Leysan, sel, yanğın zamanı evə dəyən zərəri
Sığortası olmayan ev sahibi üçün leysan yağışı, su basması və ya yanğın yalnız bir hadisə deyil, birbaşa maddi itkidir. Divarlar, parket, elektrik sistemi, mebel bunların hər biri zərər gördükdə, xərcini siz çəkirsiniz. Sığorta şirkəti isə ancaq müqavilə olduqda zərəri ödəyir.
Qanuna əsasən, mənzil sahiblərinin icbari əmlak sığortası olması mütləqdir. Bu sığorta yanğın, qaz partlayışı, qısaqapanma, təbii fəlakətlər (zəlzələ, fırtına, qasırğa, dolu, sel, daşqın, yer sürüşməsi və leysan), nəqliyyat vasitələrinin vurması, subasma, kənar şəxsin vurduğu zərər, partlayış kimi 8 fövqəladə halı qarşılayır.
Bakı şəhəri üzrə icbari ev sığortasının illik qiyməti cəmi 50 manat, regionlarda isə 30 manatdan başlayır. Ayda təqribən 4 manata başa gəlir. Evə dəyən zərər görə maksimal alacağınız məbləğ 25 000 manat olacaq.
Evə dəyən zərərə görə daha çox ödəniş almaq istəyənlər üçün könüllü əmlak sığortası daha sərfəlidir. Könüllü sığortada alacağınız məbləğ 150 000 manat ola bilər. İllik ödəniş isə 79 manatdan başlayır.
Praktik hesab belədir: leysan nəticəsində baş verən orta səviyyəli ziyan 10 000 – 25 000 manat arasında dəyişir. İcbari sığortanın illik haqqı isə həmin məbləğin heç 1% belə etmir.
İndi seçimi siz edin, ya ildə bir dəfə 50 manat ödəyərsiniz, ya da hadisədən sonra minlərlə manat./APA

Who should pay for the damage caused to the house during heavy rain, flood, or fire?
For a homeowner without insurance, heavy rain, flooding, or fire is not just an event but a direct financial loss. When the walls, parquet, electrical system, furniture each get damaged, you bear the cost. The insurance company only pays for the damage if there is a contract.
According to the law, it is mandatory for homeowners to have compulsory property insurance. This insurance covers 8 emergencies including fire, gas explosion, short circuit, natural disasters (earthquake, storm, hurricane, hail, flood, landslide, and heavy rain), vehicle collision, flooding, damage caused by an outsider, and explosion.
The annual cost of compulsory home insurance in Baku city is only 50 manat, and from 30 manat in the regions. It costs approximately 4 manat per month. The maximum amount you can receive for damage to the home is 25,000 manat.
For those who want to receive more compensation for home damage, voluntary property insurance is more beneficial. With voluntary insurance, the amount you can receive can be up to 150,000 manat. The annual payment starts from 79 manat.
The practical calculation is as follows: the average damage caused by heavy rain ranges between 10,000 – 25,000 manat. The annual fee for compulsory insurance is not even 1% of that amount.
Now the choice is yours: either pay 50 manat once a year, or thousands of manat after an incident./APA