NFC ödənişi zamanı hesabdan silinmələrin gecikməsi...
Azərbaycanın ictimai nəqliyyatında NFC ödənişləri zamanı vəsaitin bank kartlarından dərhal deyil, müəyyən gecikmə ilə tutulması "Visa" və "Mastercard" beynəlxalq kart təşkilatlarının işi ilə bağlı deyil.
Bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov bu gün keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
"Nəqliyyat ödənişləri ilə bağlı əksər ölkələrdə təcrübə belədir ki, terminal ödəniş qəbul edəndə, oflayn rejimdə çalışır, həmin anda kart hesabında pul olub-olmadığını yoxlaya bilmir, amma sizin nəqliyyatdan istifadə etməyinizə imkan verir, özündə borcla bağlı qeydiyyat aparır. Bir neçə saatdan, hətta bir gündən sonra hesabda pul varsa, o silinir. ​Biz indi banklarla bu prosesi təkmilləşdirmək barərə danışırıq. Amma sinxronlaşma problemləri varsa, həll olunacaq. Amma hesab edirəm ki, "Visa" və "Mastercard"ın sistemlərini tənzimləmək lazımdır. Çünki bu məsələ əhali arasında anlaşılmazlıq yaradır", - deyə o qeyd edib./axar.az

The delay in deducting funds from bank cards during NFC payments in Azerbaijan's public transportation is not related to the operations of international card organizations "Visa" and "Mastercard".
This was stated by the Chairman of the Central Bank of Azerbaijan (CBA), Taleh Kazimov, at a press conference held today.
"The experience in most countries regarding transportation payments is such that when the terminal accepts the payment, it operates offline, cannot check at that moment whether there is money in the card account, but allows you to use the transportation, registering the debt itself. After a few hours, or even after a day, if there is money in the account, it is cleared. We are currently discussing improving this process with the banks. But if there are synchronization problems, they will be resolved. However, I believe it is necessary to regulate the systems of "Visa" and "Mastercard" because this issue causes misunderstandings among the public," he noted./axar.az