Müctəba Xamenei yeni idarəetmə mexanizminin tətbiq olunacağını ELAN ETDİ
İran İslam Respublikasının ali rəhbəri Müctəba Xamenei xalqa yazılı müraciət edib. Müraciətin mətni İran mediasında yayılıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, müraciətdə deyilir ki, Fars körfəzi Allahın bölgədəki müsəlman xalqlarına, xüsusilə də İran xalqına bəxş etdiyi misilsiz nemətlərdən biridir.
Müraciətdə bu su hövzəsinin yalnız coğrafi məkan deyil, həm də İranın tarixi kimliyinin və sivilizasiyasının tərkib hissəsi olduğu qeyd olunur.
Xamenei müraciətində Fars körfəzinin Hörmüz boğazı və Oman dənizi vasitəsilə qlobal iqtisadiyyat üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayaraq bildirir ki, bu bölgə keçmiş əsrlərdə xarici güclərin tamahını hərəkətə gətirib və müxtəlif müdaxilələrə məruz qalıb.
Müraciətdə İran xalqının Fars körfəzinin müstəqilliyi və xarici müdaxilələrə qarşı mübarizədə “ən böyük fədakarlıqları göstərdiyi” iddia olunur. Həmçinin son dövrlərdə regionda baş verən hərbi və siyasi gərginliklər fonunda “yeni mərhələnin başlandığı” qeyd edilir.
İran liderinin sözlərinə görə, uzun illər ərzində region xalqları xarici təzyiqlərə və siyasi susqunluğa vərdiş etdirilib, “lakin son dövrdə İran Ordusu və SEPAH-ın dəniz qüvvələrinin fəaliyyəti xarici hegemonluğa müqavimətin mümkün olduğunu göstərir”.
Müraciətdə ABŞ-ın regiondakı hərbi mövcudluğu sərt tənqid olunur və bu mövcudluğun “təhlükəsizliyi təmin edə bilmədiyi” iddia edilir. Xameneinin sözlərinə görə, Fars körfəzində xarici hərbi bazaların olması regionda sabitliyə deyil, qeyri-sabitliyə xidmət edir.
İranın ali rəhbəri Fars körfəzinin gələcəyinin xarici güclərsiz formalaşacağını iddia edərək, bölgə xalqlarının “taleyinin bir-birinə bağlı olduğunu” vurğulayır və regionda kənar qüvvələrin mövcudluğuna ehtiyac olmadığını qeyd edir.
Müraciətdə həmçinin İranın “güclü İran” strategiyası və müqavimət siyasəti nəticəsində regionda yeni geosiyasi nizamın formalaşdığı iddia olunur.
Xamenei 90 milyonluq İran xalqının elmi, sənaye və texnoloji potensialını milli sərvət kimi qiymətləndirərək, bu resursların ölkənin sərhədləri kimi qorunacağını bildirir.
Sonda isə Fars körfəzində yeni idarəetmə və hüquqi mexanizmlərin tətbiq olunacağı, bunun region xalqlarının rifahına xidmət edəcəyi vurğulanır.

The Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran, Mojtaba Khamenei, has issued a written address to the nation. The text of the address has been published in the Iranian media.
Medianews.az reports that the address states that the Persian Gulf is one of the unparalleled blessings granted by God to the Muslim peoples in the region, especially to the people of Iran.
The address notes that this water basin is not only a geographical area but also an integral part of Iran’s historical identity and civilization.
In his address, Khamenei emphasizes that the Persian Gulf, through the Strait of Hormuz and the Sea of Oman, holds strategic importance for the global economy and states that this region has historically stirred the greed of foreign powers and has been subjected to various interventions.
The address claims that the Iranian people have shown “the greatest sacrifices” in defending the independence of the Persian Gulf and in the struggle against foreign interventions. It also notes that, against the backdrop of recent military and political tensions in the region, “a new phase has begun.”
According to the Iranian leader, over many years, the peoples of the region have been accustomed to foreign pressures and political silence, “but recently, the activities of the Iranian Army and the naval forces of the IRGC have demonstrated that resistance to foreign hegemony is possible.”
The address harshly criticizes the U.S. military presence in the region and claims that this presence “cannot ensure security.” Khamenei states that the existence of foreign military bases in the Persian Gulf serves instability, not stability in the region.
The Supreme Leader of Iran claims that the future of the Persian Gulf will be shaped without foreign powers, emphasizing that the fates of the peoples of the region are “interconnected” and that there is no need for the presence of external forces in the region.
The address also claims that a new geopolitical order is forming in the region as a result of Iran’s “Strong Iran” strategy and resistance policy.
Khamenei values the scientific, industrial, and technological potential of Iran’s 90 million people as a national asset and states that these resources will be protected just like the country’s borders.
In conclusion, it is emphasized that new management and legal mechanisms will be implemented in the Persian Gulf, which will serve the welfare of the peoples of the region.