Mentor, "yaşam koçu", motivasiya təlimçisi:
Mentor, motivasiya təlimçisi, "yaşam koçu": son illər həm sosial şəbəkələrdə, həm də gündəlik həyatımızda bu adlara tez-tez rast gəlirik. Onlar insanlara ən yaxşı liderlik, münaqişələrin həll edicisi, şirkət təmsilçiliyi, üstün zəka qazanmaq vədləri verirlər. Bir vaxtlar yalnız psixoloq və ya təlimçi kimi tanınan şəxslər bu gün daha fərqli adlarla çıxış edir və geniş auditoriyaya xitab edirlər.
Bəs sözügedən şəxslərə maraq niyə bu qədər artıb?
Medianews.az "Xəzər TV"yə istinadən xəbər verir ki, insan resursları üzrə mütəxəssis Aytən Şıxəliyeva bu sahələrin ölkədə geniş yayılmasının səbəbinin insanlardakı daxili boşluqların artması, dəstək ehtiyacının çoxalması olduğunu deyib.
"Statistika göstərir ki, 2023-cü ildən indiyə qədər insanların mentorluq alma faizləri 15% artıb. "Koçluq" daha çox insanın potensialını aydınlaşdırmasına, öz probleminə həll yolu tapmasına kömək edir. Bu yolda "koç" nə edir? Onun yanında olduğu nöqtədən çatmaq istədiyi hədəfi müəyyənləşdirir və o hədəfə gəlməkdə həmin şəxsə kömək edir. Mentorlar bir sahənin mütəxəssisləridir. Hər hansısa sahənin peşəkarı olan bir insan o sahədə irəliləmək, inkişaf etmək istəyən birinə öz təcrübəsindən yol göstərir. Peşəkar motivatorlar insanı öz daxili gücü ilə əlaqələndirərək onu uzunmüddətli həvəsləndirməyə çalışmalıdırlar", - deyə o qeyd edib.
A.Şıxəliyeva vurğulayıb ki, mentor, motivasiya təlimçisi, "yaşam koçu" kimi sahələrin peşəkarına çevrilmək üçün beynəlxalq akkreditasiyalı məktəblərdə təhsil alınmalıdır.
"Bu sahədə təhsil alan şəxslərin həmin sahədə mütləq şəkildə təcrübələri çox önəmlidir ki, aldıqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiqini bacara bilsinlər. Sosial şəbəkədə qarşımıza çıxan, bu sahə üzrə fəaliyyət göstərən, özünü "yaşam koçu", mentor adlandıran bir çox şəxslər bu sahədə təhsil almayan, daha çox fundamental dəyərlər, standartlar çərçivəsində deyil, kurslarla təhsil alanlardır. Həmin şəxslər insanların inkişafından daha çox onlara neqativ təsir göstərirlər".
Psixoloq Gülnar Orucova bildirib ki, müasir həyat sürətlidir, stresslidir, rəqabətlidir. Bu səbəbdən bir çox insan isə nə edəcəyini, necə motivasiya tapacağını, özünü necə inkişaf etdirəcəyini bilmir və bu cür şəxslərə ehtiyac duyurlar:
"Cəmiyyətin tanınmış üzvləri öz uğur hekayələrini danışırlar və insanlar onlardan motivasiya alırlar. Bəzən həmin insanlar özləri motivator kimi fəaliyyət göstərirlər. Bəziləri həqiqətən peşəkar təhsil alır, xüsusi proqramlarda iştirak edirlər. Bəziləri isə təhsilləri olmadan pul qazanmaq üçün bu sahəyə əl atırlar. Təlimlər var ki, onların, elmi əsasları yoxdur, hər hansı bir nəticəyə dayanmır. Bunlar "Access Bars", "Teta Healing" təlimləridir. Yəni bu təlimlərə qatılıb cəmiyyətdə özlərini "yaşam koçu", hətta psixoloq kimi göstərirlər".

Mentor, motivation trainer, "life coach": in recent years, we often encounter these names both on social networks and in our daily lives. They promise people the best leadership, conflict resolution, company representation, and superior intelligence. Persons who were once known only as psychologists or trainers now appear under different titles and address a broad audience.
So why has interest in these individuals increased so much?
Medianews.az citing "Khazar TV" reports that human resources specialist Aytən Shikhəliyeva said the widespread growth of these fields in the country is due to increasing internal voids in people and a growing need for support.
"Statistics show that from the beginning of 2023 until now, the rate at which people receive mentoring has increased by 15%. 'Coaching' helps more people clarify their potential and find solutions to their problems. What does a 'coach' do on this path? They identify the target the person wants to reach from their current position and help that person achieve the goal. Mentors are experts in a particular field. A professional in any field who wants to progress or develop in that area guides others based on their own experience. Professional motivators should connect people with their internal strength and try to encourage them for the long term," she noted.
A. Shikhəliyeva emphasized that to become a professional in fields such as mentor, motivation trainer, or "life coach," one must be educated at internationally accredited schools.
"It is very important that those studying in this field have practical experience so they can apply the theoretical knowledge they receive in practice. Many people we see on social networks, who work in this field and call themselves 'life coaches' or mentors, have not studied in this field; they learn through short courses that are not based on fundamental values or standards. These people often have a more negative impact on others than promoting their development."
Psychologist Gülnar Orucova stated that modern life is fast-paced, stressful, and competitive. For this reason, many people do not know what to do, how to find motivation, or how to improve themselves, and they need such people:
"Well-known members of society share their success stories, and people derive motivation from them. Sometimes these people act as motivators themselves. Some truly receive professional education and participate in special programs. Others get involved in this field without education to make money. There are trainings that lack scientific basis and do not lead to any results. These include 'Access Bars' and 'Theta Healing' trainings. People attend these trainings and present themselves in society as 'life coaches' or even psychologists."