Mayın 1-dən 50 yaşdan yuxarı kişilər səfərbərliyə
Ukraynada hərbi vəziyyət rejimi 2 avqust 2026-cı il tarixinədək uzadılıb ki, bu da may ayında mövcud səfərbərlik qaydalarının qüvvədə qalması deməkdir.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, 18 yaşdan 60 yaşadək hərbi vəzifəli şəxslər, o cümlədən yuxarı yaş qrupuna aid vətəndaşlar Silahlı Qüvvələrin sıralarına çağırıla bilər.
Lakin 50 yaşdan yuxarı kişilər üçün hərbi xidmət və qeydiyyatla bağlı müəyyən xüsusiyyətlər mövcuddur.
"Səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik haqqında" qanuna əsasən, möhlət hüququ olmayan bütün hərbi vəzifəlilər ümumi əsaslarla xidmətə cəlb olunur.
Praktikada çağırış barədə qərar yaşdan daha çox bir neçə amilin vəhdətindən asılıdır. Burada ilk növbədə hərbi-həkim komissiyasının rəyi əsasında sağlamlıq vəziyyəti, orduda tələb olunan ixtisasın olması və möhlət hüququnun mövcudluğu nəzərə alınır.
Əgər şəxs yararlı hesab edilərsə, 59 yaşına qədər (60 yaş tamam olana qədər) səfərbər edilməsi mümkündür.
50 və 55 yaşdan yuxarı kişilərin xidmət yerlərinin müəyyənləşdirilməsində də fərqli yanaşmalar tətbiq olunur. Çox vaxt söhbət birbaşa təmas xəttindəki döyüş bölmələrindən deyil, arxa cəbhə və təminat strukturlarından gedir. Bu sahələrdə peşəkar təcrübə və təşkilatçılıq bacarığı daha üstün tutulur.
Bununla belə, konkret xidmət yeri fərdi qaydada – hazırlıq səviyyəsi və ordunun cari ehtiyaclarına uyğun olaraq təyin edilir. 60 yaşı tamam olan hərbi qulluqçular isə tərxis olunur, lakin xidmətini davam etdirmək istəyənlər üçün xüsusi "60+" müqavilə sistemi nəzərdə tutulub.

From May 1, men over 50 years old are subject to mobilization
The martial law regime in Ukraine has been extended until August 2, 2026, which means that the existing conscription rules from May remain in effect.
Medianews.az reports, citing Musavat.com, that military personnel aged 18 to 60, including citizens of older age groups, can be called up to the Armed Forces.
However, there are certain specifics regarding military service and registration for men over 50 years old.
According to the law "On Mobilization Training and Mobilization," all military personnel without deferral rights are conscripted on a general basis.
In practice, the decision regarding conscription depends on the combination of several factors rather than age alone. Primarily, the health condition based on the military-medical commission’s opinion, possession of the required specialties in the army, and the presence of deferral rights are taken into account.
If a person is deemed fit, conscription is possible up to the age of 59 (until reaching 60 years of age).
Different approaches are also applied in determining the service locations of men over 50 and 55 years old. Often, it involves not the frontline combat units but the rear and support structures. In these areas, professional experience and organizational skills are prioritized more.
Nevertheless, the specific service location is assigned individually — according to the training level and the current needs of the army. Military personnel who reach the age of 60 are discharged, but a special "60+" contract system is provided for those who wish to continue their service.