Paşinyan, yoxsa Köçəryan? –
Əslən Qərbi Azərbaycandan olan təhsil eksperti Etibar Əliyev Medianews.az-a deyib ki, vaxtilə orta məktəbdə erməni dilini öyrəndiyindən Ermənistanda bu ayın 7-də keçiriləcək parlament seçkisində namizədlərin seçki marafonunu daha diqqətlə izləyə bilir.
O xatırladıb ki, Azərbaycanın bir sıra politoloqları Ermənistanda parlament seçkisindən sonra ciddi toqquşmaların baş verməsi ehtimalından danışırlar: “Şübhəsiz ki, burada Rusiya faktorunun önəmli rol oynaması istisna olunmur. Amma mənim gəldiyim qənaət budur ki, Ermənistanda insanları vətəndaş müharibəsinə sürükləyən impuls yoxdur”.
E.Əliyevin sözlərinə görə, Ermənistanda müharibə tərəfdarı olan ekstremist ünsürlərin bir qismi ölüb, yerdə qalanlar isə susqunluq nümayiş etdirirlər: “Keçmiş prezident Robert Köçəryanın görüşlərində onun pessimist durumda olduğu açıq-aşkar hiss olunur, əhali onu dəstəkləmir.
Erməni xalqı qısa zaman kəsiyində sülhü dəstəkləmək zorunda qalıb və adaptasiya hiss olunur.
Köçəryanın təhtəlşüurundan vaxtilə hiyləgərcəsinə istifadə etdiyi Qarabağ faktoru silinməyib. Hegelin məşhur sözü ilə ifadə etsəm, onun şüuru bədbəxtçilikdən xilas olmayıb. Və bu seçki onu tarixin zibilliyinə atacaq”.
E.Əliyevin fikrincə, Rusiyanın Ermənistanda qarşıdurma yaratmaq ehtimalı çox aşağıdır: “Bu tendensiyada səbəb-nəticə əlaqələri açıq-aşkar hiss olunur. Z nəslinin siyasi proseslərə marağı demək olar ki, yoxdur. Orta və yaşlı nəsil isə sələflərindən ibratəmiz dərslər alıblar.
Köçəryanın sosial şəbəkələrdə və televiziyalarda izləyiciləri baş nazir Nikol Paşinyandan 50-100 dəfə azdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə Nikol Paşinyanın sülh əldə olunması istiqamətində apardıqları uğurlu danışıqlar və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların mükafatlarına birgə layiq görülmələri regionda yüksək səviyyədə qarşılıqlı anlaşmanın əldə olunmasına sübutdur. Və dünyanın aparıcı dövlətlərinin bu prosesə dəstəyi açıq-aşkar hiss olunur”.

Pashinyan or Kocharyan? –
Etibar Aliyev, an education expert originally from Western Azerbaijan, told Medianews.az that since he once learned Armenian language in middle school, he can follow the election marathon of the candidates in the parliamentary elections to be held in Armenia on the 7th of this month more carefully.
He recalled that several political analysts from Azerbaijan speak about the possibility of serious clashes occurring after the parliamentary elections in Armenia: "Undoubtedly, the significant role of the Russian factor in this is not excluded. But my conclusion is that there is no impulse in Armenia to drag people into a civil war."
According to E. Aliyev, some of the extremist elements who support war in Armenia have died, and the remaining ones are maintaining silence: "It is clearly felt from the views of former president Robert Kocharyan that he is in a pessimistic state; the population does not support him.
The Armenian people have had to support peace in a short period of time and adaptation is felt.
The Karabakh factor, which Kocharyan once cunningly used from his subconscious, has not been erased. To paraphrase Hegel's famous saying, his consciousness has not been saved from misery. And this election will throw him into the dustbin of history."
E. Aliyev believes that the likelihood of Russia creating confrontation in Armenia is very low: "Cause-and-effect relationships are clearly felt in this trend. Generation Z is practically not interested in political processes. The middle and older generations have learned exemplary lessons from their predecessors.
Kocharyan's followers on social networks and televisions are 50-100 times fewer than those of Prime Minister Nikol Pashinyan.
The successful negotiations carried out by Azerbaijani President Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan towards achieving peace, and their joint receipt of prestigious awards from international organizations, are proof of the high-level mutual understanding achieved in the region. And the support of the world's leading states for this process is clearly felt."