Netanyahu "Hizbullah"ı atəşkəsi pozmaqda ittiham edib,
İsrail Baş naziri Benyamin Netanyahu Hizbullahı atəşkəsi pozmaqda ittiham edib, Livanın cənubuna hava zərbələri endirilməyə başlanılıb.
APA “The Times of Israel”-ə istinadən xəbər verir ki, Benyamin Netanyahu bildirib ki, Hizbullahın hərəkətləri İsrail ilə Livan arasında atəşkəsi təhlükə altına salır və bu qruplaşma qətiyyətlə hədəf alınacaq.
Baş nazir qeyd edib ki, ötən həftə uzadılan razılaşmanın şərtlərinə görə, İsrail terror qruplaşmasından gələn təhdidlərə cavab vermək hüququnu özündə saxlayır: “Biz ABŞ-la və eyni zamanda Livanla razılaşdırılmış çərçivədə qətiyyətlə hərəkət edirik. Bu, təkcə hücumlara cavab vermək deyil, həm də dərhal və potensial yaranan təhdidlərin qarşısını almaq üçün hərəkət azadlığı deməkdir”.
Qeyd edək ki, İsrail Ordusu Livanın cənubunda Mayfadun, Şukin, Yohmar, Arnun, Zavtar əş-Şərqiyə və Kfar Tebnit kəndlərinin boşaldılmasını əmr edib.
İsrailin təxliyə xəbərdarlıqlarından sonra Livan mediası ölkənin cənubuna bir neçə hava zərbəsi endirildiyi barədə məlumat yayıb.

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu accused Hezbollah of violating the ceasefire, and airstrikes have begun on southern Lebanon.
APA, citing "The Times of Israel," reports that Benjamin Netanyahu stated that Hezbollah's actions endanger the ceasefire between Israel and Lebanon and that this group will be decisively targeted.
The Prime Minister noted that according to the terms of the agreement extended last week, Israel reserves the right to respond to threats coming from the terrorist group: "We are acting decisively within a framework agreed upon with the US and Lebanon. This means not only responding to attacks but also freedom of action to immediately counter potential threats."
It should be noted that the Israeli Army has ordered the evacuation of the villages of Mayfadun, Shukin, Yohmar, Arnun, Zavtar al-Sharqiyya, and Kfar Tebnit in southern Lebanon.
Following Israel’s evacuation warnings, Lebanese media reported that several airstrikes were carried out in the south of the country.