Onlar da güzəştli mənzil əldə edə
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 21.04.2026 tarixli 650 nömrəli Fərmanı ilə "Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun vəsaiti hesabına ipoteka kreditinin, o cümlədən güzəştli ipoteka kreditinin verilməsi Qaydası"nda edilmiş dəyişikliyə əsasən, güzəştli ipoteka kreditini almaq və Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin sərəncamında olan mənzilləri güzəştlə əldə etmək hüququ olan vətəndaşların sırası genişləndirilib.
Müvafiq dəyişikliklə, "ən azı 3 il hakimlik stajı olan Azərbaycan Respublikası məhkəmələri hakimləri" də güzəştlə mənzil əldə etmək hüququ olan vətəndaşların kateqoriyalarına əlavə edilmişdir.
Ölkə başçısının bu Fərmanını icra etmək məqsədilə Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi tərəfindən "Güzəştli mənzil" elektron sistemində zəruri dəyişiklik və təkmilləşdirmə işi aparılmış, həmin kateqoriyaya uyğun olan hakimlər tərəfindən təqdim edilməli sənədlər müəyyənləşdirilmişdir. Sənədlərin siyahısı ilə mida.gov.az internet səhifəsində yerləşən "Güzəştli mənzili kim ala bilər" bölməsində tanış olmaq mümkündür.
Həmin şəxslər 06.05.2026-cı il tarixindən etibarən SİMA Rəqəmsal İmza ( https://sima.az/az ), Asan İmza (https://asanimza.az/) və ya SİMA Token (Elektron İmza) (https://sima.az/az/token) istifadə edərək "Elektron hökumət" portalında (www.e-gov.az) yaradılmış "Güzəştli mənzil" sistemi vasitəsilə müraciət edə bilərlər.
Xatırladaq ki, güzəştli mənzil əldə etmək istəyən vətəndaşların rahatlığını təmin etmək, "Güzəştli mənzil" elektron sistemindən istifadə ilə bağlı sualları cavablandırmaq, habelə elektron kabinetin yaradılmasında köməklik göstərmək məqsədilə Bakı şəhərində yerləşən 5 saylı Bakı "ASAN xidmət" mərkəzində "Güzəştli mənzil" pəncərəsi vətəndaşlara xidmət göstərir. Bununla yanaşı, vətəndaşlar "ASAN xidmət" mərkəzlərinə gəlmədən ölkənin istənilən regionundan "108 Çağrı" mərkəzinə zəng edərək suallarına cavab tapa bilərlər.

Applications from judges through the "Preferential Housing" system have begun to be accepted.
According to the amendment made to the "Regulations on the Provision of Mortgage Loans, Including Preferential Mortgage Loans, from the Funds of the Azerbaijan Republic Mortgage and Credit Guarantee Fund" by the Decree No. 650 of the President of the Azerbaijan Republic dated 21.04.2026, the list of citizens eligible to receive preferential mortgage loans and to acquire apartments under preferential terms from the housing stock under the disposal of the State Agency for Housing Construction of the Azerbaijan Republic has been expanded.
With the relevant amendment, "judges of the courts of the Azerbaijan Republic with at least 3 years of judicial service" have been added to the categories of citizens entitled to acquire apartments under preferential terms.
In order to implement this Decree of the Head of State, the State Agency for Housing Construction made necessary changes and improvements in the "Preferential Housing" electronic system, and the documents to be submitted by judges fitting this category were determined. The list of documents can be reviewed in the "Who can buy preferential housing" section on the mida.gov.az website.
These individuals can apply through the "Preferential Housing" system created on the "Electronic Government" portal (www.e-gov.az) beginning from 06.05.2026, using SIMA Digital Signature (https://sima.az/en), ASAN Signature (https://asanimza.az/), or SIMA Token (Electronic Signature) (https://sima.az/en/token).
It should be reminded that to ensure the convenience of citizens who wish to obtain preferential housing, to answer questions regarding the use of the "Preferential Housing" electronic system, and to assist in the creation of electronic cabinets, the "Preferential Housing" window serves citizens at the No. 5 Baku "ASAN Service" center located in Baku city. In addition, citizens can obtain answers to their questions by calling the "108 Call" center from any region of the country without visiting the "ASAN Service" centers.