Moskvanı benzinlə təmin edən zavod vuruldu –
Ukrayna dronları bu şəhər Rusiya paytaxtının eşelonlaşdırılmış hava hücumundan müdafiəsini yararaq Moskva Neftayırma Zavoduna zərbə endirib.
Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a bildirib ki, "Qazpromneft"ə məxsus bu müəssisə Moskvanın benzinə olan tələbatının 40%-ni, dizelə olan ehtiyacının isə 50%-ni təmin edir.
Ş.Cəfərli xatırladıb ki, son həftələr Rusiyanın bir çox regionunda qənaət rejimi tətbiq edilib və yanacaqdoldurma məntəqələrində hər avtomobilə maksimum 20 litr benzin vurulur: “İyunun ilk həftəsində ölkədə neft emalı sutkada 4 milyon bareldən aşağı düşüb ki, bu, son 21 ilin ən aşağı göstəricisidir.
İşğal olunmuş Krımda isə vəziyyət daha pisdir. Ukrayna ordusu yarımadanın, eləcə də Zaporojye və Xersonun işğal altındakı hissəsinin logistikasını tamamilə kəsmək istiqamətində əməliyyatları davam etdirir. Bu prosesin yekununda Xersonun cənubu və Krım istiqamətində hücum əməliyyatının keçirilməsi istisna deyil.

Ukrainian drones broke through this city's layered air defense of the Russian capital and struck the Moscow Oil Refinery.
Political analyst Shahin Jafarli told Medianews.az that this facility, owned by "Gazpromneft," supplies 40% of Moscow's gasoline demand and 50% of its diesel needs.
Sh. Jafarli recalled that in recent weeks, a rationing regime has been implemented in many regions of Russia, and at gas stations, a maximum of 20 liters of gasoline is given per vehicle: “In the first week of June, the country's oil refining dropped below 4 million barrels per day, which is the lowest level in the last 21 years.
The situation in occupied Crimea is even worse. The Ukrainian army continues operations aimed at completely cutting off the logistics of the peninsula, as well as the occupied parts of Zaporizhzhia and Kherson. At the end of this process, an offensive operation in the southern Kherson and Crimea direction is not excluded.