Mentor, "yaşam koçu", motivasiya təlimçisi:
Mentor, motivasiya təlimçisi, "yaşam koçu": son illər həm sosial şəbəkələrdə, həm də gündəlik həyatımızda bu adlara tez-tez rast gəlirik. Onlar insanlara ən yaxşı liderlik, münaqişələrin həll edicisi, şirkət təmsilçiliyi, üstün zəka qazanmaq vədləri verirlər. Bir vaxtlar yalnız psixoloq və ya təlimçi kimi tanınan şəxslər bu gün daha fərqli adlarla çıxış edir və geniş auditoriyaya xitab edirlər.
Bəs sözügedən şəxslərə maraq niyə bu qədər artıb?
Medianews.az "Xəzər TV"yə istinadən xəbər verir ki, insan resursları üzrə mütəxəssis Aytən Şıxəliyeva bu sahələrin ölkədə geniş yayılmasının səbəbinin insanlardakı daxili boşluqların artması, dəstək ehtiyacının çoxalması olduğunu deyib.
"Statistika göstərir ki, 2023-cü ildən indiyə qədər insanların mentorluq alma faizləri 15% artıb. "Koçluq" daha çox insanın potensialını aydınlaşdırmasına, öz probleminə həll yolu tapmasına kömək edir. Bu yolda "koç" nə edir? Onun yanında olduğu nöqtədən çatmaq istədiyi hədəfi müəyyənləşdirir və o hədəfə gəlməkdə həmin şəxsə kömək edir. Mentorlar bir sahənin mütəxəssisləridir. Hər hansısa sahənin peşəkarı olan bir insan o sahədə irəliləmək, inkişaf etmək istəyən birinə öz təcrübəsindən yol göstərir. Peşəkar motivatorlar insanı öz daxili gücü ilə əlaqələndirərək onu uzunmüddətli həvəsləndirməyə çalışmalıdırlar", - deyə o qeyd edib.
A.Şıxəliyeva vurğulayıb ki, mentor, motivasiya təlimçisi, "yaşam koçu" kimi sahələrin peşəkarına çevrilmək üçün beynəlxalq akkreditasiyalı məktəblərdə təhsil alınmalıdır.
"Bu sahədə təhsil alan şəxslərin həmin sahədə mütləq şəkildə təcrübələri çox önəmlidir ki, aldıqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiqini bacara bilsinlər. Sosial şəbəkədə qarşımıza çıxan, bu sahə üzrə fəaliyyət göstərən, özünü "yaşam koçu", mentor adlandıran bir çox şəxslər bu sahədə təhsil almayan, daha çox fundamental dəyərlər, standartlar çərçivəsində deyil, kurslarla təhsil alanlardır. Həmin şəxslər insanların inkişafından daha çox onlara neqativ təsir göstərirlər".
Psixoloq Gülnar Orucova bildirib ki, müasir həyat sürətlidir, stresslidir, rəqabətlidir. Bu səbəbdən bir çox insan isə nə edəcəyini, necə motivasiya tapacağını, özünü necə inkişaf etdirəcəyini bilmir və bu cür şəxslərə ehtiyac duyurlar:
"Cəmiyyətin tanınmış üzvləri öz uğur hekayələrini danışırlar və insanlar onlardan motivasiya alırlar. Bəzən həmin insanlar özləri motivator kimi fəaliyyət göstərirlər. Bəziləri həqiqətən peşəkar təhsil alır, xüsusi proqramlarda iştirak edirlər. Bəziləri isə təhsilləri olmadan pul qazanmaq üçün bu sahəyə əl atırlar. Təlimlər var ki, onların, elmi əsasları yoxdur, hər hansı bir nəticəyə dayanmır. Bunlar "Access Bars", "Teta Healing" təlimləridir. Yəni bu təlimlərə qatılıb cəmiyyətdə özlərini "yaşam koçu", hətta psixoloq kimi göstərirlər".

Ментор, тренер по мотивации, «коуч по жизни»: в последние годы мы часто встречаем эти названия как в социальных сетях, так и в повседневной жизни. Они обещают людям стать лучшими лидерами, решать конфликты, представлять компанию, развить сверхинтеллект. Раньше такие люди известны были лишь как психологи или тренеры, а сегодня выступают под разными названиями и обращаются к широкой аудитории.
Почему же к этим лицам столько интереса?
Medianews.az со ссылкой на «Xəzər TV» сообщает, что специалист по человеческим ресурсам Айтен Шихалиева считает причиной широкого распространения этих направлений в стране растущие внутренние пустоты у людей и возросшую потребность в поддержке.
«Статистика показывает, что с 2023 года доля людей, получающих наставничество, выросла на 15%. «Коучинг» помогает все большему числу людей прояснить свой потенциал, найти решение своей проблемы. Что делает «коуч» на этом пути? Он определяет цель, к которой хочет прийти человек, от точки, где он сейчас находится, и помогает прийти к этой цели. Менторы — специалисты определенной области. Человек, являющийся профессионалом в какой-либо сфере, показывает свои опыты и направляет тех, кто хочет развиваться и продвигаться в этой области. Профессиональные мотиваторы должны связывать человека с его внутренними силами и пытаться вдохновлять его надолго», — отметила она.
А.Шихалиева подчеркнула, что чтобы стать профессионалом в таких сферах, как ментор, тренер по мотивации, «коуч по жизни», необходимо обучаться в международно аккредитованных школах.
«Для людей, обучающихся в этой области, очень важно иметь практический опыт, чтобы они могли применять полученные теоретические знания на практике. Многие, кто встречается нам в социальных сетях и называют себя «коучами по жизни» или менторами, не имеют профильного образования, обучаются в основном на курсах без фундаментальных ценностей и стандартов. Такие люди оказывают на людей скорее негативное влияние, чем способствуют развитию».
Психолог Гюльнар Оруджова отметила, что современная жизнь быстрая, стрессовая и конкурентная. По этой причине многие не знают, что делать, как найти мотивацию и как развиваться, и им нужны такие специалисты:
«Известные члены общества рассказывают свои истории успеха, и люди черпают у них мотивацию. Иногда сами эти известные люди выступают в роли мотиваторов. Некоторые из них действительно получают профессиональное образование и участвуют в специальных программах. Но есть и те, кто без образования пытаются заработать деньги, подключаясь к этой сфере. Существуют тренинги, не имеющие научных основ и не основанные на результатах. Это такие тренинги, как "Access Bars", "Theta Healing". Люди, пройдя такие тренинги, называют себя «коучами по жизни» или даже психологами».