Mask robot-taksi istehsalının başladığını
Dünyanın ən varlı insanı Elon Musk onun şirkəti Tesla tərəfindən hazırlanan Cybercab robot-taksilərinin istehsalına başlanıldığını elan edib.
Medianews.az xəbər verir ki, Mask bu barədə özünün X mikrobloqunda məlumat verib və "Cybercab istehsala başladı" sözlərini yazıb.
Cybercab layihəsi 2024-cü ilin oktyabrında təqdim olunub. Təqdimatda bildirilib ki, bu avtomobillərdə sükan və pedal yoxdur və gələcəkdə onların idarə olunması tamamilə avtomatik sistemlər vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Məlumata görə, Tesla son dövrdə həm siyasi çətinliklər, həm də tariflərlə bağlı problemlər səbəbindən müəyyən çətinliklərlə üzləşib və Cybercab layihəsinin uğurlu startı şirkət üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Eyni zamanda, şirkət Çin bazarında güclü rəqabətlə qarşılaşır. Pekində keçirilən avtosalonda Cybercab-a rəqib kimi təqdim olunan pilotsuz elektrik mikroavtobus nümayiş etdirilib. Bu modelin ödəniş məntəqələrindən avtomatik keçə bildiyi və yol nişanı olmayan marşrutlarda belə hərəkət edə bildiyi bildirilir.//Milli.Az

Начато производство роботизированных такси Mask.
Самый богатый человек в мире Илон Маск объявил о начале производства роботакси Cybercab, разработанных его компанией Tesla.
Medianews.az сообщает, что Маск сообщил об этом на своем микроблоге X и написал слова «Cybercab начал производство».
Проект Cybercab был представлен в октябре 2024 года. На презентации было заявлено, что в этих автомобилях нет руля и педалей, и в будущем их управление будет осуществляться полностью через автоматические системы.
По информации, Tesla в последнее время сталкивалась с определёнными трудностями из-за как политических проблем, так и вопросов, связанных с тарифами, и успешный старт проекта Cybercab имеет важное значение для компании.
В то же время компания сталкивается с сильной конкуренцией на китайском рынке. На автосалоне в Пекине был представлен беспилотный электрический микроавтобус, который представлен как конкурент Cybercab. Сообщается, что эта модель может автоматически проезжать через платёжные пункты и передвигаться даже по маршрутам без дорожных знаков. //Milli.Az