Messi Maradonanı geridə qoydu
Argentina millisinin hücumçusu Lionel Messi dünya çempionatları tarixində ən çox məhsuldar ötürmə edən futbolçular sırasında həmyerlisi Dieqo Maradonanı geridə qoyaraq ilk sıraya yüksəlib.
Demokrat.az xəbər verir ki, 39 yaşlı forvard dünya çempionatının 1/8 final mərhələsində Misir yığmasına qarşı görüşdə məhsuldar ötürmə müəllifi olub.
Bununla da onun mundiallardakı assistlərinin sayı 9-a yüksəlib. Dünya çempionatlarında məhsuldar ötürmələrin statistikası 1966-cı ildən aparılır.
İyulun 4-də Argentina millisi 1/16 final mərhələsində Kabo Verde seçməsini əlavə vaxtda 3:2 hesabı ilə məğlub edib. Həmin oyunda əvvəlcə üçüncü qol Kristian Romeronun adına yazılmış, məhsuldar ötürmənin müəllifi kimi isə Messi göstərilmişdi. Lakin sonradan FIFA qolu avtoqol kimi rəsmiləşdirib.
Qeyd edək ki, Lionel Messi 2023-cü ildən ABŞ-nin "İnter Mayami" klubunda çıxış edir. O, karyerası ərzində Fransanın PSJ və İspaniyanın "Barselona" klublarının da formasını geyinib. Messi 2022-ci ildə dünya çempionu olub, həmçinin 2014-cü il mundialının gümüş mükafatını qazanıb. O, iki dəfə Amerika Kubokunun (2021, 2024), 2008-ci il Olimpiya Oyunlarının qalibi olub və 8 dəfə "Qızıl top" mükafatına layiq görülüb.

Нападающий сборной Аргентины Лионель Месси поднялся на первое место в списке самых результативных ассистентов в истории чемпионатов мира, опередив своего соотечественника Диего Марадону.
Demokrat.az сообщает, что 39-летний форвард стал автором результативной передачи в матче 1/8 финала чемпионата мира против сборной Египта.
Таким образом, количество его ассистов на чемпионатах мира увеличилось до 9. Статистика результативных передач на чемпионатах мира ведется с 1966 года.
4 июля сборная Аргентины в 1/16 финала одержала победу над командой Кабо-Верде со счетом 3:2 в дополнительное время. В этом матче третий гол сначала был записан на Кристиана Ромеро, а Месси был указан как ассистент. Однако позже ФИФА признала этот гол автоголом.
Отметим, что Лионель Месси с 2023 года выступает за американский клуб «Интер Майами». В своей карьере он также играл за французский ПСЖ и испанскую «Барселону». Месси стал чемпионом мира в 2022 году, а также завоевал серебряную медаль чемпионата мира 2014 года. Он дважды выигрывал Кубок Америки (2021, 2024), становился победителем Олимпийских игр 2008 года и восемь раз удостаивался награды «Золотой мяч».