Moskva parlament seçkilərini İrəvanla müzakirə etmək hüququna malikdir -
Moskva İrəvanla Ermənistanda növbəti parlament seçkilərini və onun gələcək planlarını müzakirə etmək hüququnu özündə saxlayır.
Medianews.az "Report"-a istinadla xəbər verir ki, bunu Rusiya Federasiyası Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov "Vesti"nin müxbiri Pavel Zarubinlə söhbətində bildirib.
"Biz həmkarlarımızla onların planlarını (qarşıdan gələn seçkilərlə bağlı - red.) müzakirə etməyi öz haqqımız hesab edirik", - deyə o qeyd edib.
Peskovun sözlərinə görə, Ermənistanın seçdiyi istiqamətlər Rusiyanın yüksək diqqət mərkəzindədir: "Bizdə yaşayan böyük erməni diasporu 2 milyon nəfərdən çoxdur. Buna görə də erməni rəhbərliyinin özü üçün seçdiyi həmin istiqamətlər bizim yüksək maraq dairəmizdədir".
Rusiya və Ermənistan liderləri Vladimir Putin ilə Nikol Paşinyanın 1 aprel tarixindəki görüşü barədə danışan Peskov qeyd edib ki, bir neçə saat davam edən danışıqlar faydalı, səmimi və zəruri idi.
"Tərəflər, xüsusən də Ermənistanda qarşıdan gələn seçkilər konteksində, eləcə də gündəmdə olan ticari-iqtisadi əməkdaşlığın əsas məsələləri ilə bağlı öz mövqelərini bir-birinin diqqətinə çatdırıb", - Peskov bildirib.
O, Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqı (Aİİ) və Avropa İttifaqında (Aİ) eyni vaxtda iştirakının mümkünsüzlüyünü bir daha vurğulayıb və hər hansı bir məqamda ölkə rəhbərliyinin seçim etməli olacağını deyib: "Biz deyirik ki, əgər siz (Ermənistan - red.) müəyyən mərhələdə Aİ ilə daha da irəli getsəniz, o zaman bizim iki sistemimiz bir-birinə uyğun gəlmir. Bunlar fərqli əməliyyat sistemləridir və siz hansısa bir məqamda seçim etməli olacaqsınız", - Kremlin rəsmi nümayəndəsi qeyd edib.

Moscow reserves the right to discuss with Yerevan the upcoming parliamentary elections in Armenia and its future plans.
Medianews.az, citing "Report", reports that this was stated by the press secretary of the President of the Russian Federation Dmitry Peskov in an interview with Pavel Zarubin, a correspondent of "Vesti".
"We consider it our right to discuss with our counterparts their plans (regarding the upcoming elections - ed.)", he said.
According to Peskov, the directions chosen by Armenia are under Russia’s close attention: "The large Armenian diaspora living with us exceeds 2 million people. Therefore, the directions chosen by the Armenian leadership itself are of high interest to us."
Speaking about the meeting between the leaders of Russia and Armenia, Vladimir Putin and Nikol Pashinyan, on April 1, Peskov noted that the talks, which lasted several hours, were useful, sincere, and necessary.
"The parties, especially in the context of the upcoming elections in Armenia, as well as on the key issues of ongoing trade and economic cooperation, conveyed their positions to each other," Peskov said.
He once again emphasized the impossibility of Armenia’s simultaneous participation in the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union (EU), stating that the country's leadership will have to make a choice at some point: "We say that if you (Armenia - ed.) go further with the EU at a certain stage, then our two systems are incompatible. These are different operating systems, and at some point, you will have to make a choice," the official representative of the Kremlin noted.