Klub turnirlərinin sxemində yenilik
UEFA-nın klub turnirlərinin 2026-2027 mövsümünün yenilənmiş sxeminə görə, Çempionlar Liqasına 82, Avropa Liqasına 45, Konfrans Liqasına 111 komanda buraxılacaq.
Medianews.az bildirir ki, hər üç turnirdə dörd təsnifat mərhələsi var. Çempionlar Liqasının birinci mərhələsində ələnənlər Konfrans Liqasına, qalan mərhələlərində ələnənlər Avropa Liqasına köçəcək, Avropa Liqası təsnifatlarında ələnənlər Konfrans Liqasına adlayacaq.
36 komandalıq liqa mərhələlərində ilk 8 pilləni tutanlar 1/8 finala, 9-24-cü yerləri tutanlar 1/16 finala çıxacaq.
2025-2026 mövsümündə Azərbaycan çempionu olan “Sabah” Çempionlar Liqasına birinci mərhələdən başlayacaq.
Milli çempionatın yüksək dəstəsində 2-5-ci pillələri bu komandalar tutur: “Qarabağ”, “Turan Tovuz”, “Neftçi”, “Zirə”.
Azərbaycan kubokunun finalına “Sabah” və “Zirə” yüksəlib. Çempion “Sabah” həm də kubok sahibi olsa, Avropa Liqasında ölkəni gümüş medalçı təmsil edəcək. Bu halda çempionatı dördüncü pillədə başa vurmuş komanda da bürünc medalçı ilə yanaşı Konfrans Liqasında yarışacaq.
Baş turnirə - Çempionlar Liqasına dəvət alan komandaların 29-u liqa mərhələsində start götürəcək. Bu raundda İngiltərə və İspaniyadan 5, İtaliya və Almaniyadan 4, Fransadan 3, Niderlanddan 2, Portuqaliya, Belçika, Çexiya və Türkiyədən 1 komanda olacağı dəqiqləşib.
Avropa Liqasının 2025-2026 mövsümünün qalibi də liqa mərhələsində start götürür, ancaq həmin komanda turnirə ölkə çempionatının nəticəsinə görə çıxsa, sxem bir daha yenilənəcək.

Согласно обновленной схеме клубных турниров УЕФА на сезон 2026-2027, в Лигу чемпионов будет допущено 82 команды, в Лигу Европы — 45, в Лигу конференций — 111 команд.
Medianews.az сообщает, что в каждом из трех турниров будет четыре квалификационных раунда. Выбывшие на первом этапе Лиги чемпионов перейдут в Лигу конференций, выбывшие на последующих этапах — в Лигу Европы, а выбывшие в квалификациях Лиги Европы перейдут в Лигу конференций.
В лиговых этапах с 36 командами первые 8 мест выходят в 1/8 финала, а команды с 9 по 24-е места — в 1/16 финала.
«Сабах», ставший чемпионом Азербайджана в сезоне 2025-2026, начнет выступления в Лиге чемпионов с первого раунда.
Обладатель Кубка страны начнет со старта в первом раунде Лиги Европы, бронзовый призер — с первого раунда Лиги конференций, серебряный призер — со второго раунда.
Команды, занявшие 2-5-е места в высшей лиге национального чемпионата: «Карабах», «Туран Товуз», «Нефтчи», «Зиря».
В финал Кубка Азербайджана вышли «Сабах» и «Зиря». Если чемпион «Сабах» также станет обладателем Кубка, страну в Лиге Европы будет представлять серебряный призер. В этом случае команда, занявшая четвертое место в чемпионате, наряду с бронзовым призером также будет играть в Лиге конференций.
Из 29 команд, приглашенных в основной турнир — Лигу чемпионов, начнут с лигового этапа. В этом раунде будет подтверждено участие 5 команд из Англии и Испании, 4 из Италии и Германии, 3 из Франции, 2 из Нидерландов и по 1 из Португалии, Бельгии, Чехии и Турции.
Победитель Лиги Европы сезона 2025-2026 также начнет со стадии лиги, однако если эта команда пройдет турнир благодаря результатам национального чемпионата, схема будет обновлена вновь.