“Bu səfər regionumuz üçün unikal bir şans oldu” -
“ABŞ-nin vitse-prezidenti Cey Di Vensin Ermənistana və Azərbaycana səfəri sadəcə protokol səfəri olmadı”. Siyasi şərhçi Qulamhüseyn Əlibəyli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, bu səfər regionumuz üçün unikal bir şans, Cənubi Qafqaz uğrunda qlobal rəqabətdə yeni strateji mərhələnin başlanmasının göstəricisi oldu: “Hər iki dövlətlə strateji tərəfdaşlıq xartiyalarının imzalanması qlobal geosiyasətdə Cənubi Qafqazın oynadığı rolun və bu məkanın ABŞ tərəfindən necə qiymətləndirilməsinin göstəricisi hesab oluna bilər.
Strateji tərəfdaşlıq xartiyalarının imzalanması o deməkdir ki, ABŞ Cənubi Qafqazı özünün “həyati maraqları” dairəsinə aid olan qlobal geosiyasi məkan kimi, enerji və tranzit mərkəzi baxır və bu məkanda öz siyasətini Ermənistanla Azərbaycan üzərində qurur. Qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ uzun müddət Cənubi Qafqazda öz siyasətini Gürcüstan üzərindən qurmağa çalışsa da buna müvəffəq ola bilməyib. Hazırda ABŞ regiondakı prioritetlərini yenidən nəzərdən keçirməklə qlobal rəqabətdə üstün mövqe qazandı və eyni zamanda Cənubi Qafqazda Rusiya və İranın mövqelərini və təsir imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə zəiflətdi, Çinin regiona daxil olmasının qarşısını almaq üçün preventiv tədbirlər gördü.
Bu səfər regionumuzda geosiyasi balansı dəyişməklə bütövlükdə Cənubi Qafqaz üçün sabitlik, təhlükəsizlik və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əsasını qoydu, ümumregional aspektlə yanaşı ölkəmiz üçün də bir neçə istiqamət üzrə faydalı oldu”.
Q.Əlibəylinin sözlərinə görə, səfərin Azərbaycan üçün faydalarını Zəngəzur dəhlizinin işə düşməsinin sürətlənməsi, energetika, müdafiə, təhlükəsizlik, süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə dəyərləndirmək olar: “Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvanla birləşdirə sadəcə bir marşrut kimi deyil, bütövlükdə türk dünyasını, Avropanı Asiya ilə birləşdirən nəqliyyat kommunikasiya qovşağı, Cənubi Qafqazın geosiyasi taleyini müəyyən edən, regionda qalıcı sülhə xidmət edən, təhlükəsizliyə təminat verən həlledici amil kimi qiymətləndirilməlidir.
Bundan başqa, müdafiə sənayesi və terrorizmlə mübarizə, müasir çağırışlara cavab verən süni intellekt sahələrində yeni əməkdaşlıq mexanizmlərinin müzakirəyə çıxarılması ölkənin milli təhlükəsizlik mexanizminin möhkəmlənməsinə və rəqəmsal transformasiya prosesinin sürətlənməsinə gətirib çıxaracağı şübhə doğurmur”.

«Визит вице-президента США Джея Дэвиса в Армению и Азербайджан был не просто протокольным визитом». Такое мнение в своем комментарии для Medianews.az высказал политический аналитик Гуламхусейн Алибейли.
Он отметил, что этот визит стал уникальным шансом для нашего региона и показателем начала нового стратегического этапа в глобальной конкуренции за Южный Кавказ: «Подписание хартии о стратегическом партнерстве с обеими странами может считаться показателем роли, которую Южный Кавказ играет в глобальной геополитике, и того, как США оценивают это пространство.
Подписание хартии о стратегическом партнерстве означает, что США рассматривают Южный Кавказ как глобальное геополитическое пространство, относящееся к их «жизненно важным интересам», а также как центр энергетики и транзита, и строят свою политику в этом регионе, опираясь на отношения с Арменией и Азербайджаном. Следует отметить, что США долгое время пытались строить свою политику в Южном Кавказе через Грузию, но не добились успеха. Сейчас США пересмотрели свои приоритеты в регионе, завоевали лидирующие позиции в глобальной конкуренции и одновременно существенно ослабили позиции и влияние России и Ирана в Южном Кавказе, а также предприняли превентивные меры, чтобы помешать入лению Китая в регион.
Этот визит, изменив геополитический баланс в нашем регионе, заложил основу стабильности, безопасности и взаимовыгодного сотрудничества для всего Южного Кавказа и оказался полезным для нашей страны по нескольким направлениям, учитывая общерегиональный аспект».
По словам Г. Алибейли, пользу визита для Азербайджана можно оценивать по таким направлениям, как ускорение запуска Зангезурского коридора, сотрудничество в энергетике, обороне, безопасности, искусственном интеллекте и цифровых технологиях: «Зангезурский коридор должен рассматриваться не просто как маршрут, соединяющий основную часть Азербайджана с Нахчыванью, а как транспортно-коммуникационный узел, объединяющий весь тюркский мир, Европу и Азию, решающий геополитическую судьбу Южного Кавказа, способствующий устойчивому миру в регионе и обеспечивающий безопасность.
Кроме того, обсуждение новых механизмов сотрудничества в таких сферах, как оборонная промышленность, борьба с терроризмом, искусственный интеллект, отвечающий на современные вызовы, без сомнений приведет к укреплению национального механизма безопасности страны и ускорению процесса цифровой трансформации».