Pensiyalarla bağlı yeni TƏKLİF
"Əmək pensiyalarının paytaxtda, iri şəhərlərdə, eləcə də rayonlarda eyni vaxtda və ya daha yaxın gün intervalında ödənilməsi ilə bağlı təkliflərimizi təqdim etmişik".
Medianews.az xəbər verir ki, bunu "Unikal"a açıqlamasında deputat Vüqar Bayramov deyib. Onun sözlərinə görə, təkliflərin mahiyyəti ondan ibarətdir ki, Azərbaycanda pensiyaların eyni vaxtda və ya ən geci 2 gün fərq olmaqla ödənilməsi həyata keçirilsin:
"Ölkəmizdə praktik olaraq sistem elektronlaşıb. Elektron sistemin tətbiq olunması nəticə etibarı ilə pensiyaların daha qısa zamanda ödənilməsinə imkan yaradır. Bu baxımdan pensiya ödənişlərinin eyni vaxtda və ya yaxın günlərdə həyata keçirilməsi real görsənir. Pensiyaların ödənilməsi sisteminə baxılmasını, paytaxt və rayonlarla ödəmə vaxtı arasında fərqin minimumlaşdırılmasını məqsədəuyğun hesab edirik. Nəzərə alsaq ki, bəzi vətəndaşlarımızın kredit öhdəlikləri var. Həmin öhdəliklərin ödənilməsi bəzi hallarda ayın birinci yarısına təsadüf edir. Kommunal və digər öhdəlikləri nəzərə alsaq, bu ödənişlərin paytaxt və iri şəhərlərdə olduğu kimi digər rayonlarda da daha tez ödənilməsi və ödənən günlər arasındakı fərqin minimum olması daha məqsədəuyğun olardı".
Digər ölkələrdə pensiyaların ödənilməsinin necə olmasına gəlincə, deputat qeyd edib ki, əksər ölkələrdə pensiyaların şəhər və rayonlar üzrə ödənilməsində zaman baxımından ciddi fərqlər olmur.
Qeyd edək ki, pensiyalar ayın əvvəli Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Abşeronda, ayın sonunda isə digər şəhər və rayonlarda ödənilir.

"We have submitted our proposals regarding the payment of labor pensions simultaneously or within a closer day interval in the capital, large cities, as well as in the regions."
Medianews.az reports that deputy Vuqar Bayramov stated this in an interview with "Unikal". According to him, the essence of the proposals is that pensions in Azerbaijan should be paid at the same time or with a maximum difference of 2 days:
"Practically, the system in our country has become electronic. The application of the electronic system, as a result, allows pensions to be paid in a shorter time. In this regard, it seems realistic to make pension payments simultaneously or on nearby days. We consider it appropriate to review the pension payment system and minimize the time difference between the payment dates in the capital and the regions. Considering that some of our citizens have credit obligations, the repayment of these obligations sometimes falls within the first half of the month. Taking into account utility and other obligations, it would be more appropriate for these payments to be made earlier and for the difference between the payment days in other regions to be minimal, just like in the capital and large cities."
Regarding how pensions are paid in other countries, the deputy noted that in most countries there are no significant time differences in pension payments between cities and regions.
It should be noted that pensions are paid at the beginning of the month in Baku, Nakhchivan, Sumgait, Absheron, and at the end of the month in other cities and regions.