Neftin bahalaşması cibimizə
Dünya bazarlarında neft və qızılın qiymətindəki kəskin dəyişikliklər həm ölkə iqtisadiyyatına, həm də əhalinin büdcəsinə müxtəlif formalarda təsir edir. Neft qiymətlərinin artması qlobal miqyasda yanacaq və enerji xərclərini yüksəltsə də, Azərbaycanda vəziyyət fərqlidir.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Demokrat.az-a açıqlama verən iqtisadçı ekspert Natiq Cəfərli bildirib ki, neftin qiymətinin artması və azalması sıravi vətəndaşlara birbaşa təsir etmir, çünki Azərbaycanda benzin qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənir.
"Ona görə də beynəlxalq bazarda neftin qiyməti dəyişsə belə, vətəndaşlar üçün birbaşa nəticəsi olmur. Qızıl məsələsində isə dalğalanmalar daha çox hiss olunur. Bəzi vətəndaşlar qiymət yüksələndə aldılar, indi isə qiymətlər düşdüyü üçün itki ilə üzləşiblər. Digərləri isə indiki qiymətləri fürsət hesab edərək alırlar, ümid edirlər ki, gələcəkdə qiymət yenidən artacaq".
Ekspert bildirib ki, buna görə də şəxsi və fərdi investorlar, yəni vətəndaşlar, qızıl alqı-satqısında ehtiyatlı olmalıdır.
"Kiçik həcmdə qızıl almaq və bunu yatırım kimi istifadə etmək çox vaxt gözlənilən effekti vermir və dalğalanmaların qurbanına çevrilmək riski yüksəkdir".
Natiq Cəfərli qeyd edir ki, fərdi investorlar qızıl alqı-satqısında son dərəcə ehtiyatlı davranmalıdırlar. Xüsusilə kiçik həcmli yatırımlar çox vaxt gözlənilən gəliri gətirmir və vətəndaşlar bazar dalğalanmalarının qurbanına çevrilirlər.
Qeyd edək ki, qlobal neft bazarında qiymət sabitliyi həm də strateji nöqtələrdən asılıdır. Dünyanın ən mühüm su yollarından biri sayılan Hörmüz boğazı qlobal neft ticarətinin "nəbzini" tutur. Gündəlik neft hasilatının təxminən 20 faizi məhz bu dar boğaz vasitəsilə daşınır.
Regionda yaşanan hər hansı siyasi gərginlik və ya boğazın bağlanma ehtimalı neftin qiymətində kəskin sıçrayışlara səbəb ola bilər. Bu isə birbaşa olaraq qlobal inflyasiyanı tetikləyən və bütün ölkələrin enerji təhlükəsizliyinə təsir edən əsas amildir.
Məlumat üçün bildirək ki, dünya bazarlarında "Azeri Light" (CIF) markalı Azərbaycan nefti bahalaşıb. Azərbaycan neftinin 1 barelə olan qiyməti 3,81 ABŞ dolları və ya 3,07% artaraq 128,05 ABŞ dolları olub.
Azərbaycanın builki dövlət büdcəsində “Azeri Light” markalı Azərbaycan neftinin 1 barelinin orta qiyməti 65 ABŞ dollarından hesablanıb.

Sharp fluctuations in oil and gold prices in world markets affect both the country's economy and the population's budget in various ways. While the increase in oil prices raises fuel and energy costs globally, the situation is different in Azerbaijan.
Medianews.az reports that economic expert Natiq Jafarli, who gave a statement to Demokrat.az on the issue, said that the rise and fall of oil prices does not directly affect ordinary citizens because gasoline prices in Azerbaijan are regulated by the state.
"Therefore, even if the price of oil changes in the international market, there is no direct consequence for the citizens. In the case of gold, fluctuations are felt more. Some citizens bought when the price rose, but now, since prices have fallen, they are facing losses. Others see the current prices as an opportunity and buy, hoping that prices will rise again in the future."
The expert stated that, for this reason, personal and individual investors—meaning citizens—should be cautious in buying and selling gold.
"Buying small amounts of gold and using it as an investment often does not yield the expected effect and carries a high risk of falling victim to fluctuations."
Natiq Jafarli notes that individual investors must act extremely cautiously when trading gold. Especially small-scale investments often do not bring the anticipated profit, and citizens become victims of market fluctuations.
It should be noted that price stability in the global oil market also depends on strategic points. The Strait of Hormuz, considered one of the most important waterways in the world, monitors the "pulse" of global oil trade. About 20 percent of daily oil production is transported through this narrow strait.
Any political tension in the region or the possibility of the strait’s closure can cause sharp jumps in oil prices. This is a key factor directly triggering global inflation and affecting the energy security of all countries.
For informational purposes, it should be noted that the "Azeri Light" (CIF) brand of Azerbaijani oil has become more expensive in world markets. The price of one barrel of Azerbaijani oil increased by 3.81 US dollars or 3.07%, reaching 128.05 US dollars.
In Azerbaijan's state budget for this year, the average price of one barrel of "Azeri Light" brand Azerbaijani oil was calculated at 65 US dollars.