Neftin bahalaşması cibimizə
Dünya bazarlarında neft və qızılın qiymətindəki kəskin dəyişikliklər həm ölkə iqtisadiyyatına, həm də əhalinin büdcəsinə müxtəlif formalarda təsir edir. Neft qiymətlərinin artması qlobal miqyasda yanacaq və enerji xərclərini yüksəltsə də, Azərbaycanda vəziyyət fərqlidir.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Demokrat.az-a açıqlama verən iqtisadçı ekspert Natiq Cəfərli bildirib ki, neftin qiymətinin artması və azalması sıravi vətəndaşlara birbaşa təsir etmir, çünki Azərbaycanda benzin qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənir.
"Ona görə də beynəlxalq bazarda neftin qiyməti dəyişsə belə, vətəndaşlar üçün birbaşa nəticəsi olmur. Qızıl məsələsində isə dalğalanmalar daha çox hiss olunur. Bəzi vətəndaşlar qiymət yüksələndə aldılar, indi isə qiymətlər düşdüyü üçün itki ilə üzləşiblər. Digərləri isə indiki qiymətləri fürsət hesab edərək alırlar, ümid edirlər ki, gələcəkdə qiymət yenidən artacaq".
Ekspert bildirib ki, buna görə də şəxsi və fərdi investorlar, yəni vətəndaşlar, qızıl alqı-satqısında ehtiyatlı olmalıdır.
"Kiçik həcmdə qızıl almaq və bunu yatırım kimi istifadə etmək çox vaxt gözlənilən effekti vermir və dalğalanmaların qurbanına çevrilmək riski yüksəkdir".
Natiq Cəfərli qeyd edir ki, fərdi investorlar qızıl alqı-satqısında son dərəcə ehtiyatlı davranmalıdırlar. Xüsusilə kiçik həcmli yatırımlar çox vaxt gözlənilən gəliri gətirmir və vətəndaşlar bazar dalğalanmalarının qurbanına çevrilirlər.
Qeyd edək ki, qlobal neft bazarında qiymət sabitliyi həm də strateji nöqtələrdən asılıdır. Dünyanın ən mühüm su yollarından biri sayılan Hörmüz boğazı qlobal neft ticarətinin "nəbzini" tutur. Gündəlik neft hasilatının təxminən 20 faizi məhz bu dar boğaz vasitəsilə daşınır.
Regionda yaşanan hər hansı siyasi gərginlik və ya boğazın bağlanma ehtimalı neftin qiymətində kəskin sıçrayışlara səbəb ola bilər. Bu isə birbaşa olaraq qlobal inflyasiyanı tetikləyən və bütün ölkələrin enerji təhlükəsizliyinə təsir edən əsas amildir.
Məlumat üçün bildirək ki, dünya bazarlarında "Azeri Light" (CIF) markalı Azərbaycan nefti bahalaşıb. Azərbaycan neftinin 1 barelə olan qiyməti 3,81 ABŞ dolları və ya 3,07% artaraq 128,05 ABŞ dolları olub.
Azərbaycanın builki dövlət büdcəsində “Azeri Light” markalı Azərbaycan neftinin 1 barelinin orta qiyməti 65 ABŞ dollarından hesablanıb.

Резкие изменения цен на нефть и золото на мировых рынках влияют на экономику страны и бюджет населения в разных формах. Хотя рост цен на нефть в глобальном масштабе повышает расходы на топливо и энергию, ситуация в Азербайджане отличается.
Medianews.az сообщает, что экономист-эксперт Натиq Джафарли, комментируя ситуацию для Demokrat.az, заявил, что рост или падение цен на нефть напрямую не влияет на рядовых граждан, поскольку цены на бензин в Азербайджане регулируются государством.
"Поэтому, даже если цена на нефть на международном рынке меняется, для граждан это не имеет прямых последствий. Что касается золота, то колебания цен ощущаются гораздо сильнее. Некоторые граждане купили золото при росте цены, а теперь сталкиваются с убытками из-за её падения. Другие считают текущие цены удобным моментом для покупки и надеются, что в будущем цена снова вырастет".
Эксперт отметил, что именно поэтому личные и индивидуальные инвесторы, то есть граждане, должны быть осторожны в торговле золотом.
"Покупка золота в малых объемах и использование этого как инвестиции часто не приносит ожидаемого эффекта и несет высокий риск стать жертвой колебаний".
Натиq Джафарли подчеркивает, что индивидуальные инвесторы должны проявлять крайнюю осторожность при покупке и продаже золота. Особенно инвестиции небольшого объема часто не приносят ожидаемого дохода, и граждане становятся жертвами рыночных колебаний.
Отметим, что стабильность цен на глобальном нефтяном рынке также зависит от стратегических точек. Пролив Ормуз, считающийся одним из самых важных морских путей мира, задаёт "пульс" глобальной торговли нефтью. Приблизительно 20% суточной добычи нефти транспортируется через этот узкий пролив.
Любая политическая напряжённость в регионе или возможность закрытия пролива могут привести к резкому скачку цен на нефть. Это является основным фактором, который напрямую запускает глобальную инфляцию и влияет на энергетическую безопасность всех стран.
Для справки: на мировых рынках цена на азербайджанскую нефть марки "Azeri Light" (CIF) выросла. Цена за баррель нефти Азербайджана увеличилась на 3,81 доллара США, или на 3,07%, и составила 128,05 долларов США.
В государственном бюджете Азербайджана на этот год средняя цена за баррель нефти марки "Azeri Light" была заложена в размере 65 долларов США.