Məxfi sənədləri qatarda unudub -
Amerikalı general Antonio Aquto Ukraynaya hərbi yardım üzrə qrupun rəhbəri olarkən məxfi sənədləri qatarda unudub.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə məlumat Pentaqonun hesabatında yer alıb.
33 şahidin ifadələrinə əsasən hazırlanan hesabata görə, hadisə 2024-cü ilin birinci yarısında baş verib.
Belə ki, Aquto ABŞ səfirinin göstərişlərinə zidd olaraq Ukraynaya səfəri zamanı özü ilə məxfi materiallar aparıb. O, Almaniyadan Kiyevə səfər edərkən həmin məxfi sənədləri Polşada qatarda unudub. Həmin sənədlər yalnız 1 gün sonra tapılıb və ABŞ-nin Ukraynadakı səfirliyinə təqdim edilib.
Bundan başqa, generalın Ukraynada şam yeməyi zamanı həddindən artıq spirtli içki qəbul etdiyi də məlum olub. Sərxoş vəziyyətdə olan general həmin axşam yıxılıb və beyin travması alıb. Bundan bir gün sonra isə o, ABŞ-nin o vaxtkı Dövlət katibi Entoni Blinkenlə görüşə sərxoş halda gəlib.
Qeyd edək ki, general Antonio Aquto elə həmin ilin avqust ayında ABŞ Quru Qoşunlarından istefa verib.

Забыв секретные документы в поезде -
Американский генерал Антонио Аккуто, будучи руководителем группы по военной помощи Украине, забыл секретные документы в поезде.
Medianews.az со ссылкой на «Кавказинфо» сообщает, что эта информация содержится в отчете Пентагона.
Отчет, подготовленный на основании показаний 33 свидетелей, гласит, что инцидент произошел в первой половине 2024 года.
Так, Аккуто, вопреки указаниям посла США, во время поездки в Украину взял с собой секретные материалы. По дороге из Германии в Киев он забыл эти секретные документы в поезде в Польше. Эти документы были найдены только через один день и переданы посольству США в Украине.
Кроме того, стало известно, что генерал во время ужина в Украине употребил чрезмерное количество спиртных напитков. Генерал в состоянии опьянения упал тем вечером и получил травму головного мозга. Через день после этого он пришел на встречу с тогдашним Государственным секретарем США Энтони Блинкеном в состоянии опьянения.