Zəngəzur dəhlizi Azərbaycana nə qədər gəlir vəd edir?
Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində təşkil edilən“Açıq dəhliz siyasəti: Trans-Xəzər əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi” mövzusunda panel müzakirələrində və eləcə də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “France 24” telekanalına müsahibəsində Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun (TRIPP), o cümlədən Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb.
Bəs, Zəngəzur dəhlizi Azərbaycana nə qədər gəlir vəd edir?
Azərbaycan Prezidenti panel müzakirələrində çıxışı zamanı dəhlizin Qərb ilə Şərq ilə yanaşı, Cənubi Qafqazda yerləşən ölkələrə də fayda verəcəyini bildirib. Zəngəzur dəhlizinin istifadəyə verilməsi bütövlükdə region dövlətlərinin iqtisadi inkişafına dəstək olacaq. Bir tərəfdən, güclənən Mərkəzi Asiya və iqtisadi artımlı Çin, digər tərəfdən isə istehlak mallarına tələbi artan Avropa dəhliz vasitəsi ilə yükdaşımaları həyata keçirə biləcəklər.
İlkin qiymətləndirmələrə görə, Zəngəzur dəhlizinin istifadəsi Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatının əlavə olaraq 2 faiz və qeyri-enerji ixracatının isə illik 700 milyon dollar artmasına səbəb ola bilər. Dünya Bankının hesablamalarına görə, orta dövrdə dəhliz 50 milyard dollarlıq ticarət dövriyyəsinə şərait yarada bilər.
“Bloomberg” agentliyi dəhlizdən istifadənin Avropa-Asiya marşurutu üzrə yüklərin daşınmasında 12-15 günə qənaət edilməsinə gətirib çıxaracağı qənaətindədir. Qitələr arasındakı ticarət dövriyyəsinin 200 milyard dollar artacağı gözlənilir. Yüklərin 10-15 faizinin Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə daşınacağı təqdirdə Azərbaycan yaxın gələcəkdə ildə 3.0 milyard dollar tranzit gəliri əldə edəcək.
Göründüyü kimi, Zəngəzur dəhlizinin istifadəyə verilməsi nəinki regionda, bütövlükdə qitədə yükdaşımalar xəritəsinin dəyişməsinə səbəb olacaq.

В рамках Мюнхенской конференции по безопасности были организованы панельные дискуссии на тему «Политика открытых коридоров: углубление сотрудничества в рамках Транскаспийского сотрудничества», а также в интервью президента Азербайджана Ильхама Алиева телеканалу «France 24» была особо подчеркнута важность Международного маршрута в интересах мира и процветания Трампа (TRIPP), в том числе и Зангезурского коридора.
А сколько дохода сулит Зангезурский коридор Азербайджану?
Президент Азербайджана во время своего выступления на панельных дискуссиях отметил, что коридор принесет пользу не только Западу и Востоку, но и странам, расположенным в Южном Кавказе. Ввод в эксплуатацию Зангезурского коридора в целом будет способствовать экономическому развитию стран региона. С одной стороны, усиленные страны Центральной Азии и Китай с экономическим ростом, с другой стороны – Европа с растущим спросом на потребительские товары смогут осуществлять грузоперевозки через этот коридор.
По предварительной оценке, использование Зангезурского коридора может привести к дополнительному росту ненефтяной экономики Азербайджана на 2% и к ежегодному увеличению неэнергетического экспорта на 700 миллионов долларов. По расчетам Всемирного банка, в среднесрочной перспективе коридор может обеспечить торговый оборот в 50 миллиардов долларов.
Агентство «Bloomberg» полагает, что использование коридора приведет к сокращению времени перевозки грузов по маршруту Европа-Азия на 12–15 дней. Ожидается, что торговый оборот между континентами увеличится на 200 миллиардов долларов. Если 10-15% грузов будут проходить через Зангезурский коридор, Азербайджан в ближайшем будущем получит транзитный доход в размере 3,0 миллиардов долларов в год.
Как видим, ввод Зангезурского коридора в эксплуатацию приведет не только к изменению схемы грузоперевозок в регионе, но и на всем континенте.