Mirzə İbrahimovun nikahdankənar qızı var imiş -
1942-1947-ci illərdə Azərbaycan SSR-in maarif naziri vəzifəsində işləmiş, 1954-1958-ci illərdə Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinə, 1948-1954, 1965–1976, 1981-1986-cı illərdə Azərbaycan Yazıçılar İttifaqına rəhbərlik etmiş Xalq yazıçısı, akademik, ictimai xadim Mirzə İbrahimovun nikahdankənar qızı olub. Bunu Medianews.az-a fəlsəfə elmləri doktoru, nasir, dramaturq, əməkdar incəsənət xadimi Firuz Mustafa deyib.
F.Mustafanın sözlərinə görə, M.İbrahimovun nikahdankənar qızının adı Zamira olub: “Mirzə İbrahimov 1911-ci il təvəllüdlüdür. Zamira Mirzovna İbrahimova isə 1938-ci il mart ayının 5-də Rusiyanın Leninqrad şəhərində doğulub. 1960-cı ildə Leninqrad Dövlət Universitetini bitirən kimi könüllü olaraq Sibirə gedib. Onun sonrakı taleyi məhz Sibirlə bağlı olub. Zamira xanım uzun illər SSRİ-nin məşhur “Oqonyok” jurnalının, “Literaturnaya qazeta” qəzetinin Sibir üzrə xüsusi müxbiri işləyib. O, əsasən Sibirdə, xüsusən Novosibirskdə yaşayan alimlərin fəaliyyətindən yazıb. Zamira İbrahimovanın imzası mənə o vaxtdan tanış idi. 1970-ci illərdə onun imzasını tez-tez “Oqonyok”un, “Literaturnaya qazeta”nın səhifələrində görürdüm.
Zamira xanım hesab edirdi ki, jurnalistika elmin inkişafına təkan verir. Onun dərin müşahidə və mühakimə qabiliyyəti, analitik təfəkkürü və zəngin dili yazılarından aydın hiss olunurdu.
Zamira İbrahimova həm də gözəl nasir və istedadlı dramaturq idi. O, özü və ailəsi haqqında danışmağı xoşlamazdı. Amma mətbuatda gedən yığcam, “xəsis” müsahibələrindən belə məlum olur ki, Sibirdə ailə qurub, oğlu və qızı var. Kürəkəni rejissordur.
Düzünü deyim ki, mənim diqqətimi çəkən təkcə onun yazıları yox, həm də adı, soyadı və “inisialı” (ata adı) idi: Zamira Mirzovna İbrahimova.
Yaşlı yazıçı həmkarlarımdan eşitmişdim ki, bu xanım bizim böyük yazıçımız, akademik Mirzə İbrahimovun qızıdır. Mirzə müəllim 1937-ci ildə Leninqradda aspirantura təhsili almışdı. Sonralar bir sənəddə yazıçının o vaxt respublika rəhbəri Mir Cəfər Bağırova yazdığı “etiraf məktubunda” nikahdankənar bir qızının olduğunu etiraf etdiyi göstərilirdi.
Daha bir yazıçının xatirələrində qeyd olunurdu ki, 1950-ci illərdə SSRİ Ali Sovetinin qurultayında iştirak edən zaman (Mirzə İbrahimov 1937-1991-ci illərdə fasilələrlə bir neçə dəfə SSRİ Ali Sovetinin deputatı seçilib), Moskvada eyni mehmanxanada qalarkən Səməd Vurğun çox dərin hörmət bəslədiyi dostuna, yəni Mirzə İbrahimova qızı ilə bağlı “sirri” gizlətməyə bir ehtiyac duyulmadığını bildirib və Zamira ilə çəkinmədən görüşməyi tövsiyə edib.
Zamira Mirzovna İbrahimova öz yazı və müsahibələrində demək olar ki, valideynləri haqqında heç zaman söhbət açmayıb. Amma bir neçə dəfə doğulduğu günün o qədər də “uğurlu” olmadığını yarı zarafat-yarı ciddi qeyd edib. Bildiyimiz kimi, həmin gün (5 mart) diktator Stalinin öldüyü gündür.
Zamira xanım həm də təbli bir şair idi. Lakin yazdığı şeirləri “gizlədirdi”. Son şeirlərindən birində yazırdı:
Payız yarpağıyıq, bəli, biz indi,
Külək budaqlardan qoparır bizi.
Ay köhnə yarpaqlar, bizə çətindi,
O ötən günlərin hardadır izi?
Zamira İbrahimova 2023-cü il aprel ayının 5-də 85 yaşında vəfat edib. Onu rus jurnalistikasının vicdanı hesab edirdilər.
Elə 1993-cü il dekabrın 17-də 82 yaşında vəfat etmiş Xalq yazıçımız Mirzə İbrahimov haqqında söz açanlar da çox vaxt onu ədəbiyyatımızın vicdanı kimi dəyərləndirirlər. Allah hər ikisinə rəhmət eləsin!”

Mirza Ibrahimov had an illegitimate daughter -
She was the illegitimate daughter of the People's Writer, academician, and public figure Mirza Ibrahimov, who served as the Minister of Education of the Azerbaijan SSR from 1942 to 1947, headed the Presidium of the Supreme Soviet of the Azerbaijan SSR from 1954 to 1958, and led the Azerbaijan Writers' Union from 1948-1954, 1965–1976, and 1981-1986. This was stated to Medianews.az by Doctor of Philosophy, writer, playwright, and honored art worker Firuz Mustafa.
According to F.Mustafa, the name of M. Ibrahimov’s illegitimate daughter was Zamira: "Mirza Ibrahimov was born in 1911. Zamira Mirzovna Ibrahimova was born on March 5, 1938, in Leningrad, Russia. After graduating from Leningrad State University in 1960, she voluntarily went to Siberia. Her subsequent fate was closely connected with Siberia. Ms. Zamira worked for many years as a special correspondent in Siberia for the famous USSR magazines ‘Ogonyok’ and the newspaper ‘Literaturnaya Gazeta.’ She mainly wrote about the activities of scientists living in Siberia, especially in Novosibirsk. Zamira Ibrahimova's signature has been familiar to me since then. In the 1970s, I often saw her signature on the pages of ‘Ogonyok’ and ‘Literaturnaya Gazeta.’
Ms. Zamira believed that journalism promotes the development of science. Her deep observation and reasoning ability, analytical thinking, and rich language were clearly felt in her writings.
Zamira Ibrahimova was also a fine writer and talented playwright. She did not like to talk about herself and her family. But even from the brief, ‘stingy’ interviews published in the media, it is known that she married in Siberia and has a son and a daughter. Her son-in-law is a director.
To be honest, what caught my attention was not only her writings but also her name, surname, and “patronymic” (father’s name): Zamira Mirzovna Ibrahimova.
I had heard from older writer colleagues that this lady was the daughter of our great writer, academician Mirza Ibrahimov. Mirza teacher had pursued postgraduate studies in Leningrad in 1937. Later, in one document, it was indicated that the writer admitted in a ‘confession letter’ to the then republic leader Mir Jafar Baghirov that he had an illegitimate daughter.
Another writer’s memoir noted that in the 1950s, while attending a congress of the Supreme Soviet of the USSR (Mirza Ibrahimov was elected several times intermittently as a deputy of the Supreme Soviet of the USSR from 1937 to 1991), while staying in the same hotel in Moscow, Samad Vurgun, who had deep respect for his friend Mirza Ibrahimov, stated that there was no need to hide the “secret” about Mirza’s daughter and advised him to meet Zamira without hesitation.
Zamira Mirzovna Ibrahimova almost never spoke about her parents in her writings and interviews. However, she noted several times somewhat half-jokingly and half-seriously that the day of her birth was not very "fortunate." As we know, that day (March 5) is the day when dictator Stalin died.
Ms. Zamira was also a native poet. However, she “kept her poems secret.” In one of her last poems, she wrote:
We are autumn leaves, yes, we now,
The wind tears us off from the branches.
Oh old leaves, it’s hard for us,
Where is the trace of those past days?
Zamira Ibrahimova passed away on April 5, 2023, at the age of 85. She was considered the conscience of Russian journalism.
Those who have spoken about our People’s Writer Mirza Ibrahimov, who died at the age of 82 on December 17, 1993, often evaluate him as the conscience of our literature. May God have mercy on both of them!”