Nuhun gəmisi oradadır -
Amerikalı tədqiqatçı Endryu Cons Türkiyənin Ağrı dağı ərazisindəki qaya formasiyası ilə bağlı yeni iddia irəli sürüb.
Medianews.az xəbər verir ki, Cons "GB News"-a verdiyi müsahibədə əldə olunan son elmi nəticələr əsasında bu ərazinin Nuhun gəmisi ilə əlaqəli ola biləcəyini iddia edib.
Onun sözlərinə görə, hələ 1959-cu ildə aşkarlanan gəmi formalı qaya strukturu üzərində aparılan son tədqiqatlar diqqətçəkən nəticələr ortaya qoyub. Yeraltı radar araşdırmaları nəticəsində ərazidə tunellər və mərkəzi boşluqların aşkar edildiyi bildirilir. Tədqiqatçı bu strukturların təsadüfi olmadığını və müəyyən plan əsasında formalaşdığını iddia edir.
Alim əlavə edib ki, geofiziki üsullardan, xüsusilə yeraltı radar və infraqırmızı görüntüləmə texnologiyalarından istifadə nəticəsində dağın dərinliklərində gəmi formasına bənzər quruluş müşahidə olunub. Onun fikrincə, bu, təbii deyil və insan fəaliyyəti ilə əlaqəli ola bilər.
2024-cü ildə ərazidən götürülmüş 88 torpaq nümunəsinin analizi də diqqətçəkən fərqlər ortaya qoyub. Araşdırmaya əsasən, qaya formasiyasının daxilindəki torpaqda üzvi maddələrin miqdarı daha çox, kalium səviyyəsi isə təxminən 38 faiz yüksək olub.
Bundan başqa, həmin ərazidə dəniz canlılarına aid fosil qalıqlarının tapılması bu yerin bir vaxtlar su altında qaldığını göstərir.//Publika.az

Американский исследователь Эндрю Конс выдвинул новое утверждение относительно скальной формации в районе горы Агрı в Турции.
Medianews.az, ссылаясь на Publika.az, сообщает, что Конс в интервью каналу "GB News" заявил, что по последним научным результатам эта территория может быть связана с ковчегом Ноя.
По его словам, последние исследования скальной структуры в форме корабля, обнаруженной еще в 1959 году, показали примечательные результаты. По данным подземных радарных исследований, в этой области были обнаружены туннели и центральные пустоты. Исследователь утверждает, что эти структуры не случайны и сформированы по определенному плану.
Ученый добавил, что благодаря геофизическим методам, особенно подземному радару и инфракрасной съемке, под поверхностью горы обнаружена конструкция, напоминающая форму корабля. По его мнению, это не естественное образование и может быть связано с деятельностью человека.
Анализ 88 образцов почвы, взятых в 2024 году с этой территории, также выявил заметные различия. Согласно исследованию, количество органических веществ в почве внутри скальной формации значительно выше, а уровень калия примерно на 38 процентов превышает средний.
Кроме того, обнаружение окаменелостей морских организмов в этом районе указывает на то, что когда-то это место было под водой.