Neft bahalaşır: iri bankdan neftlə bağlı sərt xəbərdarlıq
Son 24 saatda bölgədə şiddətlənən toqquşmalar və enerji infrastrukturunun hədəf alınması bazarlarda ciddi dalğalanma yaradıb. “Brent” nefti əvvəlki ticarət sessiyasını 5,9% artımla 109,65 dollardan bağlayıb, daha sonra isə 112,8 dollar səviyyəsini test edib.
Gərginliyin artması xüsusilə enerji obyektlərinə zərbələrlə bağlıdır. Bu isə qlobal neft bazarında qiymətlərin sürətlə yüksəlməsinə səbəb olub.
İsrailin İranda yerləşən “Cənubi Pars” qaz yatağını hədəfə almasından sonra vəziyyət daha da gərginləşib. Məlumatlara görə, İran və ona yaxın qrupların cavab hücumları fonunda Dubay, Qətər, Küveyt, İraq, Bəhreyn və Səudiyyə Ərəbistanında partlayışlar və pilotsuz uçuş aparatları ilə hücumlar qeydə alınıb.
Qətərin Ras Laffan bölgəsində yerləşən mayeləşdirilmiş qaz obyektinə hücum nəticəsində ciddi ziyan yarandığı bildirilir. ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranı əlavə cavab zərbələrindən çəkinməyə çağırıb. Hadisələr fonunda təbii qaz qiymətləri də artıb.
ABŞ-nin “Citi” investisiya bankının təhlilinə görə, münaqişə tədarük zəncirində ciddi pozuntular yaradarsa, neftin qiyməti ilkin mərhələdə 110–120 dollar aralığında qala bilər. Lakin risklər artarsa, bu rəqəm 150–200 dollara yüksələ bilər. Xüsusilə İranın enerji obyektlərinə hücumları genişləndirməsi və Hörmüz boğazının bağlanması ehtimalı əsas risk amilləri kimi göstərilir.

Увеличение напряженности на Ближнем Востоке и атаки на энергетические объекты резко подняли цены на нефть.
Как сообщает Medianews.az, цена за баррель нефти марки «Brent» превысила 112 долларов.
Эксперты предупреждают, что если конфликт усугубится, цены могут вырасти до 200 долларов.
За последние 24 часа усиление столкновений в регионе и удары по энергетической инфраструктуре вызвали серьезные колебания на рынках. Нефть «Brent» закрыла предыдущую торговую сессию ростом на 5,9% на уровне 109,65 долларов, а затем протестировала отметку в 112,8 доллара.
Рост напряженности связан особенно с ударами по энергетическим объектам. Это вызвало быстрое повышение цен на глобальном нефтяном рынке.
После того как Израиль нанес удар по газовому месторождению «Южный Парс» в Иране, ситуация еще больше обострилась. По данным, на фоне ответных ударов Ирана и родственныx ему групп зафиксированы взрывы и атаки беспилотниками в Дубае, Катаре, Кувейте, Ираке, Бахрейне и Саудовской Аравии.
Сообщается о серьезном ущербе в результате атаки на обект сжиженного газа в районе Рас-Лаффан в Катаре. Президент США Дональд Трамп призвал Иран воздержаться от дополнительных ответных ударов. На фоне событий также выросли цены на природный газ.
По анализу инвестиционного банка США «Citi», если конфликт вызовет серьезные нарушения в цепочках поставок, цена на нефть на первоначальном этапе может оставаться в диапазоне от 110 до 120 долларов. Однако если риски возрастут, эта цифра может подняться до 150–200 долларов. В частности, расширение Ираном атак на энергетические объекты и возможность закрытия Ормузского пролива считаются основными факторами риска.