Müharibədə kritik dönüş:
Yaxın Şərqdə gərginlik artdığı bir vaxtda Cənubi Pars Qaz Yatağına hücum müharibənin gedişinə təsir göstərib. Dünyanın ən böyük qaz ehtiyatlarından sayılan bu strateji sahənin bəzi emal obyektlərinin pilotsuz uçuş aparatları ilə vurulduğu bildirilir. Hücum zamanı yatağın 3-cü və 6-cı fazalarının hədəf alındığı qeyd olunur.
Basra körfəzində yerləşən və İran ilə Qətər arasında bölüşdürülən yataq hər iki ölkənin enerji iqtisadiyyatı üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Medianews.az xəbər verir ki, ABŞ Prezidenti Donald Trump hadisədən sonra açıqlama verərək, ABŞ-nin hücumdan xəbərsiz olduğunu bildirib.
O, İsrailin bu addımı bölgədəki gərginlik fonunda atdığını deyib və əlavə edib ki, İran Qətərə yenidən hücum etməzsə, Cənubi Pars yatağına qarşı başqa hücum olmayacaq. Tramp eyni zamanda xəbərdarlıq edərək, belə hal təkrarlanarsa, yatağın “görünməmiş güclə” məhv ediləcəyini vurğulayıb.
Bu açıqlamalar fonunda israilli jurnalist Barak Ravid Trampın sözlərini təkzib edib. O, yüksək səviyyəli mənbələrə istinadən ABŞ-nin hücumdan əvvəl məlumatlı olduğunu və əməliyyata razılıq verdiyini iddia edib.
Hadisələrin əvvəlində pilotsuz aparatlarla həyata keçirilən hücumda qaz yatağının bəzi obyektləri zərər görmüşdü. Bundan sonra İranın cavab addımları nəticəsində Qətərdə yerləşən Ras Laffan Sənaye Zonası raket zərbələrinə məruz qalıb, ərazidə yanğın və ciddi dağıntılar qeydə alınıb.

Critical turn in the war:
As tension rises in the Middle East, the attack on the South Pars Gas Field has affected the course of the war. It is reported that some processing facilities of this strategic field, considered one of the world's largest gas reserves, were hit by drones. During the attack, the 3rd and 6th phases of the field were targeted.
Located in the Persian Gulf and shared between Iran and Qatar, the field holds significant importance for the energy economies of both countries.
Medianews.az reports that following the incident, US President Donald Trump stated that the US was unaware of the attack.
He said that Israel took this action amid the regional tension and added that if Iran does not attack Qatar again, there will be no other attacks against the South Pars field. Trump also warned that if such an incident repeats, the field would be destroyed with "unprecedented force."
Against this background, Israeli journalist Barak Ravid denied Trump's remarks. Citing high-level sources, he claimed that the US was informed before the attack and had approved the operation.
At the beginning of the events, some facilities of the gas field were damaged in the drone attack. Following this, as a result of Iran's retaliatory actions, the Ras Laffan Industrial Zone in Qatar was subjected to missile strikes, with fires and severe damage recorded in the area.