Mask robot-taksi istehsalının başladığını
Dünyanın ən varlı insanı Elon Musk onun şirkəti Tesla tərəfindən hazırlanan Cybercab robot-taksilərinin istehsalına başlanıldığını elan edib.
Medianews.az xəbər verir ki, Mask bu barədə özünün X mikrobloqunda məlumat verib və "Cybercab istehsala başladı" sözlərini yazıb.
Cybercab layihəsi 2024-cü ilin oktyabrında təqdim olunub. Təqdimatda bildirilib ki, bu avtomobillərdə sükan və pedal yoxdur və gələcəkdə onların idarə olunması tamamilə avtomatik sistemlər vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Məlumata görə, Tesla son dövrdə həm siyasi çətinliklər, həm də tariflərlə bağlı problemlər səbəbindən müəyyən çətinliklərlə üzləşib və Cybercab layihəsinin uğurlu startı şirkət üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Eyni zamanda, şirkət Çin bazarında güclü rəqabətlə qarşılaşır. Pekində keçirilən avtosalonda Cybercab-a rəqib kimi təqdim olunan pilotsuz elektrik mikroavtobus nümayiş etdirilib. Bu modelin ödəniş məntəqələrindən avtomatik keçə bildiyi və yol nişanı olmayan marşrutlarda belə hərəkət edə bildiyi bildirilir.//Milli.Az

That the production of the Mask robot-taxi has started
The world's richest man, Elon Musk, announced that production of Cybercab robot-taxis developed by his company Tesla has begun.
Medianews.az reports that Musk shared this information on his X microblog and wrote, "Cybercab has started production."
The Cybercab project was presented in October 2024. It was stated at the presentation that these cars have no steering wheel or pedals and that in the future, their operation will be carried out entirely through automatic systems.
According to the information, Tesla recently faced certain difficulties due to both political challenges and tariff-related problems, and the successful start of the Cybercab project holds important significance for the company.
At the same time, the company faces strong competition in the Chinese market. At the auto show held in Beijing, a driverless electric minibus presented as a competitor to Cybercab was exhibited. It is reported that this model can automatically pass toll booths and even operate on routes without road signs. //Milli.Az