Orta yaşlı cütlüklərdə boşanmalar artır: Məhkəmə hansı halda bir tərəfə daha çox pay verir? –
Orta yaşlı cütlüklərdə boşanmalar artır: Məhkəmə hansı halda bir tərəfə daha çox pay verir? – Hüquqşünasdan İZAH
Son illər Azərbaycanda boşanma halları yalnız gənc ailələr arasında deyil, orta yaşlı və uzun illər evli qalan cütlüklər arasında da artmağa başlayıb. Bu vəziyyət cəmiyyətdə ailə münasibətləri və hüquqi məsələlər ətrafında müzakirələri daha da artırır. Boşanma zamanı ən çox mübahisə doğuran mövzulardan biri isə əmlak bölgüsü və yaşayış hüquqlarıdır. Əgər ev nikahdan əvvəl alınıbsa, qarşı tərəfin həmin mənzildə pay və ya yaşamaq hüququ varmı? Boşanma zamanı bu kimi məsələlər qanunvericiliyə əsasən necə həll olunur?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında vəkil, hüquqşünas Elnur Məmmədov deyib ki, Azərbaycan Respublikası Ailə Məcəlləsinə əsasən, nikah dövründə ər-arvad tərəfindən əldə edilmiş əmlak, bir qayda olaraq, onların ümumi birgə mülkiyyəti hesab edilir və boşanma zamanı bölünür.
Onun sözlərinə görə, əmlakın kimin adına rəsmiləşdirilməsinin hüquqi əhəmiyyəti yoxdur; əsas məsələ onun hansı vəsait hesabına və hansı dövrdə əldə edilməsidir:
“Hətta tərəflərdən biri işləməsə, ev təsərrüfatı ilə və ya uşaqların tərbiyəsi ilə məşğul olsa belə, ümumi əmlak üzərində hüququ saxlanılır. Ailə Məcəlləsinin 34-cü maddəsinə görə nikaha daxil olmamışdan əvvəl əldə edilmiş əmlak, hədiyyə kimi alınmış əmlak, vərəsəlik qaydasında əldə edilmiş əmlak, digər əvəzsiz əqdlərlə əldə edilmiş əmlak, fərdi istifadə əşyaları (ziynət əşyaları istisna olmaqla) şəxsi əmlak hesab edilir və adətən bölünmür.
Bundan əlavə, əgər tərəflərdən biri nikahdan əvvəl ona məxsus əmlakı sataraq əldə etdiyi vəsait hesabına nikah dövründə yeni əmlak alıbsa və bunu sənədlərlə sübut edə bilirsə, həmin yeni əmlak da onun şəxsi əmlakı hesab oluna bilər və bölgüyə daxil edilməyə bilər”.
Hüquqşünas qeyd edib ki, nikahdan əvvəl alınmış əmlakların bölünməsinin mümkün olduğu hallar da mövcuddur:
“Belə ki, Ailə Məcəlləsinin 35-ci maddəsinə əsasən, nikahdan əvvəl əldə edilmiş əmlakın dəyəri nikah dövründə ailənin ümumi vəsaiti və ya digər tərəfin əməyi hesabına əhəmiyyətli dərəcədə artırılmışdırsa, həmin əmlak birgə mülkiyyət hesab edilə bilər. Yəni, əmlak üzərində əsaslı təmir, yenidənqurma, əlavə tikili inşa edilməsi, kommunikasiya xətlərinin çəkilməsi, bahalı avadanlıq və qurğuların quraşdırılması belə hallara aid edilə bilər. Əmlak heç də düşünüldüyü kimi hər tərəfə həmişə 50 faiz pay müəyyən edilməklə bölünmür. Belə ki, tərəflərdən birinin öhdəsində azyaşlı uşaqlar varsa, məhkəmə onların mənafeyini nəzərə alaraq, həmin tərəfin payını daha çox müəyyən edə bilər”.
E.Məmmədov sonda vurğulayıb ki, əgər ər-arvad arasında nikah müqaviləsi bağlanıbsa, əmlakın bölgüsü əsasən həmin müqavilənin şərtlərinə uyğun aparılır:
“Müqavilədə həm mövcud, həm də gələcəkdə əldə ediləcək əmlakın hüquqi rejimi müəyyən edilə bilər.
Boşanmadan sonra ümumi əmlakın bölünməsi barədə məhkəməyə müraciət etmək üçün qanunla 3 illik iddia müddəti müəyyən edilmişdir”.

У средневозрастных пар увеличивается число разводов: в каком случае суд присуждает большую долю одной стороне? –
У средневозрастных пар увеличивается число разводов: в каком случае суд присуждает большую долю одной стороне? – Объяснение от юриста
В последние годы случаи разводов в Азербайджане стали расти не только среди молодых семей, но и среди семей среднего возраста и пар, проживших вместе много лет. Эта ситуация усиливает дискуссии в обществе вокруг семейных отношений и правовых вопросов. Одной из самых спорных тем при разводе является раздел имущества и права проживания. Если квартира куплена до брака, имеет ли другая сторона долю в данном жилье или право на проживание? Как такие вопросы решаются согласно законодательству в случае развода?
В комментарии для Medianews.az адвокат, юрист Эльнур Мамедов отметил, что согласно Семейному кодексу Азербайджанской Республики, имущество, приобретённое в период брака мужем и женой, как правило, считается их общей совместной собственностью и делится при разводе.
По его словам, юридическое оформление имущества на чье-либо имя не имеет значения; главное — на какие средства и в какой период оно приобреталось:
«Даже если один из супругов не работает, а занимается хозяйством или воспитанием детей, право на общее имущество сохраняется. Согласно статье 34 Семейного кодекса, имущество, приобретённое до вступления в брак, даренное имущество, полученное по наследству, имущество, приобретённое безвозмездными сделками, а также вещи личного пользования (за исключением ювелирных украшений) считаются личной собственностью и обычно не подлежат разделу.
Кроме того, если один из супругов до брака продал принадлежащее ему имущество и на полученные средства во время брака купил новое имущество, которое может подтвердить документально, то это новое имущество также может считаться его личной собственностью и не включаться в раздел.»
Юрист отметил, что существуют случаи, когда возможно разделение имущества, приобретённого до брака:
«Так, согласно статье 35 Семейного кодекса, если стоимость имущества, приобретённого до брака, в период брака значительно увеличилась за счёт общих средств семьи или труда другого супруга, то такое имущество может считаться общей собственностью. Это могут быть капитальный ремонт, реконструкция, строительство дополнительных строений, прокладка коммуникаций, установка дорогостоящего оборудования и устройств. Имущество не всегда делится пополам — по 50 процентов на каждого. Например, если у одной из сторон есть малолетние дети, суд, учитывая их интересы, может определить большую долю именно за этим супругом.»
В конце Э.Мамедов подчеркнул, что если между мужем и женой заключён брачный договор, раздел имущества производится в основном в соответствии с условиями этого договора:
«В договоре может быть установлен правовой режим как для имеющегося, так и для будущего имущества.
Заявление в суд о разделе общего имущества после развода должно быть подано в течение трёх лет, установленного законом срока исковой давности.»