Klub turnirlərinin sxemində yenilik
UEFA-nın klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümünün yenilənmiş sxeminə görə, Çempionlar Liqasına 82, Avropa Liqasına 45, Konfrans Liqasına 111 komanda buraxılacaq.
Medianews.az bildirir ki, hər üç turnirdə dörd təsnifat mərhələsi var. Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçəcək, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayacaq.
36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxacaq.
2025-2026 mövsümündə Azərbaycan çempionu olan “Sabah” Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən başlayacaq.
Milli çempionatın yüksək dəstəsində 2-5-ci pillələri bu komandalar tutur: “Qarabağ”, “Turan Tovuz”, “Neftçi”, “Zirə”.
Azərbaycan kubokunun finalına “Sabah” və “Zirə” yüksəlib. Çempion “Sabah” həm də kubok sahibi olsa, Avropa Liqasında ölkəni gümüş medalçı təmsil edəcək. Bu halda çempionatı dördüncü pillədə başa vurmuş komanda da bürünc medalçı ilə yanaşı Konfrans Liqasında yarışacaq.
Baş turnirə - Çempionlar Liqasına dəvət alan komandaların 29-u liqa mərhələsində start götürəcək. Bu raundda İngiltərə və İspaniyadan 5, İtaliya və Almaniyadan 4, Fransadan 3, Niderlanddan 2, Portuqaliya, Belçika, Çexiya və Türkiyədən 1 komanda olacağı dəqiqləşib.
Avropa Liqasının 2025-2026 mövsümünün qalibi də liqa mərhələsində start götürür, ancaq həmin komanda turnirə ölkə çempionatının nəticəsinə görə çıxsa, sxem bir daha yenilənəcək.

According to the updated format of UEFA club tournaments for the 2026-2027 season, 82 teams will enter the Champions League, 45 the Europa League, and 111 the Conference League.
Medianews.az reports that each of the three tournaments has four qualifying rounds. Teams eliminated in the first round of the Champions League will move to the Conference League, and those eliminated in later rounds will transfer to the Europa League; teams eliminated in the Europa League qualifiers will move to the Conference League.
In the 36-team league stages, those finishing in the top 8 positions will advance to the round of 16, while those in positions 9-24 will enter the round of 32.
In the 2025-2026 season, the Azerbaijani champion "Sabah" will start the Champions League from the first qualifying round.
The national cup winner will start the Europa League in the first qualifying round; the bronze medalist will start the Conference League in the first round, and the silver medalist in the second round.
The 2nd to 5th places in the country's top league division are occupied by the following teams: "Qarabağ", "Turan Tovuz", "Neftçi", "Zirə".
"Sabah" and "Zirə" have qualified for the Azerbaijan Cup final. If the champion "Sabah" also wins the cup, the country will be represented in the Europa League by the silver medalist. In this case, the team finishing in fourth place in the championship will participate in the Conference League along with the bronze medalist.
Among the teams invited to the main tournament - the Champions League - 29 will start at the league stage. This round will include 5 teams each from England and Spain, 4 each from Italy and Germany, 3 from France, 2 from the Netherlands, and 1 team each from Portugal, Belgium, Czech Republic, and Turkey.
The winner of the 2025-2026 Europa League will also start at the league stage, but if that team qualifies through its national championship results, the format will be updated again.