Dünyanın ilk 1 km-lik göydələni tikilir
Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində inşa olunan Jeddah Tower layihəsi tamamlandıqdan sonra dünyanın ən hündür binası olacaq. Hündürlüyünün 1 kilometri keçəcəyi gözlənilən bina bu göstəriciyə çatan ilk göydələn kimi tarixə düşəcək.
Medianews.az xəbər verir ki, hazırda dünyanın ən hündür binası Dubaydakı Burj Khalifadır. Onun hündürlüyü 828 metrdir. Lakin Ciddədə tikilən yeni layihə bu rekordu geridə qoymağa hazırlaşır. Məlumata görə, Jeddah Tower artıq planlaşdırılan 160 mərtəbədən 106-sına çatıb və tikilinin hündürlüyü 426 metri ötüb.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, yaxın aylarda bina 500 metr həddini də keçəcək. Göydələn "şaquli şəhər" konsepsiyası əsasında layihələndirilib. Burada mənzillər, ofislər, hotellər, ticarət və xidmət sahələri fəaliyyət göstərəcək. Binada ümumilikdə 59 lift quraşdırılacaq və istifadəyə yararlı sahənin 530 min kvadratmetr olacağı bildirilir.
Layihənin ən diqqətçəkən xüsusiyyətlərindən biri isə 640 metrdən yüksəkdə yerləşəcək müşahidə meydançasıdır. Bu, tamamlandıqdan sonra dünyada ən yüksək nöqtədə yerləşən müşahidə platforması olacaq və ziyarətçilərə Qırmızı dənizə panoramik mənzərə təqdim edəcək. Layihənin memarları Adrian Smith + Gordon Gill Architecture studiyasıdır. Maraqlıdır ki, memar Adrian Smith hazırda dünyanın ən hündür binası olan Burj Khalifa layihəsinin də müəllifidir.
Jeddah Towerın tikintisinə 2013-cü ildə başlanılıb. Layihə müxtəlif səbəblərdən bir neçə dəfə dayandırılsa da, 2025-ci ildən etibarən tikinti işləri fasiləsiz davam etdirilir. Bu nəhəng göydələn Səudiyyə Ərəbistanının "Saudi Vision 2030" proqramının əsas layihələrindən biri hesab olunur.
Layihənin məqsədi turizmi inkişaf etdirmək, iqtisadiyyatı neftdən asılılıqdan qurtarmaq və ölkənin beynəlxalq nüfuzunu artırmaqdır.\\Lent.az

После завершения строительства проект Jeddah Tower в городе Джидда, Саудовская Аравия, станет самым высоким зданием в мире. Ожидается, что высота здания превысит 1 километр, что сделает его первым небоскребом, достигшим этого показателя, и он войдет в историю.
Medianews.az сообщает, что на данный момент самым высоким зданием в мире является Бурдж-Халифа в Дубае. Его высота составляет 828 метров. Однако новый проект в Джидде готов превзойти этот рекорд. По информации, Jeddah Tower уже достиг 106 этажей из запланированных 160, а высота сооружения превысила 426 метров.
Эксперты считают, что в ближайшие месяцы здание превысит отметку в 500 метров. Небоскреб спроектирован по концепции "вертикального города". Здесь будут располагаться жилые квартиры, офисы, отели, торговые и сервисные зоны. В здании будет установлено всего 59 лифтов, а полезная площадь составит 530 тысяч квадратных метров.
Одной из наиболее примечательных особенностей проекта является смотровая площадка, расположенная на высоте более 640 метров. После завершения строительства она станет самой высокой смотровой площадкой в мире и предложит посетителям панорамный вид на Красное море. Архитекторами проекта являются студии Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. Интересно, что архитектор Адриан Смит также является автором проекта Бурдж-Халифа, самого высокого здания в мире на сегодняшний день.
Строительство Jeddah Tower началось в 2013 году. Хотя проект несколько раз приостанавливался по разным причинам, с 2025 года строительные работы ведутся непрерывно. Этот огромный небоскреб считается одним из основных проектов программы Саудовской Аравии "Saudi Vision 2030".
Цель проекта — развивать туризм, избавить экономику от зависимости от нефти и повысить международный престиж страны.\\Lent.az