Ukrayna paytaxtının meri Vitali Kliçko nüfuzlu "Financial Times" qəzetinə verdiyi müsahibədə Kiyevin fəaliyyətinin tamamilə dayanmaq təhlükəsi ilə üzləşdiyini bəyan edib.
Medianews.az Musavat.com-a istinadla xəbər verir ki, paytaxt rəhbəri şəhərin artıq fəlakət həddini keçdiyini və hər an sistemin tamamilə çökə biləcəyini vurğulayıb.
Kliçkonun sözlərinə görə, son iki ay ərzində Rusiyanın enerji sektoruna və kritik infrastruktura endirdiyi intensiv zərbələr Kiyevi iflic vəziyyətinə salıb. Mer qeyd edib ki, hazırda şəhər rəhbərliyi və mühəndislər hər gün su, istilik və elektrik enerjisi təchizatını minimum səviyyədə saxlamaq üçün qeyri-insani səylər göstərirlər, lakin resurslar tükənmək üzrədir.
"Biz fəlakətin astanasındayıq. Bu, sadəcə hərbi yox, həm də humanitar bir fəlakətdir," — deyən Kliçko, beynəlxalq birliyi Kiyevin mülki infrastrukturunu qorumaq üçün təcili hava hücumundan müdafiə sistemləri və texniki avadanlıq göndərməyə çağırıb.
Ekspertlər hesab edirlər ki, əgər paytaxtın enerji sistemi tamamilə çökərsə, bu, milyonlarla insanın şəhərdən kütləvi təxliyəsinə və Ukraynanın müdafiə qabiliyyətinin ciddi şəkildə zəifləməsinə səbəb ola bilər.

"Kiev is in a state of paralysis. We are on the verge of disaster" -
The mayor of Ukraine's capital, Vitali Klitschko, stated in an interview with the prestigious "Financial Times" newspaper that Kyiv faces the danger of its operation coming to a complete halt.
Medianews.az, referring to Musavat.com, reports that the city leader emphasized that the city has already reached a disaster level and the system could completely collapse at any moment.
According to Klitschko, the intensive strikes that Russia has launched on the energy sector and critical infrastructure over the past two months have paralyzed Kyiv. The mayor noted that currently the city administration and engineers make inhuman efforts every day to maintain minimal water, heating, and electricity supply, but resources are about to run out.
"We are on the brink of disaster. This is not only a military but also a humanitarian disaster," Klitschko said, calling on the international community to urgently send air defense systems and technical equipment to protect Kyiv's civilian infrastructure from attacks.
Experts believe that if the capital's energy system completely collapses, it may cause the mass evacuation of millions of people from the city and severely weaken Ukraine's defense capabilities.