Misirdə 3 min illik gizli otaq açıldı:
Misirin Luksor şəhərindəki Theban Nekropolu Qurna bölgəsində aparılan arxeoloji qazıntılarda minlərlə il əvvəl yaradılmış gizli otaq kəşf edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, otaqda Qədim Misir dövrünə aid 22 rəngli lahit və təxminən 2,500 il qorunmuş 8 nadir papirüs tapılıb.
Tədqiqatçılar lahitlərin təsadüfi düzülmədiyini, planlı şəkildə yerləşdirildiyini bildirir. Lahitlərin içindəki mumiyaların əksəriyyətinin hələ də pozulmamış qalması diqqət çəkir. Bir çox lahitdə “Amunun Oxucuları” titulu yazılıb ki, bu, qadınların dini mərasimlərdə fəal rol oynadığını göstərir.
Həmçinin seramik qablarda saxlanmış nadir papirüs sənədlər də tapılıb. Onların bərpası və tərcüməsi aylar çəkə bilər.
Misir Turizm və Arxeologiya Nazirliyi kəşfi son illərin ən əhəmiyyətli arxeoloji tapıntısı hesab edir. Ekspertlər bu tapıntıların Antik Misirdə qadınların dini və ictimai roluna dair yeni baxış bucağı verə biləcəyini bildirirlər.

A 3,000-year-old secret room was discovered in Egypt:
A hidden chamber created thousands of years ago has been discovered in the Theban Necropolis Qurna area in Luxor, Egypt during archaeological excavations.
Medianews.az reports that 22 colorful sarcophagi belonging to Ancient Egypt and approximately 2,500-year-old 8 rare papyri were found in the room.
Researchers state that the arrangement of the sarcophagi was not accidental but planned. It is notable that most of the mummies inside the sarcophagi remain intact. Many sarcophagi bear the title “Readers of Amun,” indicating that women played an active role in religious ceremonies.
Rare papyrus documents stored in ceramic vessels were also found. Their restoration and translation may take months.
The Egyptian Ministry of Tourism and Archaeology considers the discovery one of the most significant archaeological finds in recent years. Experts say these findings could provide a new perspective on the religious and social role of women in Ancient Egypt.