Məxfi sənədləri qatarda unudub -
Amerikalı general Antonio Aquto Ukraynaya hərbi yardım üzrə qrupun rəhbəri olarkən məxfi sənədləri qatarda unudub.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə məlumat Pentaqonun hesabatında yer alıb.
33 şahidin ifadələrinə əsasən hazırlanan hesabata görə, hadisə 2024-cü ilin birinci yarısında baş verib.
Belə ki, Aquto ABŞ səfirinin göstərişlərinə zidd olaraq Ukraynaya səfəri zamanı özü ilə məxfi materiallar aparıb. O, Almaniyadan Kiyevə səfər edərkən həmin məxfi sənədləri Polşada qatarda unudub. Həmin sənədlər yalnız 1 gün sonra tapılıb və ABŞ-nin Ukraynadakı səfirliyinə təqdim edilib.
Bundan başqa, generalın Ukraynada şam yeməyi zamanı həddindən artıq spirtli içki qəbul etdiyi də məlum olub. Sərxoş vəziyyətdə olan general həmin axşam yıxılıb və beyin travması alıb. Bundan bir gün sonra isə o, ABŞ-nin o vaxtkı Dövlət katibi Entoni Blinkenlə görüşə sərxoş halda gəlib.
Qeyd edək ki, general Antonio Aquto elə həmin ilin avqust ayında ABŞ Quru Qoşunlarından istefa verib.

Forgot the confidential documents on the train -
Forgot the confidential documents on the train - He apparently went to the meeting with Blinken drunk...
American General Antonio Aquito forgot secret documents on a train while leading the military aid group to Ukraine.
Medianews.az reports, citing "Qafqazinfo," that this information was included in a Pentagon report.
According to the report based on statements from 33 witnesses, the incident occurred in the first half of 2024.
Specifically, Aquito took classified materials with him during his trip to Ukraine, contrary to the instructions of the US ambassador. He forgot the secret documents on a train in Poland while traveling from Germany to Kyiv. The documents were found only one day later and were handed over to the US embassy in Ukraine.
Furthermore, it was revealed that the general consumed excessive alcohol during a dinner in Ukraine. The intoxicated general fell and suffered a brain injury that evening. A day later, he arrived intoxicated at a meeting with then US Secretary of State Antony Blinken.
It should be noted that General Antonio Aquito resigned from the US Army in August of the same year.