Misirdə 3 min illik gizli otaq açıldı:
Misirin Luksor şəhərindəki Theban Nekropolu Qurna bölgəsində aparılan arxeoloji qazıntılarda minlərlə il əvvəl yaradılmış gizli otaq kəşf edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, otaqda Qədim Misir dövrünə aid 22 rəngli lahit və təxminən 2,500 il qorunmuş 8 nadir papirüs tapılıb.
Tədqiqatçılar lahitlərin təsadüfi düzülmədiyini, planlı şəkildə yerləşdirildiyini bildirir. Lahitlərin içindəki mumiyaların əksəriyyətinin hələ də pozulmamış qalması diqqət çəkir. Bir çox lahitdə “Amunun Oxucuları” titulu yazılıb ki, bu, qadınların dini mərasimlərdə fəal rol oynadığını göstərir.
Həmçinin seramik qablarda saxlanmış nadir papirüs sənədlər də tapılıb. Onların bərpası və tərcüməsi aylar çəkə bilər.
Misir Turizm və Arxeologiya Nazirliyi kəşfi son illərin ən əhəmiyyətli arxeoloji tapıntısı hesab edir. Ekspertlər bu tapıntıların Antik Misirdə qadınların dini və ictimai roluna dair yeni baxış bucağı verə biləcəyini bildirirlər.

В Египте обнаружена тайная комната возрастом 3000 лет:
В районе некрополя Фивы в городе Луксор, Египет, при археологических раскопках в районе Гурна была обнаружена секретная комната, созданная тысячи лет назад.
Как сообщает Medianews.az, в комнате найдено 22 разноцветных саркофага, относящихся к древнеегипетскому периоду, и около 2500 лет хорошо сохранившихся 8 редких папирусов.
Исследователи отмечают, что саркофаги размещены не случайно, а планомерно. Примечательно, что большинство мумий внутри саркофагов до сих пор не повреждены. На многих саркофагах написан титул «Чтецы Амона», что свидетельствует об активной роли женщин в религиозных церемониях.
Также были найдены редкие папирусные документы, хранящиеся в керамических сосудах. Их восстановление и перевод может занять несколько месяцев.
Министерство туризма и археологии Египта считает эту находку одним из самых значимых археологических открытий последних лет. Эксперты полагают, что эти находки могут дать новый взгляд на роль женщин в религиозной и общественной жизни в Древнем Египте.