Moskvanı benzinlə təmin edən zavod vuruldu –
Ukrayna dronları bu şəhər Rusiya paytaxtının eşelonlaşdırılmış hava hücumundan müdafiəsini yararaq Moskva Neftayırma Zavoduna zərbə endirib.
Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a bildirib ki, "Qazpromneft"ə məxsus bu müəssisə Moskvanın benzinə olan tələbatının 40%-ni, dizelə olan ehtiyacının isə 50%-ni təmin edir.
Ş.Cəfərli xatırladıb ki, son həftələr Rusiyanın bir çox regionunda qənaət rejimi tətbiq edilib və yanacaqdoldurma məntəqələrində hər avtomobilə maksimum 20 litr benzin vurulur: “İyunun ilk həftəsində ölkədə neft emalı sutkada 4 milyon bareldən aşağı düşüb ki, bu, son 21 ilin ən aşağı göstəricisidir.
İşğal olunmuş Krımda isə vəziyyət daha pisdir. Ukrayna ordusu yarımadanın, eləcə də Zaporojye və Xersonun işğal altındakı hissəsinin logistikasını tamamilə kəsmək istiqamətində əməliyyatları davam etdirir. Bu prosesin yekununda Xersonun cənubu və Krım istiqamətində hücum əməliyyatının keçirilməsi istisna deyil.

Украинские дроны, прорвав эшелонированную систему ПВО российской столицы, нанесли удар по Московскому нефтеперерабатывающему заводу.
Политолог Шахин Джафарли сообщил Medianews.az, что это предприятие, принадлежащее "Газпромнефти", обеспечивает 40% спроса Москвы на бензин и 50% потребности в дизеле.
Ш.Джафарли напомнил, что в последние недели во многих регионах России введён режим экономии, и на автозаправочных станциях заливают максимум по 20 литров бензина на автомобиль: «В первую неделю июня объём переработки нефти в стране снизился ниже 4 миллионов баррелей в сутки — это самый низкий показатель за последние 21 год.
В оккупированном Крыму ситуация ещё хуже. Украинская армия продолжает операции по полной блокаде логистики полуострова, а также оккупированных частей Запорожья и Херсона. В итоге не исключено проведение наступательной операции в южном Херсоне и направлении Крыма.