Körfəzdə hava məkanı böhranı:
Körfəz ölkələrinin hava məkanının bağlanması nəticəsində 3 400-dən çox reys ləğv olunub, yüz minlərlə sərnişin hava limanlarında qalıb.
Medianews.az xəbər verir ki, münaqişə səbəbindən qlobal hava nəqliyyatında ciddi pozuntular yaranıb.
Dubay Beynəlxalq Hava Limanı, Şarca Beynəlxalq Hava Limanı, Əbu-Dabi Beynəlxalq Hava Limanı və Hamad Beynəlxalq Hava Limanı daxil olmaqla regionun altıdan çox iri hava limanı fəaliyyətini dayandırıb.
Yaxın Şərq hava limanları Avropa, Asiya və Afrika arasında əsas tranzit qovşaqları olduğundan, bağlanma dünya üzrə uçuş şəbəkəsinə zəncirvari təsir göstərib.
İlkin məlumata görə, təxminən 300 min sərnişin hava limanında qalıb. Böyük Britaniya vətəndaşlarının təxliyəsinə dəstək üçün regiona qruplar göndərib.
Sosial şəbəkələrdə sərnişinlərin uzun növbələrdə gözlədiyi və terminallarda gecələdiyi görüntülər yayılıb.

Airspace crisis in the Gulf:
More than 3,400 flights have been canceled as a result of the closure of Gulf countries' airspace, leaving hundreds of thousands of passengers stranded at airports.
According to Medianews.az, the conflict has caused serious disruptions in global air transport.
More than six major airports in the region, including Dubai International Airport, Sharjah International Airport, Abu Dhabi International Airport, and Hamad International Airport, have ceased operations.
Since Middle Eastern airports are key transit hubs between Europe, Asia, and Africa, the closures have had a chain reaction on flight networks worldwide.
According to preliminary information, around 300 thousand passengers remain at airports. Groups have been sent to the region to support the evacuation of British citizens.
Images have circulated on social media showing passengers waiting in long queues and spending the night in terminals.