Koçinyan: “Sülhü qalib tərəf müəyyən edəcək”
Ermənistanda qarşıdan gələn parlament seçkilərinin regiondakı sülh prosesinə təsiri ilə bağlı diqqətçəkən açıqlama verilib.
Medianews.az-ın Musavat.com-a istinadən xəbərinə görə, “Sülh körpüsü” təşəbbüsünün koordinatoru Areq Koçinyan Bakıya səfərdən qayıtdıqdan sonra jurnalistlərlə görüşdə bildirib ki, Azərbaycan tərəfi Ermənistanı qarşıda nələrin gözlədiyi ilə ciddi maraqlanır.
Onun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh üçün müəyyən hüquqi və siyasi baza artıq formalaşıb. Bu çərçivəyə paraflanmış sülh sazişi, sərhədlərin delimitasiya və demarkasiya prosesi, eləcə də kommunikasiyaların açılması ilə bağlı razılaşmalar daxildir.
Koçinyan qeyd edib ki, hər iki ölkə arasında artıq müəyyən səviyyədə işlək siyasi əlaqə formalaşıb və bu, proseslərin irəliləməsinə imkan verir.
Lakin o vurğulayıb ki, əsas məsələ seçkilərdən sonra hakimiyyətə gələcək siyasi qüvvənin mövqeyidir:
“Seçkilərdə iştirak edən qüvvələrin bu hüquqi və siyasi baza ilə bağlı hansı mövqe tutacağı çox önəmlidir. Çünki seçkilərdən sonra sülh və ya müharibə ilə bağlı qərarlar əsasən qalib gələn siyasi qüvvə tərəfindən veriləcək”.

A notable statement has been made regarding the impact of the upcoming parliamentary elections in Armenia on the peace process in the region.
According to Medianews.az's report citing Musavat.com, Arek Kochinyan, coordinator of the "Peace Bridge" initiative, stated during a meeting with journalists after returning from a trip to Baku that the Azerbaijani side is seriously interested in what awaits Armenia ahead.
According to him, a certain legal and political basis for peace has already been formed between Azerbaijan and Armenia. This framework includes a preliminary peace agreement, agreements on the delimitation and demarcation of borders, as well as on the opening of communications.
Kochinyan noted that a functional political relationship at a certain level has already been established between the two countries, which allows the processes to progress.
However, he emphasized that the main issue is the stance of the political force that will come to power after the elections:
“It is very important what position the forces participating in the elections will take regarding this legal and political basis. Because after the elections, decisions related to peace or war will mostly be made by the winning political force.”