Ukrayna paytaxtının meri Vitali Kliçko nüfuzlu "Financial Times" qəzetinə verdiyi müsahibədə Kiyevin fəaliyyətinin tamamilə dayanmaq təhlükəsi ilə üzləşdiyini bəyan edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, paytaxt rəhbəri şəhərin artıq fəlakət həddini keçdiyini və hər an sistemin tamamilə çökə biləcəyini vurğulayıb.
Kliçkonun sözlərinə görə, son iki ay ərzində Rusiyanın enerji sektoruna və kritik infrastruktura endirdiyi intensiv zərbələr Kiyevi iflic vəziyyətinə salıb. Mer qeyd edib ki, hazırda şəhər rəhbərliyi və mühəndislər hər gün su, istilik və elektrik enerjisi təchizatını minimum səviyyədə saxlamaq üçün qeyri-insani səylər göstərirlər, lakin resurslar tükənmək üzrədir.
"Biz fəlakətin astanasındayıq. Bu, sadəcə hərbi yox, həm də humanitar bir fəlakətdir," — deyən Kliçko, beynəlxalq birliyi Kiyevin mülki infrastrukturunu qorumaq üçün təcili hava hücumundan müdafiə sistemləri və texniki avadanlıq göndərməyə çağırıb.
Ekspertlər hesab edirlər ki, əgər paytaxtın enerji sistemi tamamilə çökərsə, bu, milyonlarla insanın şəhərdən kütləvi təxliyəsinə və Ukraynanın müdafiə qabiliyyətinin ciddi şəkildə zəifləməsinə səbəb ola bilər.

"Киев находится в состоянии паралича. Мы находимся на пороге катастрофы" -
Мэр Киева Виталий Кличко в интервью авторитетной газете "Financial Times" заявил, что деятельность Киева находится под угрозой полного прекращения.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Musavat.com, руководитель столицы подчеркнул, что город уже перешагнул черту бедствия и в любой момент система может полностью рухнуть.
По словам Кличко, за последние два месяца интенсивные удары России по энергетическому сектору и критической инфраструктуре парализовали Киев. Мэр отметил, что в настоящее время городская администрация и инженеры ежедневно прилагают нечеловеческие усилия, чтобы поддерживать минимальный уровень водоснабжения, отопления и электроснабжения, однако ресурсы близки к истощению.
"Мы на пороге бедствия. Это не только военная, но и гуманитарная катастрофа", — сказал Кличко, призывая международное сообщество срочно направить системы противовоздушной обороны и техническое оборудование для защиты гражданской инфраструктуры Киева от воздушных атак.
Эксперты считают, что если энергосистема столицы полностью рухнет, это может привести к массовой эвакуации миллионов людей из города и серьёзному ослаблению обороноспособности Украины.