Neftin qiyməti yenidən 100 dolları keçdi
Yaxın Şərqdə gərginliyin kəskinləşməsi, İranın körfəz ölkələrinin neft tankerlərinə və neft anbarlarına hava zərbələri endirməsi fonunda dünya bazarında neftin bir barrelinin qiyməti yenidən 100 dolları keçib.
Medianews.az xəbər verir ki, ABŞ və İsrailin İranla müharibəsi qlobal yanacaq təchizatına ciddi təsir göstərdiyi üçün enerji bazarında dalğalanma güclənir.
Münaqişənin enerji bazarına təsiri artdıqca treyderlər təklifin azalacağı ehtimalını nəzərə alaraq qiymətləri qaldırırlar.
Martın 11-i Beynəlxalq Enerji Agentliyinə üzv ölkələr qlobal bazara rekord həcmdə – 400 milyon barrel neft buraxmaq barədəqərar qəbul etsələr də, martın 12-si dünya bazarında əsas marka sayılan “Brent” markalı neftin bir barrelinin qiyməti 8,7 faiz artaraq 100 dollar həddini aşıb.

На фоне обострения напряжённости на Ближнем Востоке и авиаударов Ирана по нефтеналивным судам и нефтебазам стран Персидского залива цена на нефть в мировом масштабе вновь превысила 100 долларов за баррель.
Medianews.az сообщает, что из-за серьезного влияния войны США и Израиля с Ираном на глобальные поставки топлива волатильность на энергетическом рынке усиливается.
По мере усиления влияния конфликта на энергетический рынок трейдеры, учитывая возможность сокращения предложения, повышают цены.
Хотя 11 марта страны-члены Международного энергетического агентства приняли решение выпустить на глобальный рынок рекордные объёмы — 400 миллионов баррелей нефти, 12 марта цена на нефть марки «Brent», являющуюся эталонной на мировом рынке, выросла на 8,7% и превысила отметку в 100 долларов за баррель.