“Bu səfər regionumuz üçün unikal bir şans oldu” -
“ABŞ-nin vitse-prezidenti Cey Di Vensin Ermənistana və Azərbaycana səfəri sadəcə protokol səfəri olmadı”. Siyasi şərhçi Qulamhüseyn Əlibəyli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, bu səfər regionumuz üçün unikal bir şans, Cənubi Qafqaz uğrunda qlobal rəqabətdə yeni strateji mərhələnin başlanmasının göstəricisi oldu: “Hər iki dövlətlə strateji tərəfdaşlıq xartiyalarının imzalanması qlobal geosiyasətdə Cənubi Qafqazın oynadığı rolun və bu məkanın ABŞ tərəfindən necə qiymətləndirilməsinin göstəricisi hesab oluna bilər.
Strateji tərəfdaşlıq xartiyalarının imzalanması o deməkdir ki, ABŞ Cənubi Qafqazı özünün “həyati maraqları” dairəsinə aid olan qlobal geosiyasi məkan kimi, enerji və tranzit mərkəzi baxır və bu məkanda öz siyasətini Ermənistanla Azərbaycan üzərində qurur. Qeyd etmək lazımdır ki, ABŞ uzun müddət Cənubi Qafqazda öz siyasətini Gürcüstan üzərindən qurmağa çalışsa da buna müvəffəq ola bilməyib. Hazırda ABŞ regiondakı prioritetlərini yenidən nəzərdən keçirməklə qlobal rəqabətdə üstün mövqe qazandı və eyni zamanda Cənubi Qafqazda Rusiya və İranın mövqelərini və təsir imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə zəiflətdi, Çinin regiona daxil olmasının qarşısını almaq üçün preventiv tədbirlər gördü.
Bu səfər regionumuzda geosiyasi balansı dəyişməklə bütövlükdə Cənubi Qafqaz üçün sabitlik, təhlükəsizlik və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əsasını qoydu, ümumregional aspektlə yanaşı ölkəmiz üçün də bir neçə istiqamət üzrə faydalı oldu”.
Q.Əlibəylinin sözlərinə görə, səfərin Azərbaycan üçün faydalarını Zəngəzur dəhlizinin işə düşməsinin sürətlənməsi, energetika, müdafiə, təhlükəsizlik, süni intellekt və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə dəyərləndirmək olar: “Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvanla birləşdirə sadəcə bir marşrut kimi deyil, bütövlükdə türk dünyasını, Avropanı Asiya ilə birləşdirən nəqliyyat kommunikasiya qovşağı, Cənubi Qafqazın geosiyasi taleyini müəyyən edən, regionda qalıcı sülhə xidmət edən, təhlükəsizliyə təminat verən həlledici amil kimi qiymətləndirilməlidir.
Bundan başqa, müdafiə sənayesi və terrorizmlə mübarizə, müasir çağırışlara cavab verən süni intellekt sahələrində yeni əməkdaşlıq mexanizmlərinin müzakirəyə çıxarılması ölkənin milli təhlükəsizlik mexanizminin möhkəmlənməsinə və rəqəmsal transformasiya prosesinin sürətlənməsinə gətirib çıxaracağı şübhə doğurmur”.

“This trip was a unique opportunity for our region” -
“US Vice President Jay Dee Vance's visit to Armenia and Azerbaijan was not just a protocol visit”. Political commentator Gulamhuseyn Alibeyli said this in an interview with Medianews.az.
He stated that this visit was a unique opportunity for our region, an indicator of the start of a new strategic phase in the global competition for the South Caucasus: “The signing of strategic partnership charters with both states can be considered an indicator of the role played by the South Caucasus in global geopolitics and how this space is valued by the US.
The signing of strategic partnership charters means that the US regards the South Caucasus as a global geopolitical space belonging to its “vital interests” circle, as an energy and transit center, and builds its policy in this space over Armenia and Azerbaijan. It should be noted that although the US tried for a long time to build its policy in the South Caucasus through Georgia, it was not able to succeed. Currently, by reconsidering its priorities in the region, the US has gained a superior position in global competition and at the same time significantly weakened the positions and influence opportunities of Russia and Iran in the South Caucasus, taking preventive measures to prevent China's entry into the region.
This visit changed the geopolitical balance in our region and laid the foundation for stability, security, and mutually beneficial cooperation overall for the South Caucasus, and was beneficial for our country in several directions alongside the pan-regional aspect.”
According to G. Alibeyli, the benefits of the visit for Azerbaijan can be assessed in accelerating the activation of the Zangezur corridor, and cooperation directions in energy, defense, security, artificial intelligence, and digital technologies: “The Zangezur corridor should be evaluated not just as a route connecting the main part of Azerbaijan with Nakhchivan, but as a transport and communication junction connecting the Turkic world and Europe with Asia, determining the geopolitical fate of the South Caucasus, serving permanent peace in the region, and being a decisive factor ensuring security.
Moreover, bringing up new cooperation mechanisms in defense industry, combating terrorism, and artificial intelligence responding to modern challenges will undoubtedly result in strengthening the country's national security mechanism and accelerating the process of digital transformation.”