Moskva parlament seçkilərini İrəvanla müzakirə etmək hüququna malikdir -
Moskva İrəvanla Ermənistanda növbəti parlament seçkilərini və onun gələcək planlarını müzakirə etmək hüququnu özündə saxlayır.
Medianews.az "Report"-a istinadla xəbər verir ki, bunu Rusiya Federasiyası Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov "Vesti"nin müxbiri Pavel Zarubinlə söhbətində bildirib.
"Biz həmkarlarımızla onların planlarını (qarşıdan gələn seçkilərlə bağlı - red.) müzakirə etməyi öz haqqımız hesab edirik", - deyə o qeyd edib.
Peskovun sözlərinə görə, Ermənistanın seçdiyi istiqamətlər Rusiyanın yüksək diqqət mərkəzindədir: "Bizdə yaşayan böyük erməni diasporu 2 milyon nəfərdən çoxdur. Buna görə də erməni rəhbərliyinin özü üçün seçdiyi həmin istiqamətlər bizim yüksək maraq dairəmizdədir".
Rusiya və Ermənistan liderləri Vladimir Putin ilə Nikol Paşinyanın 1 aprel tarixindəki görüşü barədə danışan Peskov qeyd edib ki, bir neçə saat davam edən danışıqlar faydalı, səmimi və zəruri idi.
"Tərəflər, xüsusən də Ermənistanda qarşıdan gələn seçkilər konteksində, eləcə də gündəmdə olan ticari-iqtisadi əməkdaşlığın əsas məsələləri ilə bağlı öz mövqelərini bir-birinin diqqətinə çatdırıb", - Peskov bildirib.
O, Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqı (Aİİ) və Avropa İttifaqında (Aİ) eyni vaxtda iştirakının mümkünsüzlüyünü bir daha vurğulayıb və hər hansı bir məqamda ölkə rəhbərliyinin seçim etməli olacağını deyib: "Biz deyirik ki, əgər siz (Ermənistan - red.) müəyyən mərhələdə Aİ ilə daha da irəli getsəniz, o zaman bizim iki sistemimiz bir-birinə uyğun gəlmir. Bunlar fərqli əməliyyat sistemləridir və siz hansısa bir məqamda seçim etməli olacaqsınız", - Kremlin rəsmi nümayəndəsi qeyd edib.

Москва сохраняет за собой право обсуждать с Ереваном предстоящие парламентские выборы в Армении и его будущие планы.
Medianews.az со ссылкой на "Report" сообщает, что об этом заявил пресс-секретарь Президента Российской Федерации Дмитрий Песков в беседе с корреспондентом "Вестей" Павлом Зарубиным.
"Мы считаем своим правом обсуждать с нашими коллегами их планы (в отношении предстоящих выборов - ред.)", - отметил он.
По словам Пескова, направления, выбранные Арменией, находятся в центре внимания России: "У нас проживает большая армянская диаспора численностью более 2 миллионов человек. Поэтому направления, которые армянское руководство выбрало для себя, находятся в нашей зоне высокого интереса".
Говоря о встрече лидеров России и Армении Владимира Путина и Николы Пашиняна, состоявшейся 1 апреля, Песков отметил, что многочасовые переговоры были полезными, искренними и необходимыми.
"Стороны, особенно в контексте предстоящих выборов в Армении, а также по основным вопросам текущего торгово-экономического сотрудничества, довели до внимания друг друга свои позиции", - сообщил Песков.
Он вновь подчеркнул невозможность одновременного участия Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и Европейском союзе (ЕС) и отметил, что в какой-то момент руководство страны будет вынуждено сделать выбор: "Мы говорим, что если вы (Армения - ред.) на определённом этапе пойдёте дальше с ЕС, то тогда наши две системы несовместимы. Это разные операционные системы, и в какой-то момент вам придётся выбирать", - подчеркнул официальный представитель Кремля.