Martın 9-da tam orta təhsil səviyyəsi üzrə
9 mart 2026-cı il tarixində Dövlət İmtahan Mərkəzi Bakı şəhərinin Nərimanov, Sabunçu, Xəzər, Səbail, Nəsimi, Nizami, Pirallahı, Abşeron (I hissə), Sumqayıt (I hissə), Gəncə (I hissə), Goranboy, Yevlax, Naftalan, Şəmkir, Ağstafa, Şirvan, Hacıqabul, Neftçala, Salyan, Ucar, Ağdaş, Zərdab, Kürdəmir, Lənkəran, Cəlilabad, Bərdə, Tərtər, Füzuli (o cümlədən M.Uluqbəy adına 1 №-li tam orta məktəb), Zəngilan (Ağalı kənd tam orta məktəbi), Cəbrayıl (M.Mehdizadə adına məktəb, Horovlu), Ağdərə (Talış, Göyarx, Həsənriz, Şıxarx, Suqovuşan kənd tam orta məktəbləri), Şəki, Oğuz, Qəbələ, Xaçmaz, Siyəzən və Şabranda tam (11 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanı keçirəcək. Martın 9-da tədrisi ingilis dilində olan məktəblərin şagirdləri də imtahan verirlər.
İmtahan saat 11:00-da başlanır.
İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış – saat 10:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.
Şagirdlər imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
- Şəxsiyyət vəsiqəsində şəkli olmayan iştirakçılar digər sənədlərlə yanaşı, təhsil müəssisəsi tərəfindən verilmiş və fotoşəkilləri yapışdırılmış arayışı (arayışa iştirakçının 3x4sm ölçülü şəkli yapışdırılır və şəkil möhürlə təsdiqlənir). Şagirdlər buraxılış imtahanı üçün təhsil müəssisəsi tərəfindən verilməli olan arayışı DİM-in saytından yükləyə bilərlər.
İmtahan iştirakçıları "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni internet vasitəsilə DİM-in saytından fevralın 24-dən etibarən çap edib götürə bilirlər.
Xatırladaq ki, imtahan keçirilən şəhər və rayonlarda ümumilikdə 236 imtahan binası, 4311 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 236 ümumi imtahan rəhbəri, 691 imtahan rəhbəri, 5388 nəzarətçi, 764 buraxılışı rejimi əməkdaşı (mühafizə), 236 bina nümayəndəsi ayrılıb.
Martın 9-da keçiriləcək imtahanda 58138 şagirdin iştirakı nəzərdə tutulur.
İmtahanda 52 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) şagird də iştirak edəcək. Bu abituriyentlərin rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli şagirdlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
Hazırda imtahanlarda iştirak edəcək nəzarətçilər, imtahan rəhbərləri, mühafizə əməkdaşları ilə təlim-seminarlar keçirilir. Bütün imtahan binalarına baxış keçirilib, imtahan zallarında abituriyentlərin rahat şəkildə imtahan verməsi üçün zəruri şərait yaradılıb.
Təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə imtahan mərkəzlərinə təkrar baxış da keçirilir və imtahan zalları, giriş-çıxış qapıları, binalar möhürlənməklə Daxili İşlər Nazirliyi Baş Mühafizə İdarəsinin əməkdaşlarının mühafizəsinə verilir.

On March 9, at the level of complete secondary education The graduation exam will be held.
15 minutes before the exam starts – at 10:45 AM, the graduation mode ends. Participants arriving after this time will not be allowed into the exam building.
To ensure participants enter the exam building comfortably, different arrival times have been set, and the exam participant’s admission card shows the exact time. Therefore, participants must arrive at the exam building at the time specified on their admission card.
Students must bring the following documents to the exam:
a) Citizens of the Republic of Azerbaijan (including participants under 16 years old) must bring their identity card;
b) Foreigners and stateless persons must bring their permits issued by the State Migration Service; foreign nationals granted refugee status and their family members must bring their refugee cards;
- Participants without a photo on their identity card must also provide a certificate issued by the educational institution, with a 3x4 cm photo attached and stamped on the certificate. Students can download the certificate required for the graduation exam issued by the educational institution from the State Examination Center’s website.
Exam participants can print and obtain the "Exam Admission Card" from the State Examination Center’s website starting from February 24.
It should be noted that a total of 236 exam buildings and 4,311 exam halls have been allocated in the cities and districts where the exam will be held. For managing the exams, 236 general exam leaders, 691 exam leaders, 5,388 supervisors, 764 admission regime staff (security), and 236 building representatives have been assigned.
Participation of 58,138 students is expected in the exam on March 9.
52 students with disabilities (visually impaired, cerebral palsy, hearing impaired, and others) will also participate in the exam. To ensure these applicants can take the exam comfortably, special halls have been allocated in the exam buildings, and individual supervisors have been appointed for persons determined to have 81-100% loss of organ function resulting in visual impairment. Facilities are provided to ensure the entry and movement of students with mobility restrictions inside the building and exam hall. Additionally, special training has been conducted for supervisors assigned to participants with disabilities.
Currently, training seminars are being held with supervisors, exam leaders, and security personnel who will participate in the exams. All exam buildings have been inspected, and necessary conditions have been created in the exam halls for applicants to comfortably take the exam.
To ensure security, re-inspections of exam centers are conducted, and exam halls, entrance-exit doors, and buildings are sealed and handed over to the protection of the Ministry of Internal Affairs Main Protection Department employees.