Makron ABŞ-nin Hörmüz planına
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron ABŞ Prezidenti Donald Trampın Hörmüz boğazı ilə bağlı planına münasibət bildirərək Fransanın hərbi əməliyyatlarda iştirak etməyəcəyini açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Makron Ermənistanın paytaxtı İrəvanda keçirilən "Avropa Siyasi Birliyi"nin 8-ci Zirvə toplantısında çıxış edib.
O, Ermənistan və Moldovanın ərazi bütövlüyü və müstəqilliyinin dəstəklənməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Fransa lideri ABŞ və İranı Hörmüz boğazının yenidən açılması üçün koordinasiyalı addımlar atmağa çağırıb. Onun sözlərinə görə, bölgədə sabitliyin təmin olunmasının yeganə yolu budur.

Macron on the US Hormuz plan
French President Emmanuel Macron responded to U.S. President Donald Trump's plan regarding the Strait of Hormuz, stating that France will not participate in military operations.
Medianews.az reports that Macron spoke at the 8th Summit of the "European Political Community" held in Yerevan, the capital of Armenia.
He emphasized the importance of supporting the territorial integrity and independence of Armenia and Moldova.
The French leader called on the U.S. and Iran to take coordinated steps to reopen the Strait of Hormuz. According to him, this is the only way to ensure stability in the region.