Ölkəmizdə vərəmlə bağlı statistika
Azərbaycanda vərəmlə xəstələnmə dinamikası (100.000 əhaliyə): 2015 ildə bu göstərici 41.1 olan halda, 2025 ildə - 21,5 qeyd olunub.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, bunu canlı yayımda Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun direktoru İradə Axundova açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, xəstələrin 2/3 hissəsi kişi, 1/3 hissəsi qadındır.
Azərbaycanda ilkin ağciyər vərəmli xəstələr arasında TDM-nin (Turşuya Davamlı Mikobakteriya - Vərəm Mikobakteriyası) aşkar olunması dinamikası 2015 ildə 53% olduğu halda, 2025 ildə bu göstərici 86% çatıb.
"Həm həssas, həm də Dərmanlara Davamlı Xəstələrin müalicə göstəriciləri daha yüksək olub. Uşaq və yeniyetmələrin vərəmlə xəstələnmə göstəriciləriləri əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb. Əgər 2015 ildə ölkədə 369 uşaq və yeniyetmə vərəm ilə xəstəlinmişdisə, 2025 ildə xəstələnən uşaq və yeniyetmələrin sayı 198 olub. Hətta 2024 il üçün bu göstəriçi 278 idi, bu da əhəmmiyətli dəyişiklik olduğunun sübutudu".

Statistics related to tuberculosis in our country
The dynamics of tuberculosis incidence in Azerbaijan (per 100,000 population): this indicator was 41.1 in 2015, while in 2025 it was recorded as 21.5.
Medianews.az, citing Milli.Az, reports that this was stated by Irada Akhundova, Director of the Scientific Research Institute of Pulmonary Diseases of the Ministry of Health, during a live broadcast.
According to her, two-thirds of the patients are men, and one-third are women.
In Azerbaijan, the dynamics of detection of MDR-TB (Multidrug-Resistant Mycobacterium tuberculosis) among new pulmonary tuberculosis patients was 53% in 2015, while in 2025 this indicator reached 86%.
"The treatment outcomes for both drug-sensitive and drug-resistant patients have been higher. The tuberculosis incidence rates among children and adolescents have significantly improved. While in 2015 there were 369 children and adolescents diagnosed with tuberculosis in the country, in 2025 the number of sick children and adolescents was 198. Even for 2024, this indicator was 278, which is evidence of a significant change."