Neft bahalaşır: iri bankdan neftlə bağlı sərt xəbərdarlıq
Son 24 saatda bölgədə şiddətlənən toqquşmalar və enerji infrastrukturunun hədəf alınması bazarlarda ciddi dalğalanma yaradıb. “Brent” nefti əvvəlki ticarət sessiyasını 5,9% artımla 109,65 dollardan bağlayıb, daha sonra isə 112,8 dollar səviyyəsini test edib.
Gərginliyin artması xüsusilə enerji obyektlərinə zərbələrlə bağlıdır. Bu isə qlobal neft bazarında qiymətlərin sürətlə yüksəlməsinə səbəb olub.
İsrailin İranda yerləşən “Cənubi Pars” qaz yatağını hədəfə almasından sonra vəziyyət daha da gərginləşib. Məlumatlara görə, İran və ona yaxın qrupların cavab hücumları fonunda Dubay, Qətər, Küveyt, İraq, Bəhreyn və Səudiyyə Ərəbistanında partlayışlar və pilotsuz uçuş aparatları ilə hücumlar qeydə alınıb.
Qətərin Ras Laffan bölgəsində yerləşən mayeləşdirilmiş qaz obyektinə hücum nəticəsində ciddi ziyan yarandığı bildirilir. ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranı əlavə cavab zərbələrindən çəkinməyə çağırıb. Hadisələr fonunda təbii qaz qiymətləri də artıb.
ABŞ-nin “Citi” investisiya bankının təhlilinə görə, münaqişə tədarük zəncirində ciddi pozuntular yaradarsa, neftin qiyməti ilkin mərhələdə 110–120 dollar aralığında qala bilər. Lakin risklər artarsa, bu rəqəm 150–200 dollara yüksələ bilər. Xüsusilə İranın enerji obyektlərinə hücumları genişləndirməsi və Hörmüz boğazının bağlanması ehtimalı əsas risk amilləri kimi göstərilir.

Rising tension in the Middle East and attacks on energy facilities have sharply increased oil prices.
Medianews.az reports that the price of one barrel of "Brent" crude oil has exceeded $112.
Experts warn that if the conflict deepens, prices could rise up to $200.
In the last 24 hours, intensified clashes in the region and targeting of energy infrastructure have created significant volatility in the markets. "Brent" crude oil closed the previous trading session with a 5.9% increase at $109.65 and later tested the $112.8 level.
The escalation of tension is particularly related to strikes on energy facilities. This has led to a rapid rise in prices in the global oil market.
The situation has further escalated after Israel targeted Iran’s “South Pars” gas field. According to reports, amid retaliatory attacks by Iran and its allied groups, explosions and drone attacks have been recorded in Dubai, Qatar, Kuwait, Iraq, Bahrain, and Saudi Arabia.
It is reported that a liquefied gas facility located in Qatar’s Ras Laffan area suffered serious damage due to an attack. U.S. President Donald Trump has called on Iran to refrain from additional retaliatory strikes. In this context, natural gas prices have also increased.
According to an analysis by the U.S. investment bank "Citi", if the conflict causes serious disruptions in the supply chain, oil prices may initially remain in the $110–120 range. However, if risks increase, this figure could rise to $150–200. Particularly, Iran expanding attacks on energy facilities and the possibility of closing the Strait of Hormuz are cited as main risk factors.