Patruşev günahı Şoyqunun boynuna qoydu
Rusiya prezidentinin köməkçisi Nikolay Patruşev 2002-ci ildə Moskvanın Dubrovka Teatr Mərkəzində baş vermiş terror aktı zamanı girovların ölümünə görə xilasediciləri günahlandırıb.
Medianews.az bildirir ki, 2002-ci ilin oktyabrında çeçen əsilli Movsar Barayevin başçılıq etdiyi silahlı qrup “Nord-Ost” müziklinin nümayiş olunduğu vaxt Dubrovka Teatr Mərkəzinə basqın edib, 900-dən çox adamı girov götürüb. Üç gün sonra Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin xüsusi təyinatlıları teatrın binasına giriblər. Əməliyyat zamanı yuxugətirici qazdan istifadə olunub. Binadakı bütün terrorçular öldürülüb. Bundan başqa 130 girov da həlak olub. Girovların əksəriyyətinin qazın təsirindən öldüyü bildirilir.
Dubrovka faciəsi, yaxud "Nord-Ost" faciəsi adını almış bu hadisə baş verəndə Nikolay Patruşev Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) rəhbəri, Sergey Şoyqu isə fövqəladə hallar naziri idi.
Medianews.az-ın məlumatına görə, 2026-cı il iyunun 15-də “Rossiyskaya qazeta”ya müsahibəsində Rusiya prezidentinin köməkçisi Nikolay Patruşev deyib ki, Dubrovka hadisəsi zamanı FTX əməkdaşları əməliyyatı peşəkar şəkildə yerinə yetiriblər, problem isə sonrakı mərhələdə yaranıb.
Patruşevin sözlərinə görə, terrorçular zərərsizləşdiriləndən sonra girovlara təcili tibbi yardım göstərilməli idi. Lakin o qeyd edib ki, tamaşa zalına daxil olan xilasedicilər, yəni Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşları vəziyyəti düzgün idarə edə bilməyiblər: “Girovların hamısına antidot vurulmadı. Bəzilərinə isə bu preparat ikiqat dozada tətbiq edildi. İtkilərə səbəb də bu oldu”.
Patruşevin fikrincə, girovlar arasında ölüm halı olmaya bilərdi, çünki əməliyyat uğurla keçirilmişdi, terrorçular partlayıcı qurğuların heç birini işə sala bilməmişdilər.
Sergey Şoyqu fövqəladə hallar naziri postunu 2012-ci ilin mayında tərk edib. Həmin ilin noyabrınadək Moskva vilayətinin qubernatoru, 2012-ci ilin noyabrından 2024-cü ilin may ayınadək isə müdafiə naziri postlarını tutub. 2024-cü il mayın 12-dən o, Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının katibidir.
Müdafiə naziri postundan uzaqlaşdırılandan sonra Şoyqunun vaxtında nazir müavini təyin olunmuş bir neçə general barəsində cinayət işləri açılıb.
2011-ci ildə Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi "Nord-Ost" faciəsi zamanı girovların yaşamaq hüququnun pozulduğuna qərar verib. Məhkəmə müəyyən edib ki, əməliyyatda istifadə olunan qaz barədə həkimlər əvvəlcədən xəbərdar edilməyiblər. Buna görə də zərərçəkənlərə vaxtında və peşəkar tibbi yardım göstərmək mümkün olmayıb. Məhkəmə Rusiyanı 64 ərizəçiyə ümumilikdə 1,2 milyon avrodan çox təzminat ödəməyə və hadisə ilə bağlı yeni araşdırma aparmağa məcbur edib. Təzminat ödənsə də, araşdırma aparılmayıb.

Помощник президента России Николай Патрушев обвинил спасателей в смерти заложников во время террористического акта в Московском театральном центре "Дубровка" в 2002 году.
Medianews.az сообщает, что в октябре 2002 года вооружённая группа чеченца Мовсара Бараева совершила нападение на Московский театральный центр "Дубровка" во время показа мюзикла "Норд-Ост", захватив в заложники более 900 человек. Через три дня специальные подразделения Федеральной службы безопасности вошли в здание театра. При операции использовался снотворный газ. Все террористы в здании были уничтожены. Кроме того, погибло 130 заложников. Сообщается, что большинство заложников умерли под воздействием газа.
Это событие, известное как трагедия в "Дубровке" или трагедия "Норд-Ост", произошло в то время, когда Николай Патрушев возглавлял Федеральную службу безопасности (ФСБ) России, а Сергей Шойгу был министром по чрезвычайным ситуациям.
По информации Medianews.az, в интервью "Российской газете" 15 июня 2026 года помощник президента России Николай Патрушев заявил, что сотрудники ФСБ профессионально провели операцию в "Дубровке", а проблемы возникли на последующих этапах.
По словам Патрушева, после нейтрализации террористов заложникам должна была быть оказана срочная медицинская помощь. Однако он отметил, что спасатели, то есть сотрудники Министерства по чрезвычайным ситуациям, не смогли должным образом контролировать ситуацию при входе в зрительный зал: "Всем заложникам не ввели антидот. Некоторым препарат был введён в двойной дозе. Это и стало причиной потерь".
По мнению Патрушева, случаи смерти среди заложников могли быть предотвращены, поскольку операция была проведена успешно, и террористы не успели активировать взрывные устройства.
Сергей Шойгу покинул пост министра по чрезвычайным ситуациям в мае 2012 года. До ноября того же года он занимал пост губернатора Московской области, а с ноября 2012 года по май 2024 года был министром обороны. С 12 мая 2024 года он является секретарём Совета безопасности Российской Федерации.
После отрешения от должности министра обороны против нескольких генералов, назначенных при Шойгу заместителями министров, были возбуждены уголовные дела.
В 2011 году Европейский суд по правам человека признал, что во время трагедии "Норд-Ост" было нарушено право заложников на жизнь. Суд установил, что врачи не были заранее предупреждены о применённом в операции газе, и поэтому пострадавшим не могла быть оказана своевременная и профессиональная медицинская помощь. Суд обязал Россию выплатить более 1,2 миллиона евро компенсаций 64 заявителям и провести новое расследование инцидента. Компенсации были выплачены, но расследование не проводилось.