“Neftçi“ ötən yay anlaşa bilmədiyi əcnəbini
“Araz-Naxçıvan”ın yarımmüdafiəçisi Çarles Boli karyerasını növbəti mövsüm də Azərbaycanda davam etdirə bilər.
Şotlandiyada doğulan, Fransa və Kot-d’İvuar vətəndaşlığı olan legioner “Neftçi”nin transfer siyahısında yer alıb.
Bakılılar Muxtar Respublika təmsilçisi ilə 1 illik müqavilə müddəti bitmək üzrə olan fransızla danışıqlar aparır.
“Ağ-qaralar”ın baş məşqçisi Yuri Vernidub sağ cinah vingeri mövqeyində çıxış edən əcnəbini öz sərəncamında görmək istəməsi barədə rəhbərliyi məlumatlandırıb.
O, karyersı ərzində Fransanın “Lans”, “Po”, “Paris”, eləcə də İtaliyanın “Viçentsa” klublarında çıxış edib.
Ötən mövsümü Kiprdə - “Apollon”da (Limasol) keçirmiş 27 yaşlı futbolçu 2026-cı ilin yayında da “Neftçi”nin maraq dairəsində idi. Aralarında danışıq da olmuşdu.
Afrikalı “Araz”ı seçdi. Konkret iki səbəbi var bunun. Naxçıvan təmsilçisinin Konfrans Liqasında iştirakı və maliyyə şərtləri. Avrokuboklarda özünü göstərmək istəyən əcnəbiyə Premyer Liqanın bürünc medalçısı 300 min dollar ödəmə edib. “Neftçi” isə həmin məbləği ona verməyib. (sportinfo.az)

Charles Boli, the midfielder of "Araz-Nakhchivan," may continue his career in Azerbaijan for the next season as well.
The legionnaire, born in Scotland and holding French and Ivory Coast citizenship, is on "Neftçi"'s transfer list.
The team from Baku is in negotiations with the French player, whose one-year contract with the Autonomous Republic representative is about to expire.
"The Whites and Blacks" head coach Yuri Vernidub has informed the management about his desire to have the foreign player, who plays as a right winger, at his disposal.
During his career, he has played for French clubs "Lens," "Po," "Paris," as well as the Italian club "Vicenza."
Last season, the 27-year-old footballer spent time in Cyprus at "Apollon" (Limassol). He was also of interest to "Neftçi" in the summer of 2026. There had been discussions between them.
The African chose "Araz." There are specifically two reasons for this: the Autonomous Republic representative's participation in the Conference League and financial terms. The bronze medalist of the Premier League paid $300,000 to the foreign player who wanted to demonstrate himself in European competitions. "Neftçi" did not offer him that amount. (sportinfo.az)