NFC ödənişi zamanı hesabdan silinmələrin gecikməsi...
Azərbaycanın ictimai nəqliyyatında NFC ödənişləri zamanı vəsaitin bank kartlarından dərhal deyil, müəyyən gecikmə ilə tutulması "Visa" və "Mastercard" beynəlxalq kart təşkilatlarının işi ilə bağlı deyil.
Bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov bu gün keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
"Nəqliyyat ödənişləri ilə bağlı əksər ölkələrdə təcrübə belədir ki, terminal ödəniş qəbul edəndə, oflayn rejimdə çalışır, həmin anda kart hesabında pul olub-olmadığını yoxlaya bilmir, amma sizin nəqliyyatdan istifadə etməyinizə imkan verir, özündə borcla bağlı qeydiyyat aparır. Bir neçə saatdan, hətta bir gündən sonra hesabda pul varsa, o silinir. ​Biz indi banklarla bu prosesi təkmilləşdirmək barərə danışırıq. Amma sinxronlaşma problemləri varsa, həll olunacaq. Amma hesab edirəm ki, "Visa" və "Mastercard"ın sistemlərini tənzimləmək lazımdır. Çünki bu məsələ əhali arasında anlaşılmazlıq yaradır", - deyə o qeyd edib./axar.az

В задержке списания средств с банковских карт при оплате через NFC в общественном транспорте Азербайджана нет связи с работой международных картовых организаций "Visa" и "Mastercard".
Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил председатель Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Талех Казымов.
"Что касается оплаты транспорта, в большинстве стран практика такова: терминал, принимая оплату, работает в офлайн-режиме, не может в тот момент проверить, есть ли средства на счёте карты, но даёт возможность воспользоваться транспортом, при этом фиксируя задолженность. Через несколько часов, даже через день, если на счёте есть деньги, задолженность списывается. Мы сейчас обсуждаем с банками совершенствование этого процесса. Если есть проблемы с синхронизацией, они будут решены. Но считаю, что необходимо регулировать системы "Visa" и "Mastercard", потому что эта ситуация вызывает непонимание среди населения", — отметил он./axar.az