусть победы продолжаются», «желаю таких успехов много», «желаю ещё больших побед» и так далее. Боюсь, сейчас это прозвучало бы как проклятие.
По словам Трампа, американских друзей, подкреплённых США, также можно поздравить с победой, но они немного разочарованы, говорят, что пока Пентагон только почистил руки, нужно было обеспечить переход солдат и мулл в гражданскую одежду. Хотя они уверены, что «главное ещё впереди, Иран либо отдаст уран, либо сам знает, что будет».
Вот это и страшно. Среди миллиона людей, которые не могли спать ночью перемирия, от страха, что сейчас на Тегеран сбросят большую бомбу. Пусть те дни уйдут и не возвращаются.