Onkoloq: Xərçəngin gizli əlamətlərinə
Onkoloq, kimyaterapevt Rasul Axmaev bildirib ki, xərçəngin erkən mərhələlərində insan özünü sağlam hiss edə bilər, lakin bu zaman orqanizmdə şiş inkişaf edir.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, tez-tez xəstələnmək, uzunmüddətli öskürək, səbəbsiz yorğunluq və iştahanın itməsi diqqət yetirilməli əlamətlərdir.
Mütəxəssis vurğulayıb ki, sürətli arıqlama (2-3 ayda 10-15 kiloqram), gecə tərləmələri və davamlı zəiflik də xərçəngin gizli simptomları ola bilər.
Axmaev vurğulayıb ki, xüsusilə ailəsində xərçəng halları olanlar mütəmadi olaraq həkim müayinəsindən keçməlidirlər.

Онколог: Скрытые признаки рака
Онколог, химиотерапевт Расул Ахмаев заявил, что на ранних стадиях рака человек может чувствовать себя здоровым, но при этом в организме развивается опухоль.
Medianews.az сообщает, что, по его словам, частые заболевания, длительный кашель, необъяснимая усталость и потеря аппетита являются симптомами, на которые следует обратить внимание.
Специалист отметил, что быстрая потеря веса (10-15 килограммов за 2-3 месяца), ночная потливость и постоянная слабость также могут быть скрытыми симптомами рака.
Ахмаев подчеркнул, что особенно люди, у которых в семье были случаи рака, должны регулярно проходить медицинское обследование.