Koçinyan: “Sülhü qalib tərəf müəyyən edəcək”
Ermənistanda qarşıdan gələn parlament seçkilərinin regiondakı sülh prosesinə təsiri ilə bağlı diqqətçəkən açıqlama verilib.
Medianews.az-ın Musavat.com-a istinadən xəbərinə görə, “Sülh körpüsü” təşəbbüsünün koordinatoru Areq Koçinyan Bakıya səfərdən qayıtdıqdan sonra jurnalistlərlə görüşdə bildirib ki, Azərbaycan tərəfi Ermənistanı qarşıda nələrin gözlədiyi ilə ciddi maraqlanır.
Onun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh üçün müəyyən hüquqi və siyasi baza artıq formalaşıb. Bu çərçivəyə paraflanmış sülh sazişi, sərhədlərin delimitasiya və demarkasiya prosesi, eləcə də kommunikasiyaların açılması ilə bağlı razılaşmalar daxildir.
Koçinyan qeyd edib ki, hər iki ölkə arasında artıq müəyyən səviyyədə işlək siyasi əlaqə formalaşıb və bu, proseslərin irəliləməsinə imkan verir.
Lakin o vurğulayıb ki, əsas məsələ seçkilərdən sonra hakimiyyətə gələcək siyasi qüvvənin mövqeyidir:
“Seçkilərdə iştirak edən qüvvələrin bu hüquqi və siyasi baza ilə bağlı hansı mövqe tutacağı çox önəmlidir. Çünki seçkilərdən sonra sülh və ya müharibə ilə bağlı qərarlar əsasən qalib gələn siyasi qüvvə tərəfindən veriləcək”.

В Армении дано примечательное заявление о влиянии предстоящих парламентских выборов на процесс мира в регионе.
По информации Medianews.az со ссылкой на Musavat.com, координатор инициативы «Мост мира» Арег Кочинян после возвращения из поездки в Баку заявил на встрече с журналистами, что азербайджанская сторона серьезно интересуется тем, что ожидает Армению в будущем.
По его словам, в настоящее время между Азербайджаном и Арменией уже сформирована определенная правовая и политическая база для мира. В эту структуру входят парафированный мирный договор, процесс делимитации и демаркации границ, а также соглашения об открытии коммуникаций.
Кочинян отметил, что между двумя странами уже сформировались определённые рабочие политические связи, и это позволяет процессам продвигаться вперед.
Однако он подчеркнул, что ключевым вопросом является позиция политической силы, которая придёт к власти после выборов:
«Очень важно, какую позицию займут участвующие в выборах силы по отношению к этой правовой и политической базе. Потому что решения относительно мира или войны после выборов в основном будут приниматься победившей политической силой».