Mirzə İbrahimovun nikahdankənar qızı var imiş -
1942-1947-ci illərdə Azərbaycan SSR-in maarif naziri vəzifəsində işləmiş, 1954-1958-ci illərdə Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinə, 1948-1954, 1965–1976, 1981-1986-cı illərdə Azərbaycan Yazıçılar İttifaqına rəhbərlik etmiş Xalq yazıçısı, akademik, ictimai xadim Mirzə İbrahimovun nikahdankənar qızı olub. Bunu Medianews.az-a fəlsəfə elmləri doktoru, nasir, dramaturq, əməkdar incəsənət xadimi Firuz Mustafa deyib.
F.Mustafanın sözlərinə görə, M.İbrahimovun nikahdankənar qızının adı Zamira olub: “Mirzə İbrahimov 1911-ci il təvəllüdlüdür. Zamira Mirzovna İbrahimova isə 1938-ci il mart ayının 5-də Rusiyanın Leninqrad şəhərində doğulub. 1960-cı ildə Leninqrad Dövlət Universitetini bitirən kimi könüllü olaraq Sibirə gedib. Onun sonrakı taleyi məhz Sibirlə bağlı olub. Zamira xanım uzun illər SSRİ-nin məşhur “Oqonyok” jurnalının, “Literaturnaya qazeta” qəzetinin Sibir üzrə xüsusi müxbiri işləyib. O, əsasən Sibirdə, xüsusən Novosibirskdə yaşayan alimlərin fəaliyyətindən yazıb. Zamira İbrahimovanın imzası mənə o vaxtdan tanış idi. 1970-ci illərdə onun imzasını tez-tez “Oqonyok”un, “Literaturnaya qazeta”nın səhifələrində görürdüm.
Zamira xanım hesab edirdi ki, jurnalistika elmin inkişafına təkan verir. Onun dərin müşahidə və mühakimə qabiliyyəti, analitik təfəkkürü və zəngin dili yazılarından aydın hiss olunurdu.
Zamira İbrahimova həm də gözəl nasir və istedadlı dramaturq idi. O, özü və ailəsi haqqında danışmağı xoşlamazdı. Amma mətbuatda gedən yığcam, “xəsis” müsahibələrindən belə məlum olur ki, Sibirdə ailə qurub, oğlu və qızı var. Kürəkəni rejissordur.
Düzünü deyim ki, mənim diqqətimi çəkən təkcə onun yazıları yox, həm də adı, soyadı və “inisialı” (ata adı) idi: Zamira Mirzovna İbrahimova.
Yaşlı yazıçı həmkarlarımdan eşitmişdim ki, bu xanım bizim böyük yazıçımız, akademik Mirzə İbrahimovun qızıdır. Mirzə müəllim 1937-ci ildə Leninqradda aspirantura təhsili almışdı. Sonralar bir sənəddə yazıçının o vaxt respublika rəhbəri Mir Cəfər Bağırova yazdığı “etiraf məktubunda” nikahdankənar bir qızının olduğunu etiraf etdiyi göstərilirdi.
Daha bir yazıçının xatirələrində qeyd olunurdu ki, 1950-ci illərdə SSRİ Ali Sovetinin qurultayında iştirak edən zaman (Mirzə İbrahimov 1937-1991-ci illərdə fasilələrlə bir neçə dəfə SSRİ Ali Sovetinin deputatı seçilib), Moskvada eyni mehmanxanada qalarkən Səməd Vurğun çox dərin hörmət bəslədiyi dostuna, yəni Mirzə İbrahimova qızı ilə bağlı “sirri” gizlətməyə bir ehtiyac duyulmadığını bildirib və Zamira ilə çəkinmədən görüşməyi tövsiyə edib.
Zamira Mirzovna İbrahimova öz yazı və müsahibələrində demək olar ki, valideynləri haqqında heç zaman söhbət açmayıb. Amma bir neçə dəfə doğulduğu günün o qədər də “uğurlu” olmadığını yarı zarafat-yarı ciddi qeyd edib. Bildiyimiz kimi, həmin gün (5 mart) diktator Stalinin öldüyü gündür.
Zamira xanım həm də təbli bir şair idi. Lakin yazdığı şeirləri “gizlədirdi”. Son şeirlərindən birində yazırdı:
Payız yarpağıyıq, bəli, biz indi,
Külək budaqlardan qoparır bizi.
Ay köhnə yarpaqlar, bizə çətindi,
O ötən günlərin hardadır izi?
Zamira İbrahimova 2023-cü il aprel ayının 5-də 85 yaşında vəfat edib. Onu rus jurnalistikasının vicdanı hesab edirdilər.
Elə 1993-cü il dekabrın 17-də 82 yaşında vəfat etmiş Xalq yazıçımız Mirzə İbrahimov haqqında söz açanlar da çox vaxt onu ədəbiyyatımızın vicdanı kimi dəyərləndirirlər. Allah hər ikisinə rəhmət eləsin!”

У Мирзы Ибрагимова была внебрачная дочь -
В 1942–1947 годах работала министром просвещения Азербайджанской ССР, в 1954–1958 годах — в Президиуме Верховного Совета Азербайджанской ССР, в 1948–1954, 1965–1976, 1981–1986 годах возглавляла Союз писателей Азербайджана народная писательница, академик, общественный деятель Мирза Ибрагимов имел внебрачную дочь. Об этом Medianews.az рассказал доктор философских наук, писатель, драматург, заслуженный деятель искусств Фируз Мустафа.
По словам Ф. Мустafy, внебрачную дочь М. Ибрагимова звали Замира: «Мирза Ибрагимов родился в 1911 году. Замира Мирзовна Ибрагимова родилась 5 марта 1938 года в Ленинграде, Россия. В 1960 году, сразу после окончания Ленинградского государственного университета, она по собственному желанию отправилась в Сибирь. Ее дальнейшая судьба была связана именно с Сибирью. Замира много лет работала специальным корреспондентом по Сибири известных советских журналов «Огонёк» и газеты «Литературная газета». Она писала главным образом о деятельности ученых, проживающих в Сибири, особенно в Новосибирске. Подпись Замира Ибрагимовой была для меня знакома с тех пор. В 1970-х я часто видел ее подпись на страницах «Огонька» и «Литературной газеты».
Замира считала, что журналистика способствует развитию науки. Ее глубокое наблюдение и рассудительность, аналитическое мышление и богатый язык были заметны в ее публикациях.
Замира Ибрагимова также была прекрасной писательницей и талантливым драматургом. Она не любила говорить о себе и своей семье. Однако даже из кратких и «скудных» интервью в прессе известно, что она создала семью в Сибири, у нее есть сын и дочь. Ее зять — режиссер.
Честно говоря, меня привлекли не только ее статьи, но и имя, фамилия и «отчество»: Замира Мирзовна Ибрагимова.
Я слышал от старших коллег-писателей, что эта женщина — дочь нашего великого писателя, академика Мирзы Ибрагимова. Учитель Мирза в 1937 году учился в аспирантуре в Ленинграде. Позже в одном из документов указывалось, что в «покаянном письме», написанном писателем тогдашнему руководителю республики Мир Джафару Багирову, он признался в наличии внебрачной дочери.
В воспоминаниях другого писателя отмечалось, что во время участия в съезде Верховного Совета СССР в 1950-х (Мирза Ибрагимов в 1937–1991 годах с перерывами несколько раз избирался депутатом Верховного Совета СССР), когда они жили в одной гостинице в Москве, Самед Вургун, который очень уважал своего друга — Мирзу Ибрагимова, говорил, что нет необходимости скрывать «тайну» о дочери Мирзы и советовал без стеснения встречаться с Замирой.
Замира Мирзовна Ибрагимова почти никогда не рассказывала в своих статьях и интервью о своих родителях. Но несколько раз она с полуусмешкой и полусерьезно отмечала, что день ее рождения был не очень «удачным». Как известно, в этот день (5 марта) умер диктатор Сталин.
Замира также была поэтом. Однако свои стихи она «прятала». В одном из последних стихотворений она писала:
Мы — осенние листья, да,
Ветер срывает нас с веток.
О, старые листья, нам трудно,
Где же следы прошедших дней?
Замира Ибрагимова скончалась 5 апреля 2023 года в возрасте 85 лет. Ее считали совестью русской журналистики.
А те, кто говорят 17 декабря 1993 года о нашем народном писателе Мирзе Ибрагимове, скончавшемся в 82 года, часто оценивают его как совесть нашей литературы. Пусть Аллах помилует обоих!»