Nuhun gəmisi oradadır -
Amerikalı tədqiqatçı Endryu Cons Türkiyənin Ağrı dağı ərazisindəki qaya formasiyası ilə bağlı yeni iddia irəli sürüb.
Medianews.az xəbər verir ki, Cons "GB News"-a verdiyi müsahibədə əldə olunan son elmi nəticələr əsasında bu ərazinin Nuhun gəmisi ilə əlaqəli ola biləcəyini iddia edib.
Onun sözlərinə görə, hələ 1959-cu ildə aşkarlanan gəmi formalı qaya strukturu üzərində aparılan son tədqiqatlar diqqətçəkən nəticələr ortaya qoyub. Yeraltı radar araşdırmaları nəticəsində ərazidə tunellər və mərkəzi boşluqların aşkar edildiyi bildirilir. Tədqiqatçı bu strukturların təsadüfi olmadığını və müəyyən plan əsasında formalaşdığını iddia edir.
Alim əlavə edib ki, geofiziki üsullardan, xüsusilə yeraltı radar və infraqırmızı görüntüləmə texnologiyalarından istifadə nəticəsində dağın dərinliklərində gəmi formasına bənzər quruluş müşahidə olunub. Onun fikrincə, bu, təbii deyil və insan fəaliyyəti ilə əlaqəli ola bilər.
2024-cü ildə ərazidən götürülmüş 88 torpaq nümunəsinin analizi də diqqətçəkən fərqlər ortaya qoyub. Araşdırmaya əsasən, qaya formasiyasının daxilindəki torpaqda üzvi maddələrin miqdarı daha çox, kalium səviyyəsi isə təxminən 38 faiz yüksək olub.
Bundan başqa, həmin ərazidə dəniz canlılarına aid fosil qalıqlarının tapılması bu yerin bir vaxtlar su altında qaldığını göstərir.//Publika.az

American researcher Andrew Cons has put forward a new claim regarding the rock formation in the Ağrı Mountain area of Turkey.
Medianews.az, referring to Publika.az, reports that Cons claimed in an interview with "GB News" that, based on the latest scientific results obtained, this area could be related to Noah's Ark.
According to him, recent studies on the ship-shaped rock structure discovered as early as 1959 have revealed remarkable findings. It is reported that underground radar investigations detected tunnels and central cavities in the area. The researcher claims that these structures are not accidental and were formed according to a certain plan.
The scientist added that through the use of geophysical methods, particularly underground radar and infrared imaging technologies, a ship-like structure was observed deep within the mountain. In his opinion, this is not natural and could be related to human activity.
Analysis of 88 soil samples taken from the area in 2024 also revealed notable differences. According to the research, the amount of organic matter in the soil inside the rock formation was higher, and the potassium level was approximately 38 percent higher.
Moreover, the discovery of fossil remains of marine creatures in the area indicates that this place was once submerged underwater.