Naxçıvanın muxtariyyəti ləğv olunsunmu? -
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyasına dəyişikliklər rəsmiləşir. Yeniliklərin biri konstitusiyadan Moskva və Qars müqavilələrinə istinadların çıxarılmasıdır.
Əsası 1923-cü ildə qoyulmuş Naxçıvan muxtariyyəti həm də beynəlxalq müqavilələrlə müəyyən olunub: Rusiya ilə Türkiyə arasında Moskva müqaviləsi (16 mart 1921-ci il) və Türkiyə ilə Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan arasında Qars müqaviləsi (13 oktyabr 1921-ci il).
Moskva müqaviləsinə əsasən, Naxçıvan vilayəti Azərbaycanın himayəsi altında muxtar ərazi təşkil edib. Bu zaman Azərbaycanın həmin himayəni heç bir üçüncü dövlətə güzəştə getməməsi şərti qoyulub.
Qars müqaviləsinə görə, Türkiyə, Azərbaycan və Ermənistan Naxçıvan vilayətinin Azərbaycanın himayəsi altında muxtar ərazi təşkil etməsi haqqında razılığa gəlib.
Moskva və Qars müqavilələrinə istinadların çıxarılmasından sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyasında muxtariyyətin əsasları belə forma alır: “Naxçıvan Muxtar Respublikasının statusunu Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası müəyyən edir”.
Naxçıvan bölgəsinin muxtar respublika statusunun ləğv olunması ilə bağlı zaman-zaman müxtəlif təkliflər irəli sürülüb, polemikalar aparılıb. Bu polemikalarda bəzən belə fikirlər də səslənib ki, Naxçıvan muxtariyyətinin həm də beynəlxalq müqavilələrlə müəyyən olunması əslində Azərbaycan Respublikasının bu muxtariyyəti ləğv etmək hüququnu məhdudlaşdırır.
Moskva və Qars müqavilələri doğrudanmı Naxçıvanın muxtariyyətinin ləğvinə maneə idi? Əgər belədirsə, Moskva və Qars müqavilələri yenə də, yəni bölgə konstitusiyasından bu müqavilələrə istinadlar çıxarılandan sonra da Naxçıvanın muxtariyyətinin ləğvinə maneə sayıla bilərmi?
Muxtariyyətin ləğvi və ya indiki statusun hansısa formada dəyişdirilməsi mümkündürmü?
Medianews.az-a danışan Böyük Quruluş Partiyasının sədri, Milli Məclisin üzvü Fazil Mustafa deyib ki, Naxçıvan Konstitusiyasına dəyişikliklər muxtariyyətin ləğvinə yönəlməyib: “Ona görə indidən bu mövzuda danışmaq da doğru deyil. Qars və Moskva müqavilələrində Naxçıvanın idarəetmə forması, statusu o dövrün şərtlərinə uyğun müəyyən edilib. Lakin çağdaş Azərbaycan Konstitusiyası Naxçıvan bölgəsini muxtar respublika kimi tanıdığına, bu status qüvvədə qaldığına görə Qars və Moskva müqavilələrinin muxtar respublikanın konstitusiyasında bu kontekstdə xatırlanmasına ehtiyac yoxdur. Azərbaycanın Naxçıvanla bağlı mübahisələndirilən hər hansı məsələsi mövcud deyil. Azərbaycan bu ərazi ilə birlikdə BMT-də təmsil olunur və dünya dövlətləri, eləcə də qonşu ölkələr Azərbaycan Respublikasını bu sərhədlər, hüdudlar daxilində tanıyır”.
2022-ci il dekabrın 22-də Naxçıvan Muxtar Respublikasında Prezidentin səlahiyyətli nümayəndəliyinin təsis olunduğunu yada salan F.Mustafa qeyd edib ki, bu nümayəndəliyin bölgədəki statusunun müəyyən mənada rəsmiləşdirilməsinə ehtiyac var: “Naxçıvan Konstitusiyasına təklif olunan dəyişikliklər ilk növbədə buna yönəlib, muxtar respublikada səlahiyyət bölgüsünün daha dəqiq tənzimlənməsi məqsədi daşıyır”.
Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyasının sədri, Milli Məclisin üzvü Qüdrət Həsənquliyev Medianews.az-a bildirib ki, Naxçıvan Konstitusiyasına dəyişikliklər natamamdır, ölkənin ana qanununun fundamental əsasları ilə ziddiyyət təşkil edir: “Naxçıvan Ali Məclisinin sədrində icra səlahiyyətləri yenə qalır. Ona görə də mən Milli Məclisdə səsvermə zamanı bu dəyişikliklər üzrə qanunun əleyhinə səs vermişəm.
Hesab edirəm ki, ümumiyyətlə Naxçıvanda muxtariyyət ləğv olunmalıdır. Xüsusilə torpaqlarımızın işğalını aradan qaldırıb bütün ərazilərimizdə dövlət suverenliyimizi bərpa edəndən sonra ölkədə hər hansı muxtariyyətə ehtiyac yoxdur. Ona görə də Naxçıvanda muxtariyyətin ləğv edilməsi, Azərbaycanın 15 regiona bölünməsi, həmin regionlardan birinin də Naxçıvan olması təşəbbüsü ilə çıxış etmişəm.
Haqqında danışdığım 15 regionun hər birinin öz məclisi olmalı, regional icra hakimiyyətinin başçısı da həmin məclisdə seçilməlidir. Yəni yerli idarəetmə seçkilər yolu ilə formalaşmalıdır. Hər bir regionda ölkə Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi olmalıdır ki, konstitusiya normalarının və qanunların icrasına nəzarət etsinlər”.
Q.Həsənquliyev vurğulayıb ki, ümumən ölkədə dövlət idarəetməsində ciddi islahatlara ehtiyac var: “Ölkədə konstitusiya islahatları keçirilməlidir. İnzibati-ərazi bölgü dəyişdirilməlidir. Bu həm də məmurların sayının azalmasına, bürokratik aparatın xeyli kiçilməsinə gətirib çıxaracaq. Xalq qarşısında məsuliyyət daşıyan, birbaşa yerli əhalinin iradəsi ilə seçilən icra hakimiyyəti formalaşmalıdır. Hər bir yaşayış məntəqəsinin özünün bələdiyyəsi olmalıdır. Bu cür köklü və fundamental islahatların həyata keçirilməməsi, indiki ifrat mərkəzləşdirilmiş dövlət idarəetməsinin saxlanması ölkənin inkişafına, xüsusilə də regionların inkişafına çox mənfi təsir göstərir”.
Qeyd: Yazı Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “Vətəndaş cəmiyyəti, hüquqi dövlət quruculuğu” mövzusunda hazırlanıb.

В Конституцию Нахичеванской Автономной Республики вносятся изменения. Одним из новшеств является удаление из конституции ссылок на Московские и Карсские соглашения.
Нахичеванская автономия, основанная в 1923 году, также определялась международными соглашениями: Московским договором между Россией и Турцией (16 марта 1921 года) и Карсским договором между Турцией и Азербайджаном, Арменией, Грузией (13 октября 1921 года).
Согласно Московскому договору, Нахичеванская область образовывала автономную территорию под покровительством Азербайджана. При этом Азербайджану было запрещено уступать этот покровительство каким-либо третьим государствам.
По Карсскому договору Турция, Азербайджан и Армения договорились, что Нахичеванская область образует автономную территорию под покровительством Азербайджана.
После удаления ссылок на Московское и Карсское соглашения основы автономии в Конституции Нахичеванской Автономной Республики приобретают следующую форму: «Статус Нахичеванской Автономной Республики определяет Конституция Азербайджанской Республики».
Время от времени выдвигались различные предложения и велись дискуссии по вопросу отмены статуса автономной республики Нахичеванской области. Иногда в этих дискуссиях высказывались мнения, что международные соглашения, определяющие автономию Нахичевана, фактически ограничивают право Азербайджанской Республики отменять эту автономию.
Действительно ли Московское и Карсское соглашения препятствовали отмене автономии Нахичевана? Если да, могут ли эти соглашения рассматриваться как препятствие отмене автономии Нахичевана и после того, как из конституции региона были удалены ссылки на эти соглашения?
Возможна ли отмена автономии или изменение нынешнего статуса в какой-либо форме?
Глава Партии Великое Строительство, депутат Милли Меджлиса Фазиль Мустафа, рассказывая Medianews.az, заявил, что изменения в Конституцию Нахичевана не направлены на отмену автономии: «Поэтому сейчас говорить об этом неправильно. В Москве и Карсе форма управления Нахичеваном и статус были определены с учётом условий того времени. Однако современная Конституция Азербайджана признаёт Нахичеванскую область как автономную республику, и пока этот статус сохраняется, нет необходимости вспоминать Карсское и Московское соглашения в конституции автономной республики в этом контексте. У Азербайджана нет спорных вопросов, связанных с Нахичеваном. Азербайджан представлен в ООН вместе с этой территорией, и мировые государства, а также соседние страны признают Азербайджанскую Республику в этих границах».
Напомнив, что 22 декабря 2022 года в Нахичеванской Автономной Республике было учреждено полномочное представительство Президента, Ф. Мустафа отметил, что статус этого представительства в регионе необходимо в некоторой степени узаконить: «Предложенные изменения в Конституцию Нахичевана прежде всего направлены на это, с целью более точного регулирования распределения полномочий в автономной республике».
Глава Партии Справедливости, Права, Демократии, депутат Милли Меджлиса Кудрет Гасангулиев заявил Medianews.az, что изменения в Конституцию Нахичевана являются неполными и противоречат фундаментальным основам конституции страны: «Всё ещё сохраняются исполнительные полномочия председателя Верховного совета Нахичевана. Поэтому при голосовании в Милли Меджлисе по этим изменениям я голосовал против закона.
Я считаю, что в целом в Нахичеване автономия должна быть отменена. Особенно после того, как мы освободим наши оккупированные земли и восстановим государственный суверенитет на всей нашей территории, в стране не будет необходимости в какой-либо автономии. Поэтому я выступал с инициативой отмены автономии в Нахичеване, разделения Азербайджана на 15 регионов, и одним из этих регионов будет Нахичеван.
Каждый из этих 15 регионов должен иметь свой совет, а глава региональной исполнительной власти должен избираться этим советом. Иными словами, местное управление должно формироваться путём выборов. В каждом регионе должен быть официальный представитель Президента страны, который будет контролировать исполнение норм конституции и законов».
К. Гасангулиев подчеркнул, что в целом в стране необходимы серьёзные реформы государственного управления: «В стране должны быть проведены конституционные реформы. Необходимо изменить административно-территориальное деление. Это также приведёт к сокращению числа чиновников и значительному уменьшению бюрократического аппарата. Должна формироваться исполнительная власть, отвечающая перед народом и избираться напрямую волей местного населения. Каждый населённый пункт должен иметь собственное муниципальное управление. Отсутствие таких коренных и фундаментальных реформ, сохранение нынешней чрезмерно централизованной системы государственного управления крайне негативно сказывается на развитии страны, особенно регионов».
Примечание: Статья подготовлена при финансовой поддержке Агентства развития СМИ Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса на тему «Гражданское общество, строительство правового государства».